Unlock CPU Core ne işe yarar?

mertpivvo

Kilopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Anakart: MSI DKA790GX Platinum - CPU Upgrade sitesinde Phenom "2" - "ii" işlemcilerin tüm serilerini kullanabileceğim gösteriliyor, yine tekrar CPU Upgrade sitesinde MS-7550 adı altında Phenom "2" yani "ii" işlemciler gözükmüyor. Normal Phenom işlemciler Phenom 2'ye göre daha az performans veriyor diye biliyorum ben.

Athlon 64 X2 6400+ işlemcim var. BIOS kısmında CPU Unlock gördüm ve ON konumuna getirdim. Yeniden başlattığımda aktif olan bir çekirdek vs. yoktu. Sanırım belli Phenom işlemcilerde açık yaptığmızda çekirdekler aktif oluyor, değil mi?

Kötü yanı işlemci HD 5770 ekran kartına darboğaz yapıyor. :/
2. kötü yanı stres testinde 230 puana kadar çıkıyor Core 2 Duo işlemcilerden daha iyi performans vermesini bekliyordum.

İşlemci değişikliği yapmam lazım. Anakart AM2+ 4 RAM slotu bulunuyor, 940 pin sokete sahip. Bazı forumlarda okuduğum kadarıyla AM3 işlemcileri çalıştırabilir deniyor, emin değilim. Sonuçta anakart 12 sene önce oyun ve yüksek OC için üretilmiş bakırla donatılmış bir anakart. Phenom X6 veya Phenom "II" X3-X4 destekliyorsa Phenom X4'e geçmeyi düşünüyorum fakat AM2+ soket. Fazla uzattım, cevaplarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakart: MSI DKA790GX Platinum - CPU Upgrade sitesinde Phenom "2" - "ii" işlemcilerin tüm serilerini kullanabileceğim gösteriliyor, yine tekrar CPU Upgrade sitesinde MS-7550 adı altında Phenom "2" yani "ii" işlemciler gözükmüyor. Normal Phenom işlemciler Phenom 2'ye göre daha az performans veriyor diye biliyorum ben.

Athlon 64 X2 6400+ işlemcim var. BIOS kısmında CPU Unlock gördüm ve ON konumuna getirdim. Yeniden başlattığımda aktif olan bir çekirdek vs. yoktu. Sanırım belli Phenom işlemcilerde açık yaptığmızda çekirdekler aktif oluyor, değil mi?

Kötü yanı işlemci HD 5770 ekran kartına darboğaz yapıyor. :/
2. kötü yanı stres testinde 230 puana kadar çıkıyor Core 2 Duo işlemcilerden daha iyi performans vermesini bekliyordum.

İşlemci değişikliği yapmam lazım. Anakart AM2+ 4 RAM slotu bulunuyor, 940 pin sokete sahip. Bazı forumlarda okuduğum kadarıyla AM3 işlemcileri çalıştırabilir deniyor, emin değilim. Sonuçta anakart 12 sene önce oyun ve yüksek OC için üretilmiş bakırla donatılmış bir anakart. Phenom X6 veya Phenom "II" X3-X4 destekliyorsa Phenom X4'e geçmeyi düşünüyorum fakat AM2+ soket. Fazla uzattım, cevaplarınızı bekliyorum.
Buradaki tüm işlemcileri takabilirsin. Evet listede AM3 soketli modeller de var.

Core Unlock teknolojisi ile Phenom 2 işlemciler 4 çekirdeğe kadar ve Phenom 4 işlemciler 6 çekirdeğe kadar yükseltilebiliyormuş. MSI sitesinde öyle diyor.

Buradaki tüm işlemcileri takabilirsin. Evet listede AM3 soketli modeller de var.

Core Unlock teknolojisi ile Phenom 2 işlemciler 4 çekirdeğe kadar ve Phenom 4 işlemciler 6 çekirdeğe kadar yükseltilebiliyormuş. MSI sitesinde öyle diyor.
Çok sağol hocam, msi'ın kendi sitesinde anakartın işlemci desteği kısmını bulamamıştım, şimdi içim rahatladı bu listeyi görünce. Bayağı bir işlemci desteği gözüküyor gördüğüm kadarıyla. Şimdi tek yapmam gereken Phenom 2 x4 almak için 150-200 lira biriktirmek ve cs 1.6'ın tadını çıkartmak :/
Paranız varsa, geçin DDR4 ve AM4 sisteme, kafanız rahatlasın. AMD işlemciler çok performanslı.
Ama param yok :) Bu sistemi 2 gün önce cazip bir fiyata aldım. İşlemci soğutucusu fena değil içindeki hava akışı fena değil 90 nm. işlemci ile boşta 31C gördüm hatta bayağı soğuk çalıştığını söyleyebilirim. Ben zaten kasayı anakart ve ekran kartı için almıştım. Fakat hiç değilse ekran kartı %60 falan beslenir falan sanıyordum da, Gta V'de soygun kısmında 60-65 FPS alırken dışarı çıktığımda yani NPC'leri gördüğümde işlemci burada devreye girdiği için, ekran kartı kullanımı %30'a kadar düşüyor ve FPS 20'ye düşüyordu. Monitör çözünürlüğü 1366x768. Bende basit bir oyun indireyim dedim, AC brotherhood indirdim ultra ayarlara aldım. Açılış kısmında tırmanma bölümünde 100-110 FPS veriyor kullanım %65-70 falan fakat insan içine çıktığımda daha fazla grafik gerektiren kısımda çok garip bir şekilde kullanım %30-40'lara düşüyor. ve FPS dalgalanması oluyor ve oyun oynanmıyor.
Uzun lafın kısası işlemci değişmezse oyun falan oynanmaz en fazla internette gezinilir yani.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı