USB port tamiri nasıl yapılır?

Alpaslan Enes

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Mersin
Daha fazla  
Meslek
ESNAF (BİLGİSAYAR & GÜVENLİK SİSTEMLERİ)
Arkadaşlar merhaba. Elimde birçok anakart var. Ufak arızalı olanları tamir edip piyasa fiyatından düşük fiyatla satıyorum. Birazcık bilgiye ihtiyacım var. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim. Sorun şu ki anakart üzerindeki hangi porta USB bağlasam (klavye, mouse) USB okumuyor. İlk olarak BIOS ekranında "no keyboard" yazıyor. Işıklı klavye takılı ve ışığı yanıyor. Avometre yardımı ile data (+) ve data (-) yi ölçütüğümde kısa devre görünmüyor. +5v ve -5v ölçütüğümde elektrik tam olarak sabit 5, 1-5, 2 gibi değerler okuyorum. Kondansatörler sağlam. Bu anakartlarda USB çipi nerededir? USB portları direkt anakart köprüsüne mi gider yoksa bir denetleyicisi var mıdır? Var ise böyle bir çip çeşitleri nelerdir? Bilgili arkadaşlar, abilerim, ustalarım konuya el atarsa çok büyük bir sorunu çözer. Malum dolar kurlarımız ortada :D . Biraz geri dönüşüm hiç fena olmaz bence.

Son düzenleyen: Moderatör:
USB kontrolünü yapan güney köprüsüdür. Ön USB panelinimi deniyorsun yoksa arka anakartta üzerindeki USB çıkışlarını deniyorsun?
Ön ve arka. Hepsinde aynı sorun. Bir tanesinde 5 adet FRONT USB (9 pin) var, arkada da 5 adet port var hangisini denediysem okutamadım USB'leri. PCI USB önerir misiniz ? Deneyen var mı ? Çalışır mı hiçbir USB portu çalışmayan anakartta ?
Denetim masasindan usb girişlerini etkinleştir
BİOS'u hiç geçemiyorum dostum. Doğal olarak disk kurulumu için "Boot Menu" tuşuna da basamıyorum ki kurulum yapıp Windows'a geçeyim. :')

Ön ve arka. Hepsinde aynı sorun. Bir tanesinde 5 adet FRONT USB (9 pin) var, arkada da 5 adet port var hangisini denediysem okutamadım USB'leri. PCI USB önerir misiniz? Deneyen var mı? Çalışır mı hiçbir USB portu çalışmayan anakartta?

BIOS'u hiç geçemiyorum dostum. Doğal olarak disk kurulumu için "Boot Menu" tuşuna da basamıyorum ki kurulum yapıp Windows'a geçeyim. :')

Kon ile alakalı bir gelişme var mı bende de aynı durum var. Ön arka çalışmıyor ama ışık var mouse veya klavyede.
PS2 portu çalışıyor sadece oradanda tüm USB seçenekleri açık.

Yeni konular

Geri
Yukarı