USB belleklerin ömrü ne kadar?

The Tribal Chief

Hectopat
Makaleler
44
Merhaba,

Sonunda kendi kendime karar aldım. 15 GB için; Google Drive'dan bir şey almaya gerek yokmuş. Ben de USB bellek aldım. Bir tane vardı ama ikinci bir tane daha aldım.

Birisi ful depo yapmak için. Diğeri ise çıkartacak dosyalar; belgeler, müzikler vb. gibi şeyler aktarım olaylarını yapmak için.

Sizce iyi olmuş mu?

Son olarak: Bu USB belleklerin ömrü nasıl?

Kullanırken dikkat edersen 10+ yıldan uzun süre kullanabilirsin.

İlk usb belleğim 16mb'di, 22 yıldır çalışıyor. Arada 1-4-16Gb'ler yandı gitti ama olsun, yedekli çalışmayı öğrenir insan.

Ömrü nasıl derken? Kullanım süresi mi? Vallaha benim dayımdan kalma yani en az 10 yıldır ara sıra kullandığım 16 GB lik USB bellek var gayette normal çalışıyor.

NAND Depolama için: "NAND Flash'ın avantajlarından biri verileri kalıcı biçimde saklamasıdır." ibaresi yer alıyor.

Ama anlamadığım bir şey var:
  1. NAND Depolamayı araştırdım. "NAND Flash'ın avantajlarından biri verileri kalıcı biçimde saklamasıdır." ibaresi ne anlama geliyor?
  2. SSD ile NAND arasındaki fark nedir?
  3. Sanırım yüksek depolamalar için HDD daha ucuza denk geliyor. Peki bunun asıl türevi nasıl bir şey?

2007 yılında 8 GB Adata USB bellek almıştım. Halen çalışıyor. Windows 10 var içinde, format atacağım zamanlar kullanıyorum.

Ömrü biten bir Flashdiske şimdiye kadar rastlamadım. Siz okuma-yazma hızına bakın, ömrü zaten uzun bunların.

Geri
Yukarı