USB bellek bilgisayara bağlandıktan sonra görünmüyor

wtf.en3s

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci:İntel Core İ5 6500 3.2GHz
Anakart:Msi B150 Gaming M3
Ram:HyperX Fury 8x2 2133MHz
PSU:Zalman ZM600LE
GPU:MSİ GeForce GTX960 Gaming 2G
SSD:Kingston 240GB
HDD:Western Digital 1TB
HDD2:Seagate Barracuda 2TB
Meslek
Öğrenci
İçinde çok önemli Excel dosyamın olduğu flaşım bir anda bozuldu. Format flaşı olarak da kullanıyordum. Aygıt yöneticisinde (bilinmeyen USB aygıtı (geçersiz aygıt tanımlayıcısı) olarak görünüyor. Ayrıca disk yönetiminde de yok. Bilgisayara takıyorum çıkarilabilir disk olarak görünüyor sonrasında bir 10 saniye içinde yok oluyor.

Ben bazen Macbook'a takınca PC'de açılmayan disk Mac'te açılıyor ve oradan yedekleyip formatlıyorum sonra. Ama flash disklerin herhangi bir sebeple bozulabilmeleri muhtemel. Bir OTG ara kablosu aracılığıyla telefonuna da takmayı deneyebilirsin. Android sistem ile belki en azından telefonuna kopyalayarak kurtarabilirsin. Sonra oradan bilgisayarına aktarırsın.

USB belleğinde sıkıntı olabilir ya da bilgisayarının USB okuması arızalıdır.

Hocam başka bilgisayardayken bozuldu şimdi kendi bilgisayarımda deniyorum.

Ben bazen MacBook'a takınca PC'de açılmayan disk Mac'te açılıyor ve oradan yedekleyip formatlıyorum sonra. Ama flash disklerin herhangi bir sebeple bozulabilmeleri muhtemel. Bir OTG ara kablosu aracılığıyla telefonuna da takmayı deneyebilirsin. Android sistem ile belki en azından telefonuna kopyalayarak kurtarabilirsin. Sonra oradan bilgisayarına aktarırsın.

Yerel makineye macOS kurulur mu denesem. OTG malsef çalışmıyor.

Yerel makinede bilemiyorum işe yarar mı. Ama denemekten de zarar gelmez. Sonuçta kurtarman gereken bir data var. Sadece tarama onarma programlarını dikkatle kullanmak gerek. Hiç kullanılamayacak hale getirmemek adına ilk etapta. Hani her şeyi deneyip vazgeçtiğin zaman kurtarma programlarını kullanmanı öneririm. Bir de sanırım BIOS üzerinden dosya kurtarmak için çalıştırılan, sadece dosya aktarmak için kullanılan programlar da vardı. Biraz araştırmak gerek ama. Windows çektiğinde o şekilde dosyalarını C diskinden kurtaranlar oluyordu. USB için de işe yarayabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı