Unity oyun programlama nasıl ve nereden öğrenilir?

Megumi Lisa

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Türkiye
Selam, ben Unity ile oyun yapmak istiyorum. Sağlıklı bir şekilde öğrenmem gerek. YouTube'da birkaç düzgün ders var. Lakin kısıtlı, yani şöyle düzgün ve sırasıyla ders anlatması gerek. Bunun için Udemy'den kurs almayı planlıyorum ama yorumlara bakınca da biraz düşünüyorum. Sizce nasıl bir yol haritası çizmem gerek? Birkaç deneme yaptım ama çok da ileri değil sadece karakter hareketleri yazdım.
Bu işe başlayan ve bu işin içinde olanlar bana önerebileceğiniz bir şeyler var mı? Nereden, nasıl başlayabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Selam, ben Unity ile oyun yapmak istiyorum. Sağlıklı bir şekilde öğrenmem gerek. YouTube'da birkaç düzgün ders var. Lakin kısıtlı, yani şöyle düzgün ve sırasıyla ders anlatması gerek. Bunun için Udemy'den kurs almayı planlıyorum ama yorumlara bakınca da biraz düşünüyorum. Sizce nasıl bir yol haritası çizmem gerek? Birkaç deneme yaptım ama çok da ileri değil sadece karakter hareketleri yazdım.
Bu işe başlayan ve bu işin içinde olanlar bana önerebileceğiniz bir şeyler var mı? Nereden, nasıl başlayabilirim?
İngilizce öğren.

Unity için Udemy'deki Türkçe kaynaklara bakmadım ama web için baktım. Açıkçası YouTube ile arasında uçurum olduğunu düşünmüyorum. Udemy'nin en büyük avantajı elinizde bir müfredat olur ona göre ilerleyebilirsiniz ne öğrenmeniz gerektiği hangi sıralama ile öğrenmeniz gerektiği hakkında bilgi verir.

YouTube'da hangi kaynaklara baktınız, hangi noktalarda yetersiz buldunuz? Tek sorun adım adım sırasıyla anlatmamaları mı? Müfredata Unity Learn'dan ya da Udemy'deki beğendiğiniz derslerden bakıp YouTube'dan ilerleyebilirsiniz. Adım adım proje odaklı giden dersler mi arıyorsunuz?

Unity için Udemy'deki Türkçe kaynaklara bakmadım ama web için baktım. Açıkçası YouTube ile arasında uçurum olduğunu düşünmüyorum. Udemy'nin en büyük avantajı elinizde bir müfredat olur ona göre ilerleyebilirsiniz ne öğrenmeniz gerektiği hangi sıralama ile öğrenmeniz gerektiği hakkında bilgi verir.

YouTube'da hangi kaynaklara baktınız, hangi noktalarda yetersiz buldunuz? Tek sorun adım adım sırasıyla anlatmamaları mı? Müfredata Unity Learn'dan ya da Udemy'deki beğendiğiniz derslerden bakıp YouTube'dan ilerleyebilirsiniz. Adım adım proje odaklı giden dersler mi arıyorsunuz?

Evet. Yani belli bir müfredat olması gerek. Sizin Udemy de baktığınız ya da önerebileceğiniz kurslar var mi? Ya da başlangıç projelerini anlatan bir web sitesi.

Tam hangi aşamada olduğunuzu ne öğrenmek istediğinizi bilmeden öneri vermek zor.

Şimdi YouTube'da Unity ders diye aratıp oynatma listesi olarak filtreleyip baktım. Unity'nin temel özelliklerini hazır assetler ile anlatan videolar var. Bunlara baktınız mı? Gameobject, Component mantığı, temel kullanıcı kontrolleri, fizik, çarpışma kontrolleri vs. anlatan bayağı video var.

Daha derli toplu olarak Unity Learn'de yani Unity'nin resmi sitesinde tüm temel özellikleri anlatan Junior Programmer Pathway'i var.

Nelere baktınız, ne aşamadasınız, nerelerde zorlanıyorsunuz bunları bilmek lazım. Eğer hiç programlama bilmeden Unity öğrenmeye çalışıyorsanız aslında iki şeyi aynı anda öğreniyorsunuz bu da kafa karışıklığına neden olabilir. Prefab, Gameobject, Component mantığı ile programlamadaki sınıf, değişken, nesne mantığı karışabiliyor. Buralarda sorun yaşıyorsanız önce Unity temellerini programlama öğrenmeden kurcalamak istiyorsanız Bolt gibi görsel programlama araçlarına da bakabilirsiniz. Onun için de YouTube'da Türkçe videolar var.

Şu oynatma listesindeki Bolt videolarına bakabilirsiniz bayağı hızlı ilerliyor. Sahneler arası geçiş, değişkenler vs. de var. Bolt'tan C#'a geçmek de oldukça kolay zaten temelde mouse ile C# yazmış oluyorsunuz. Avantajı ise gereksiz C# ek kodlarından kurtuluyorsunuz ilk aşamada kafa karıştırmıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı