USB biçimlendirme sonrası boot flash olmuyor

PunPun

Hectopat
Rufus ile FAT32 olarak Windows kurmuştum ardindan CMD ile yazilan kodlar sayesinde tekrar biçimlendiriverdim USB'yi ama şimdi ise Rufus ile FAT32 olarak ISO yansitmasi şeklinde Linux Mint ISO dosyasini yazdiriyorum ne boot flash ICO'nu geliyor ne de BIOS menu de goruyor Flash'ı. FAT32 olarak biçimlendirdiğim de C ve D diski gibi oluyor icon olarak. Sabahtan beri uğraşıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.
Edit: PC'yi yeniden başlatınca USB ICO'nu gozukuyor.

Rufus ile Linux Mint ISO'su yazdırırken bazen bir uyarı çıkar, o uyarıda ISO modu yaptığınızda çalışmadıysa DD modunu seçin. Tam tersi bir durum da olabilir, DD modu çalışmadıysa ISO modunu seçin.

Rufus ile FAT32 olarak Windows kurmuştum ardindan CMD ile yazilan kodlar sayesinde tekrar biçimlendiriverdim USB'yi ama şimdi ise Rufus ile FAT32 olarak ISO yansitmasi şeklinde Linux Mint ISO dosyasini yazdiriyorum ne boot flash ICO'nu geliyor ne de BIOS menu de goruyor Flash'ı. FAT32 olarak biçimlendirdiğim de C ve D diski gibi oluyor icon olarak. Sabahtan beri uğraşıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.
Edit: PC'yi yeniden başlatınca USB ICO'nu gozukuyor.

GPT olarak kurma BIOS olarak yazdırmayı dene ve bende yaşamıştım USB'yi GPT-MBR yanlış algılıyordu yani kısaca olmaz ise USB belleği değiştirince olur.

Rufus ile Linux Mint ISO'su yazdırırken bazen bir uyarı çıkar, o uyarıda ISO modu yaptığınızda çalışmadıysa dd modunu seçin. Tam tersi bir durum da olabilir, dd modu çalışmadıysa ISO modunu seçin.

Deneyeyim bir. Bu arada ISO'nun hatalı olma payı var mı? Rufus'ta tarattim hata vermedi.

GPT olarak kurma BIOS olarak yazdırmayı dene ve bende yaşamıştım USB'yi GPT-MBR yanlış algılıyordu yani kısaca olmaz ise USB belleği değiştirince olur.

Sizde mi CMD ile non-bootable yaptınız? Kodları tam hatırlamıyorum ama diskpart vs kullanmıştım. Ayrıca sadece GPT ve MBR seçenekleri aktif eski bir bilgisayara kurduğum için MBR kullanıyorum.

Deneyeyim bir. Bu arada ISO'nun hatalı olma payı var mı? Rufus'ta tarattım hata vermedi.
Olabilir hocam, şuradaki yerden Türkiye'yi bulup Güzel Hosting'e falan tıklayıp indirebilirsiniz.

Siz de mi CMD ile non-bootable yaptınız? Kodları tam hatırlamıyorum ama diskpart vs. kullanmıştım.
İşim bittiği zaman ben de biçimlendirmek için diskpart kullanıyorum, sorun olmuyor.

Deneyeyim bir. Bu arada ISO'nun hatalı olma payı var mı? Rufus'ta tarattim hata vermedi.

Sizde mi CMD ile non-bootable yaptınız? Kodları tam hatırlamıyorum ama diskpart vs kullanmıştım.

Evet CMD ile yaptım. Diskpart- lis dis- sel dis (disk ismi) - clean - cre par pri - sel par 1-active-format fs=ntfs quick - assign letter (istediğin disk harfi): - exit -exit. Komutlar bunlar. Ardından Lenovo all in One PC görmemişti. Başka bir USB kullandım ve düzeldi.

Evet CMD ile yaptım. Diskpart- lis dis- sel dis (disk ismi) - clean-cre par pri - sel par 1-active-format FS = NTFS quick - assign letter (istediğin disk harfi): - exit -exit. Komutlar bunlar. Ardından Lenovo all in One PC görmemişti. Başka bir USB kullandım ve düzeldi.

Ben de başka bir USB ile çalışacağını tahmin ediyorum ama işlem sonrasında o da aynı şekle girmesin diye şu anki flash ile deniyorum.

Ben de başka bir USB ile çalışacağını tahmin ediyorum ama işlem sonrasında o da aynı şekle girmesin diye şu anki flash ile deniyorum.

Rufus ile yaparak CMD kullanmadan bir şey olmaz işiniz bitince boşaltmak için CMD değil Windows biçimlendirmesi yapın. O zaman sorun oluşmaz.

Hocalarım ben şimdi USB'den bayağı denedim dediklerinizi yaptım USB değiştirmek dışında USB bozuldu sanırım restledim bilgisaayrı Power'a basılı tutarak takılıydı aynı zamanda flash. 1-2 saniye ışık yanıyor sonra sönüyor ama algılamıyor hiçbir şekilde.

Ancak Rufus'ta Linux Mint(disk 1)olarak gözüküyor.PC'de görünmüyor.

@Stereo.Luigi99 Luigi99 hocam size zahmet bakar mısınız?

Geri
Yukarı