UPS nasıl kullanılmalı?

seawolf3156

Hectopat
Daha fazla  
Ben TUNCMATIK LITE II 1000VA LINE INTERACTIVE UPS aldım. Benim merak ettiğim internette bazıları ürünün daha uzun ömürlü olması için arada sırada fişten çekip tamamen bataryaları kullanmak gerektiğini, sürekli dolu kalırsa daha kısa ömürlü olacağını söylüyor. Bazıları da bunu yapmanın daha zararlı olduğunu ve böyle yapmanın gereksiz olduğunu söylüyor. Bu konuda aklım karıştı. Hangisini yapmam gerekiyor? Ne şekilde kullanmam gerekiyor? Bir de bu UPS'nin ömrü ne kadardır? Bazıları benim 1 senede bozuldu her sene batarya yeniliyorum diyenler var. Bazıları da 5. senemde ilk defa batarya değiştirdim diyen de var. Beni bu konuda bilgilendirirseniz çok sevinirim, teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayar mı kullanacaksın, UPS'yi tak fişe kullan bilgisayarını. Elektrik giderse akü bitmeden kapatırsın bilgisayarı. İşin bitince UPS'yi 1 saat içinde kullanmayacaksan UPS'yi kapat fişini çek soğusun.

Boşaltma doldurma yapmaya gerek yok.

Merhaba. Tam tersi kuru/sulu kurşun-asit aküler tam şarjlı, sürekli dolu olarak tutulmayı daha çok sever, aşırı deşarja kuru (jel) UPS, ışıldak, elektrikli oyuncak araba aküleri, vb. daha fazla, sulu kurşun-asit (araç) aküleri ise buna daha az dayanacak bir iç yapıdadır. Her iki tip aküde de aşırı deşarj olup akünün boş kalması oranında iç kurşun plakalarında sülfatlaşma riski hızla yükselir. Bu nedenle her 2 tipin sürekli tampon şarjla dolu tutuluyor (UPS'nin sürekli prize bağlı ve akülerinin hiç kesinti olmasa da kullanılmaması durumu gibi) olması ömürlerini uzatır, her şarj-deşarj saykılı (çevrimi) her 2 tip akünün de toplam kullanım ömründen biraz eksilip ömrünün sonuna yaklaşmasına yol açar.

Deşarj-şarj saykılı tamir (yenilenme) özel amacıyla yapılacaksa eğer, sadece bu amaçlarla yani toplam ömründe birkaç defa tereddütsüz olarak bu yapılabilir, bu durum çok büyük sıkıntıyı onlarda oluşturmaz. Yani akülerin verimini, ömrünü, çok çabuk ölmemesini sağlamak için mutlaka arada doldur/boşalt yapmaya gerek yoktur.

En çok sevdiği şey olan şarjı onlardan hiç eksik etmeyin, derin bir deşarjdan sonra şarj işlemini çok fazla uzatmayın ve sürekli tampon şarjla (Sürekli prizde kalırsa UPS'nin kendi akü şarj devresiyle zaten sürekli tampon şarjda kalır) besleyin, bu onlar için fazlasıyla yeterlidir. Yani UPS'yi ilk satın aldığınız tarihten son anlarına kadar prizde gönül rahatlığıyla bırakın, ancak havadar, serin ve nemi normal olan, izbe (Havasız) ortamlardan mutlaka sakının. Bu onların normal ömürlerde kalmasını sağlayacaktır. Şehir efsanelerine bakarak askerlikteki gibi arada bir mutlaka doldur/boşalt talimini yapmaya ise hiç gerek yoktur. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Merhaba. Tam tersi kuru/sulu kurşun-asit aküler tam şarjlı, sürekli dolu olarak tutulmayı daha çok sever, aşırı deşarja kuru (jel) UPS, ışıldak, elektrikli oyuncak araba aküleri, vb. daha fazla, sulu kurşun-asit (araç) aküleri ise buna daha az dayanacak bir iç yapıdadır. Her iki tip aküde de aşırı deşarj olup akünün boş kalması oranında iç kurşun plakalarında sülfatlaşma riski hızla yükselir. Bu nedenle her 2 tipin sürekli tampon şarjla dolu tutuluyor (UPS'nin sürekli prize bağlı ve akülerinin hiç kesinti olmasa da kullanılmaması durumu gibi) olması ömürlerini uzatır, her şarj-deşarj saykılı (çevrimi) her 2 tip akünün de toplam kullanım ömründen biraz eksilip ömrünün sonuna yaklaşmasına yol açar.

Deşarj-şarj saykılı tamir (yenilenme) özel amacıyla yapılacaksa eğer, sadece bu amaçlarla yani toplam ömründe birkaç defa tereddütsüz olarak bu yapılabilir, bu durum çok büyük sıkıntıyı onlarda oluşturmaz. Yani akülerin verimini, ömrünü, çok çabuk ölmemesini sağlamak için mutlaka arada doldur/boşalt yapmaya gerek yoktur.

En çok sevdiği şey olan şarjı onlardan hiç eksik etmeyin, derin bir deşarjdan sonra şarj işlemini çok fazla uzatmayın ve sürekli tampon şarjla (Sürekli prizde kalırsa UPS'nin kendi akü şarj devresiyle zaten sürekli tampon şarjda kalır) besleyin, bu onlar için fazlasıyla yeterlidir. Yani UPS'yi ilk satın aldığınız tarihten son anlarına kadar prizde gönül rahatlığıyla bırakın, ancak havadar, serin ve nemi normal olan, izbe (Havasız) ortamlardan mutlaka sakının. Bu onların normal ömürlerde kalmasını sağlayacaktır. Şehir efsanelerine bakarak askerlikteki gibi arada bir mutlaka doldur/boşalt talimini yapmaya ise hiç gerek yoktur. Kolay gelsin.
Zaman ayırıp beni bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim. Bulunduğum yer Ankara/Etimesgut burada fazla elektrik kesintisi olmuyor fakat bir sene içerisinde ayda birkaç defa gittiğine şahit oldum. Bu yüzden nasıl kullanmam gerektiğini bilmiyordum. Tekrardan bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.
Bilgisayar mı kullanacaksın, UPS'yi tak fişe kullan bilgisayarını. Elektrik giderse akü bitmeden kapatırsın bilgisayarı. İşin bitince UPS'yi 1 saat içinde kullanmayacaksan UPS'yi kapat fişini çek soğusun.

Boşaltma doldurma yapmaya gerek yok.
Cevabınızdan dolayı size de teşekkür ederim.

2 adet 12v 9ah akü olan Makelsan Lion 2200VA UPS aldım. Batarya şarj full gösteriyordu, kutusundan çıktığı anda elektiriğe bağlı 6-8 saat bekletilmeli yazılmış şu an bunu uyguluyorum, sonrasında PC'yi kasa + monitör olarak bağlayıp denemeye başlayacağım UPS'nin boşta kalan üçüncü prizine belki modemin fişini takarım olur biter.

Siz de anlatmaya çalışmışsınız ben yine de aklımı kurcalayan konuyu danışmak istiyorum.
UPS'nin kendi fişi elektirik hattına bağlı ve diyelim PC'yi (UPS'ye bağlı hiç bir şeyi) kullanmıyoruz hepsi kapalı, bu durumda UPS'nin üzerindeki açma-kapama düğmesinden UPS'yi de kapatmak kapalı tutmak doğru mudur? UPS'ye bağlı PC kapalı olsa bile UPS'nin kendisini 7gün/24saat açık tutmak yararı-zararı ne olabilir merak ediyorum, söylenen o ki akülerin ömrü sağlığı açısından UPS'nin devamlı açık şekilde şarjda bırakılması iyiymiş yani UPS'yi kendi üzerindeki on/off tuşundan kapatmadan hep böyle 7/24 açık kullanılmalıymış.

@Yeni Teknik Sembol Merhabalar. UPS' imde (Powerful PL-1000) 2 adet yuasa 12v, 7A akü kullanıyordum. Tam 22 ay önce değiştirmiştim. Performanslarından da gayet memnundum. Ama geçen hafta UPS' in boşta 23w çektiğini görünce. Geceleri UPS' i kapatıp fişten de çekmeye başladım. 5 günün sonunda UPS' lerin öldüğünü farkettim.

Sorum şu olacak: Kapalı konumda olamasına rağmen cihaz akülerden 23w enerji çekmeye devam edip de akülerimi derin deşarja sokmuş olabilir mi? Yoksa tesadüf mü oldu acaba?

Geri
Yukarı