Userbenchmark Rehberi

Merhaba;

Forumda ön yargı ile bakılan, GPUboss gibi sitelerle karıştırılan Userbenchmark sitesini incelemek, bu yanlış algıyı düzeltmek istiyorum. Site hakkında hiçbir bilgisi olmadığı halde yasaklanmasını isteyen insanlar görüyorum, Userbenchmark'ı yasaklamak Google'u yasaklamak gibi bir şey olur.

Userbenchmark kıyaslama yaparken X işlemcisi 8 Çekirdek, Y işlemcisi 4 Çekirdek o zaman X Y'den %100 daha iyi gibi bir kıyaslama yapmıyor.

Site kullanıcıların yaptığı benchmark testlerini veri olarak kullanıyor, bunların ortalamasını alıp karşılaştırma testlerinde kullanıyor. Şu ana kadar 17 milyondan fazla kullanıcı 87 milyondan fazla benchmark testi uygulamış durumunda.

Buradan testi indirebilirsiniz Home - UserBenchmark

Test bittikten sonra sizin donanımınızı benzer donanımı kullanan kullanıcılarla kıyaslıyor.
Bunu hem toplu şekilde hem de parça parça yapıyor.

Şöyle bir sonuç ekranı çıkıyor karşınıza (kullanıcıyı tanımıyorum)

Bu şekilde bilgisayarınızın kıyaslamalı performansını da görebilmiş oluyoruz. OC yapıyorsak eğer öncesi ve sonrasını görebilmemiz açısından güzel.

Sonra bu verilerin ortalamasını alıp sizin aradınız
Ryzen 5 2600 VS İ5 8400 kıyaslamasında bu ortalamaları kullanıyor.

Buradan da örneğin R5 2600 ile kaç kullanıcının test yaptığını, aylara kaç kişinin kullanıdğını görebiliyoruz.

Şu ana kadar ben daha doğru sonuç veren bir alternatifini görmedim, varsa yorumlarda yazabilirsiniz.

Son düzenleme:
Merhaba;

Forumda ön yargı ile bakılan, GPUboss gibi sitelerle karıştırılan Userbenchmark sitesini incelemek, bu yanlış algıyı düzeltmek istiyorum. Site hakkında hiçbir bilgisi olmadığı halde yasaklanmasını isteyen insanlar görüyorum, Userbenchmarkı yasaklamak Google'u yasaklamak gibi bir şey olur.

Site kullanıcıların yaptığı benchmark testlerini veri olarak kullanıyor, bunların ortalamasını alıp karşılaştırma testlerinde kullanıyor. Şu ana kadar 17 milyondan fazla kullanıcı 87 milyondan fazla benchmark testi uygulamış durumunda.

Buradan testi indirebilirsiniz Home - UserBenchmark

Test bittikten sonra sizin donanımınızı benzer donanımı kullanan kullanıcılarla kıyaslıyor.
Bunu hem toplu şekilde hem de parça parça yapıyor.

Şöyle bir sonuç ekranı çıkıyor karşınıza (kullanıcıyı tanımıyorum)

Bu şekilde bilgisayarınızın kıyaslamalı performansını da görebilmiş oluyoruz. OC yapıyorsak eğer öncesi ve sonrasını görebilmemiz açısından güzel.

Sonra bu verilerin ortalamasını alıp sizin aradınız
Ryzen 5 2600 VS İ5 8400 kıyaslamasında bu ortalamaları kullanıyor.

Şu ana kadar ben daha doğru sonuç veren bir alternatifini görmedim, varsa yorumlarda yazabilirsiniz.
Çok ufak hatalar var ama benim de yararlandığım bir site. Bazı popüler donanımların diğer parçalar aynı olmak kaydıyla oyunlarda aldığı ortalama FPS değerlerini de gösteriyor.

Çok ufak hatalar var ama benim de yararlandığım bir site. Bazı popüler donanımların diğer parçalar aynı olmak kaydıyla oyunlarda aldığı ortalama FPS değerlerini de gösteriyor.
FPS değerleri de ortalama olarak doğru ama hatalar olabilir. Ben daha çok benchmark testlerine göre değerlendiriyorum.

Çok sevdiğim ve aktif olarak kullandığım bir site.

Bir forum kullanıcısı; "Kullanıcıların yaptığı benchmarklar ile veri biriktirdiği için hatalı sonuçlar göstermesi muhtemel site." demişti fakat hiç yoktan bir ortalama veriyor size.

Site işlemcilerin hem tek çekirdek hem dört çekirdek hem de toplam çekirdek performanslarını karşılaştırıyor. Örneğin siz 4 ve 8 çekirdekli iki işlemciyi karşılaştırdığınız zaman her ikisinin hem tekli hem çoklu çekirdek performanslarını karşılaştırabiliyorsunuz. Böylece işlemciler arasındaki farkı çok daha net görebiliyorsunuz.

Ben de hız aşırtma yaparken bu programı kullanıyorum. Her denememde ne kadar ilerledim ne kadar performans artışı elde ettim bu site sayesinde grafik olarak görmek çok hoş oluyor.

Örnek vermem gerekirse; 3.5 GHz olan 6600K işlemcimi 4.6 GHz'e çıkardığım zaman 7700K'nın tek çekirdek performansına ulaşabildiğimi görüyorum mesela.

Ekran kartlarını da doku kaplama, çoklu render gibi farklı farklı kategorilerde karşılaştırıyor. Bu sayede AMD kartların doku kaplamada NVIDIA'ya göre daha hızlı olduğunu fakat NVIDIA'nın da çoklu render konusunda AMD'den daha hızlı olduğunu bu site sayesinde öğrenmiştim.

Son düzenleme:
@Azmich Hocam ben de 6600K kullanıyorum. Şu an ulaşamıyorum ama 143 pts tek çekirdek sonucu alıyorum, stok 7700k'dan %5 daha iyi :) Eğer hazırda varsa sizin test sonucunu atabilir misiniz? Ben de 4.6 GHZ'da kullandığım için fark olup olmadığını merak ediyorum.

@Azmich Hocam ben de 6600K kullanıyorum. Şu an ulaşamıyorum ama 143 pts tek çekirdek sonucu alıyorum, stok 7700k'dan %5 daha iyi :) Eğer hazırda varsa sizin test sonucunu atabilir misiniz? Ben de 4.6 GHZ'da kullandığım için fark olup olmadığını merak ediyorum.

Şu anda evde elektrikler kesik olduğu için maalesef atamayacağım ama ilk fırsatta hemen buraya koyuyorum. :)

Düzenleme:

Sonucum budur @dogant :

Son düzenleme:
Kesinlikle doğru. Intel`i bu yüzden seviyorum. Yıllar önce piyasaya sürdüğü işlemciler bile hala yeterli performans sürüyor.
Sevmeyenler çekirdek sayısı ile işlemcileri değerlendiren kitle hocam. OC konusunda Intel'in en başarılı işlemcilerinden.
Tabiiki. 10-15 tane çok çekirdek dizmekle olmuyor o işler :D

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı