Userbenchmark Üzerine

Plyra

Megapat
Makaleler
5
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522567446
Özet: UserBenchmark sitesinin yasaklanması gerektiğini düşünüyorum.

Sosyal'de Recep Baltaş'ın 2 yıl önce açtığı konuyu hatırlatmak istiyorum. Bu konuda da yasaklanması gerektiğini söylemiştim.

Ryzen 3000 serisi işlemciler tanıtıldıktan birkaç gün sonra, UserBenchmark işlemciler için ölçüm metodunu değiştirdi. Yeni yöntemde bir işlemcinin "ağırlıklı puanını" belirlerken çok çekirdek performansına verilen önemi azalttılar, tek çekirdek performansına verdikleri değer arttı.

66768_01_userbenchmark-pandering-intel_full.png

Bu değişim olduktan sonra yabancı basında birçok site haber yaptı. Türk teknoloji basını ise... eee... sitelerine koydukları reklamları nasıl koysak da ziyaretçiler reklam görse diye düşünüyordu muhtemelen.

Günümüzde Intel bile daha fazla çekirdeğin önemli olduğunu düşünüyor ve oyun geliştiricileri asenkron kod (çok çekirdek için optimize edilmiş) yazmaya odaklanıyor ama UserBenchmark kendi test metodunu Intel'in önde olduğu tek yöne doğru değiştiriyor. Dikkat çekici değil mi?

Diyeceksiniz ki, eee, bundan bize ne? UserBenchmark özel bir site ve istediği gibi ölçüm yapar, sana ne?

Sorun şurada, UserBenchmark teknolojik bir ürün alacak kişilerin uğradığı ilk site. İnternette teknolojik bir karşılaştırma yaptığınızda ilk bu siteyi görüyorsunuz ve buradaki puanı doğru referans alan çok fazla insan var. Bu durum kullanıcılar için bir tuzağa dönüştürüyor. Sosyal'de bile bu sitenin içeriklerini argüman olarak kullanan insanları görüyorum. Bu site yanlış bilgilendirme yayıyor.

Bu site güncelleme almadan önce bile "ağırlıklı puan" sistemi bir saçmalıktan ibaretti ve yanlıştı. Bu güncelleme ile çook daha yanlış bir hale geldi. Bu site yasaklanmalı. R9 3900x'i 9900K'nin arkasına koyan bir siteyi baz almak çok yanlış.

Konu hakkında araştırma yapmak isterseniz buraya 45 dakika boyunca bu durumun tartışıldığı bir video koyuyorum. Özellikle forum yetkilileri izlemeli. GPUBoss ve CPUBoss siteleri nasıl yasaklandıysa bu siteye de izin vermemeliyiz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Benim bildiğim oyun gibi durumlarda tek çekirdek performansı öne çıkıyor. Userbenchmark sitesi de genelde oyuncuların uğrak yeri olduğundan dolayı böyle bir düzenlemeye gitmiş olabilirler. Bence oyunlar çoklu çekirdeğe geçiş yaptığında çoklu çekirdeğe daha fazla önem verilir.

Benim bildiğim oyun gibi durumlarda tek çekirdek performansı öne çıkıyor. Userbenchmark sitesi de genelde oyuncuların uğrak yeri olduğundan dolayı böyle bir düzenlemeye gitmiş olabilirler. Bence oyunlar çoklu çekirdeğe geçiş yaptığında çoklu çekirdeğe daha fazla önem verilir.
Ana fikir bu değil ki.

Site güzel bilgilere yer veriyor aslında. Şu ana kadar çok fazla bilgi aldım fakat hiç birinde top değerlendirmeye bakmadım çünkü hep saçmalıyordu. Değerleri alıyorum, birkaç yerden daha onaylıyorum sonuçta doğru bilgi sunmalıyız ondan sonra yorum yapıyorum. Fakat bazı arkadaşlar direkt kanıyor, günümüzde hala "Intel Nvidia kral, AMD ısınıyor köz getir" yorumları olan insanlar var, her siteyi engellemek çözüm olmayabilir, sonuçta zihniyet değişmiyor. Burası kalksa diğer siteden alırlar.

Çünkü tek çekirdeğin önemi daha fazla.
Şu tartışmayı bir yere bırakalım, neden yasaklansın? Herkesin yaptığı testi görebiliyorsun, merak ediyorsan girip tek tek bakarsın. Hangi MHz'da tek ve çoklu çekirdek performansını görürsün.
Avarege değerde hangisine önem verdiğinin ne önemi var?
Bunun için site mi yasaklanır? Çok saçma.
Ayrıca yeni hesaplama yöntemi ile tek çekirdekte 144 PTS alarak %99 değerine ulaşırken şu an bu %87'ye düştü. Bence tam tersi bir durum söz konusu.
Site oyun odaklı değerlendiriyor zaten orada da bunu görebiliyorsun," oyun puanı veriyor işlemcilere.
3900X oyunlarda 9900K'nın gerisinde.
Fanboyluğun lüzumu yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tek çekirdeğin önemini anlıyorum. Ancak bu hamle için biraz geç kalınmadı mı? Zamanla çok çekirdeğe önem verilmesi gerekirken şimdi ne oldu da bir anda değişti bu?

Userbenchmark'ın bunu ne niyetle yaptığını bilmiyorum fakat sitenin yasaklanmasını gerektirmez bu. Halen tek, çift,dört ve çoklu çekirdek puanları sitede bulunuyor. En üstteki "average gaming bench" kısmını görmezden geliverin artık. Eskiden de oraya bakmıyordum, şimdi hiç bakmam.

Tek çekirdeğin önemini anlıyorum. Ancak bu hamle için biraz geç kalınmadı mı? Zamanla çok çekirdeğe önem verilmesi gerekirken şimdi ne oldu da bir anda değişti bu?

Userbenchmark'ın bunu ne niyetle yaptığını bilmiyorum fakat sitenin yasaklanmasını gerektirmez bu. Halen tek, çift,dört ve çoklu çekirdek puanları sitede bulunuyor. En üstteki "average gaming bench" kısmını görmezden geliverin artık. Eskiden de oraya bakmıyordum, şimdi hiç bakmam.
Ben de o değeri baz alın demiyorum ama average gaming bench puanı da Youtube videolarına bakarsak gayet tutarlı :)

@Plyra bir çok tepkilere sebep olan veriler ortaya koymuş. Bunlar bu sitenin engellenmesi için yeterliyse burası olmazsa başkasını denerler demek Technopat gibi Türkiye'nin sayılı teknoloji sitelerinden birine yakışmaz. Benzerleri de aynı metodu denerse doğru olan tek tek onları da engellemek olmalıdır. Yoksa korsana yasak deyip bir kaç korsan paylaşım sitesini "hepsini engelleyemiyoruz bunlar daha az korsan paylaşıyor" deyip bir kaç siteyi bunlardan muaf tutmak gibi bir tutum sergilenmiş olur.

Tüm dünyanın tepkisini koyduğu yerde Technopat'ın marjinal tavır takınacağı yer bu konu olmamalıdır. @Recep Baltaş konuyu görüp değerlendirme yapmadan sitenin görüşünü temsil edercesine moderatörler bu konuda yapacakları yorumlara dikkat etmelidir.

Konuyla ilgili yorumuma gelirsek eğer bir site kullanıcı tercihini manipüle edercesine sitesinde sonuçlarda oynama yapıyorsa bunda art niyet ararım. O siteyi dayanak gösterip önerilerin kullanıcıyı yanıltmasının önüne geçilmesi amaçlı bu ve buna benzer art niyetli sitelerin engellenmesi en doğrusu olur.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı