UPS önerisi

SpaiyN

Decapat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Şu an oturduğum apartman biraz eski olduğu için elektrik konusunda sıkıntı çekebiliyoruz. 3-4 ay hiç kesilme olmazken, günde 3 kez elektrik kesintisi olabiliyor. Makineyi patlatmamak için PSU siparişi verdim ancak en az 3-4 ay daha bu evdeyim. Sizce UPS'e ihtiyacım var mı? Kesinti sonrası 10-20 dk daha akımı devam ettirebilecek bir UPS yeterli olur mu? Akım korumalı priz almak gerekiyor mu? UPS'i sadece bu prize mi bağlayabiliriz? Fiyatları nasıl olmalı? Kalitesiz bir markaya 1000-2000 vermek istemiyorum. Kullandığınız, güvendiğiniz varsa önerilere açığım. Şimdiden teşekkür eder, iyi bayramlar dilerim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tunçmatik markası önerilmekte. Bütçeniz varsa 1KVA versiyonunu alınız çok önerilmekte. UPS her eve lazım bence daha geçen aylarda arkadaşımın ekran kartına kalıcı zarar geldi elektrik kesintisinden. Ben UPS kullanmıyorum ama en kısa zamanda bende Tunçmatik 1KVA versiyonunu alacağım. Akım korumalı priz içiniz rahat etmesi için alabilirsiniz ama çok yüksek voltaj gelmesi durumunda bir UPS kadar etkili olacağını sanmıyorum.

Sürekli sanal makinelerden birinin dosya sistemi bozulduğu için UPS almak zorunda kalmıştım.
Ben bu UPS'i kullanıyorum:

Merhaba. Cevaplar;
1- Günde en az 3 kez elektriğiniz kesiliyorsa bu yeni şartta mutlaka line-interaktif tipte bir UPS'ye ihtiyacınız var demektir.
2- Evet,15-20 dak.' lık destek bir PC'yi güvenle kapatmada yeterli olur.
3- UPS varken kendi içinde varistor genellikle olduğundan pek gerekmiyor, ama içinize sinmezse akım korumalı prizi de PC'den önce alıp kullanırsınız.
4- UPS'yi kesinti olan evdeki uygun topraklı prizlere bağlarsınız. UPS'nin aşırı elektrik yükü deşarjının toprağa deşarjı için topraklama hattınız da mutlaka var olup sağlıklı olmalıdır.
5- Bilinen markalarda (Tunçmatik gibi) PC'nin PSU gücüne ve PC bileşenlerinin harcadığı pik watt gücüne uygun VA gücünde bir UPS seçilebilmiş olabilmelidir.
6- Çok kalitesiz markalara yüksek meblağları ödemeyin, örneğin Tunçmatik iyi bir marka seçimi olabilir.
7- Sadece 650 VA 'lık Tunçmatik markasını kesintilerin olduğu 12-13 yıl öncesi kullandığım ve kalitesinden çok memnun olduğumdan ayni marka iyi seçim olabilir diyorum. Kolay gelsin. İyi bayramlar.

Geri
Yukarı