Utangaçlık nasıl yenilir?

Asosyalinbiri

Attopat
Daha fazla  
Ben çok utangacım asosyalim 3 yıldır hiç arkadaşım bile yok sürekli evdeyim hiç dışarı çıkmıyorum hiç çevrem bile yok. Okulu da şu an 2 yıldır açık öğretim lisesinde okuyorum yani evde açıkta liseyi okuyorum. Mesela ben insanlarla konuşamıyorum insanların olduğu ortamlardan kaçıyorum. Hep çarşıya bile gidemiyorum hatta markete bile gidip eve bir şey alamıyorum. Mesela bugün markete gitmem lazımdı sonra babam bana markete gidip eve biraz eşya alır mısın dedi bana. Ama bende yalandan baba gidemem başım ağrıyor çok yorgunum hastayım diye bahane uydurdum. Sonra gitmedim yani ailem bana kızmasın diye onlara bu yalanı uydurdum. Ne yapmalıyım? Bu arada 17 yaşındayım şu an.

Son düzenleyen: Moderatör:
Gereksiz yere utanmaya gerek yok insanlarla konuşmaktan korkma yavaş yavaş alışıyorsun dışarı daha fazla çık sonra bir bakmışsın arkadaşın olmuş daha fazla olmuş ve o utançlık gitgide yok olmuş.

Dışarı çık ve biraz gezinti yap, yanına bir miktar para al. Sürekli olarak ya da arada bir dışarı çık ve insanlarla sohbet et. Parayı canın bir şey almak isterse onun için yanında taşı.

Bence belli başlı düşünürlerin kitaplarını okumanın faydası olur. Öneri istersen isim verebilirim. Başkalarının düşüncelerini okudukça çevrendeki insanların nasıl düşündüğünü daha iyi anlamaya başlarsın. Böylece başkalarının gözünden kendini daha net görmeye başlarsın. Bu da utangaçlığını yenmeni sağlar.

İnsanlar seni umursamaz zaten, sen "ya böyle konuşmama gülerlerse" tarzı şeyler diyeceklerini düşünüyorsan biraz kendi çağlarında eğlenirler sonra da unuturlar. Ama dedikleri gibi korkunu yenmek için üstüne gitmen lazım, ufak ufak başla konuşmaya devamı gelir elbette, sadece üstüne git mutlaka.

Aynı şeylerden şikayetçiydim ama bunun çözümü bence takmamak. Kimse senin ne yaptığını umursamıyor herkes kendi derdinde, senin günlerce belki aklına taktığın şeyi insanlar 5 dakika sonra hatırlamayacak bile. Mesela bugün dışarıdan eve dönerken biri bir konuda yardım istedi ben de o an kafam dalgındı o yardımını istediği şeyi algılayıp yapmam uzun sürdü ama şuan o insan bunu hatırlamıyor bile.

Yeni konular

Geri
Yukarı