USB üzerinden fan hızını kontrol etmek mümkün mü?

Benimde aklımdan sonradan o geçti. :)
Maliyeti yükseltmeyecek olsa motor sürücüsü kullanmayı önerirdim ama motor sürücüleri hız dışında yön ve birden fazla kanal gibi ek özelliklere sahip oldukları için FAN gibi basit bir motoru sürmek için biraz fazla "over-kill" olur.
FAN neticesinde üzerine pervane bağlanmış bir DC motor.

Maliyeti yükseltmeyecek olsa motor sürücüsü kullanmayı önerirdim ama motor sürücüleri hız dışında yön ve birden fazla kanal gibi ek özelliklere sahip oldukları için FAN gibi basit bir motoru sürmek için biraz fazla "over-kill" olur.
FAN neticesinde üzerine pervane bağlanmış bir DC motor.
L298N fiyatı çok yüksek değil. Bir bakılabilir. :D

Ayrıyetten bir sorum var. L298N hız ayar Pinlerine direkt olarak Pot'un sinyal bacağını bağlasak çalışır mı yoksa kart gerekli mi?
Diğer 2 bacağını GND ve 3.3V ile beslediğimizi varsayalım. :)

4 pinli fanların bir ucu besleme, diğer ucu toprak, bir diğeri devir sensörü ve sonuncusu da PWM hız kontrol pini. Sırası farklı olabilir.

Çalıştırmak için devir sensörü ne ihtiyacımız olmasa gerek. 3 pin bize yetecektir.

Eğer sadece besleme ve toprak (+ ve -) pinlerin kullanıp hız kontrolü yapmak isteseydiniz, tüm akım bunların üstünden geçtiği için arada sürücü gerekebilirdi ancak PWM pini için yüksek akım gerekmiyordur. Eğer öyleyse ki öyle olduğunu tahmin ediyorum, araya MOSFET kullanmamıza gerek kalmaz.

Bu durumda yapmamız gereken besleme ve toprak hatları ile fanı beslerken, PWM pinini Arduino'yu bağlamak. Yalnız toprak hattını ek olarak Arduino'yu bağlamalısınız.

Fanlar PWM için kesin bir frekans istiyor mu onu bilmiyorum. İstemiyorsa işimiz kolay. Onu araştırayım ancak şimdi dışarı çıkmam gerekiyor, akşam bakabilirim.
Hocam GND pinini de bağlayarak denedim fakat yine işe yaramadı. İlk önce hangisini çalıştırdığımızın bir önemi var mı? Bu arada fanın frekans bilgileri bu sayfada yazıyor: https://www.mouser.com/datasheet/2/632/PFC1212DE-F00(REV02)--5500-595509.pdf
Hocam sizce L298N mi yoksa sadece MOSFET mi almak daha iyi olur? Ona göre hafta sonu parçacıdan alacağım. @The Anorak

Son düzenleme:
Hocam şöyle bir ürün buldum hem 4A desteği var hem de sıcaklık sensörü olmadan üzerindeki ayarlanabilir direnç sayesinde doğrudan FAN2 ve FAN3 portundan kontrol edebiliyorum. Bunu satıcıya sordum. Sizce alırsam işe yarar mı? US $2.36 19% OFF|12V CPU Fan sıcaklık kontrol PWM hız kontrol modülü Alarm Buzzer sensörü WXTB|Fanlar ve Soğutma| - AliExpress @Affansen @The Anorak @Alpha Centauri
Bunu beklemeden, birkaç liraya Mosfet önermişti @The Anorak. Beklemek istemiyorsanız mosfet iyidir. Buzzer ne için konulmuş bu arada? :D

IR2104 Mosfet sürücü entegresi ve IRLZ44N veya IRFZ44N Mosfetini Ardunio'ya bağlayarak kullanabilirsin. Biraz araştırma , datasheet okuma ve ingilizce varsa çok kolay bi devre olur.
Hocam araştırdım da IR2104 devresi çok karışık bir devre nasıl beceririm bilmiyorum. Yapsam bile kabloları yanlış yere bağlama ihtimalim var. Sonra tüm MOSFET leri patlatırız.
@bilgekaan99 Hocam sizin dediğiniz parçaları alacağım. Arduino ve Fan bağlantısı şemasını atabilir misiniz? Eğer internette yoksa kendiniz yapıp atabilir misiniz şemayı? Kusura bakmayın zahmet olacak ama.
@bilgekaan99 Hocam yazmayı unutmuşum da Arduino ya atacağım kod @Affansen hocamın gönderdiği kodla aynı mı olacak? Eğer farklı olacaksa kodu siz gönderebilir misiniz?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı