USB üzerinden fan hızını kontrol etmek mümkün mü?

Yer
Full Bridge Rectifier
Elimde yüksek hızlı 4 pin bir fan var 12V ile çalışıyor. 12 Volt'u harici bir güç kaynağından vererek ve diğer 2 pini USB veri kablolarına bağlayarak bir programla hızını kontrol etmek mümkün mü? Mümkünse nasıl yaparım? Çünkü elimde fanı takmak için bir masaüstü bilgisayar yok sadece laptop var.
Arkadaşlar yardım edin.

Son düzenleme:
Elimde yüksek hızlı 4 pin bir fan var 12V ile çalışıyor. 12 Volt'u harici bir güç kaynağından vererek ve diğer 2 pini USB veri kablolarına bağlayarak bir programla hızını kontrol etmek mümkün mü? Mümkünse nasıl yaparım? Çünkü elimde fanı takmak için bir masaüstü bilgisayar yok sadece laptop var.
Arkadaşlar yardım edin.
Fanı normal enerji verince çalışmıyor mu?

PWM pinlerini Arduino varsa elinde PWM pinlerini bağlayıp kontrol edebilirsin. 🙂

Fanı normal enerji verince çalışmıyor mu?

PWM pinlerini Arduino varsa elinde PWM pinlerini bağlayıp kontrol edebilirsin. 🙂
Normal enerji verince çalışıyor fakat hızını ayarlamak istiyorum. Yoksa çok hızlı dönüyor. PWM pinlerini Arduino ya bağladım fakat bir işe yaramadı içerisindeki kodu değiştirmeme rağmen. Bunun için potansiyometreli ve transistörlü bir devre yapılıyor fakat ben nasıl yapacağımı bilmiyorum çünkü fan yüksek akım harcıyor.

Normal enerji verince çalışıyor fakat hızını ayarlamak istiyorum. Yoksa çok hızlı dönüyor. PWM pinlerini Arduino ya bağladım fakat bir işe yaramadı içerisindeki kodu değiştirmeme rağmen. Bunufn için potansiyometreli ve transistörlü bir devre yapılıyor fakat ben nasıl yapacağımı bilmiyorum çünkü fan yüksek akım harcıyor.
Fan 0.18A harcıyor genelde. Farklılık olabilir. 3 Pin Fanlarda 1 tanesi hız kontrolü olur. Diğer 4. Pini bilmiyorum. Kodu paylaşabilir misiniZ? :)

Fan 0.18A harcıyor genelde. Farklılık olabilir. 3 Pin Fanlarda 1 tanesi hız kontrolü olur. Diğer 4. Pini bilmiyorum. Kodu paylaşabilir misiniZ? :)
Yok hocam fan 4.80A ile çalışıyor. Bu arada kodu bu sitedeki projeden aldım: 25 kHz 4 Pin PWM Fan Control with Arduino Uno Frekansla ilgili bir sorun mu anlamadım çünkü kodda değiştirmek için bir çok yer var. Ben sadece sarı pinden kontrol etmeye çalıştım.

Geri
Yukarı