Utangaçlık nasıl yenilir?

Denedin mi yeterince?

Hayır.

Bence belli başlı düşünürlerin kitaplarını okumanın faydası olur. Öneri istersen isim verebilirim. Başkalarının düşüncelerini okudukça çevrendeki insanların nasıl düşündüğünü daha iyi anlamaya başlarsın. Böylece başkalarının gözünden kendini daha net görmeye başlarsın. Bu da utangaçlığını yenmeni sağlar.

Önerir misiniz o kitapları okumam için.

Ben çok konuşkan biriyim sosyal biriyim ama şu anda mesela hiç arkadaşım yok ve sevgilimden de ayrıldım. Yalnızım her anlamda. Yani eninde sonunda bulunduğun şartlar bunu gerektiriyorsa öyle yaşıyorsun. O yüzden sorunun varmış gibi düşünme birileriyle konuşman gereken şeyler varsa konuş. Gülünç duruma düşersen salağa yat ve komik biri ol.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence durumu gizlemek yerine ailenle paylaşmalısın, bunu içinde bulunduğun durumu yenmek için ilk adım olarak düşünebilirsin. Tahminimce ailenin ilk tepkisi profesyonel destek almanı istemek olacaktır. Tanımadığın ama seni dinlemeye gönüllü bir insanla konuşman daha kolay olur diye düşünüyorum bunu da ikinci adım olarak düşünebilirsin. Bu şekilde seni sosyalleşmek zorunda bırakacak şeyler yaparak daha aktif bir sosyal yaşantının içine çekilebilirsin.

Başlangıçta franz kafka ve dostoyevski'nin bilinen kitaplarını tavsiye ederim. Bana çok faydası oldu. Sana da olacağına eminim.

Yine de suç ve ceza gibi kitaplar belki ters etki yapabilir, kastettiğin sanırım çok kitap okuyup çok insanı anlamakla ilgili.

Üstüne gidip, bazı şeylerin üstünde çok düşünmemeye çalış. Misal biriyle konuşacaksan "ben bunu nasıl yaparım, ne derim, nasıl hareket ederim" gibi şeyleri çok düşünmeden direkt konuş, üzerine çok düşünürsen büyük ihtimalle vazgeçersin. ^^

Bu asosyallik durumu özgüveni direkt olarak etkiler daha da kötü olmadan diğer arkadaşların da dediği gibi hemen çıkmalısın yoksa daha da aşağıya sürüklenirsin.

Peki neden insanlardan kaçıyorsun? Dış görünüşünden dolayı mı yoksa başka bir sebep mi?

Başka bir sebep alay edilme küçük düşme korkusu ve konuşamama korkusu.

Ben çok konuşkan biriyim sosyal biriyim ama şu anda mesela hiç arkadaşım yok ve sevgilimden de ayrıldım. Yalnızım her anlamda. Yani eninde sonunda bulunduğun şartlar bunu gerektiriyorsa öyle yaşıyorsun. O yüzden sorunun varmış gibi düşünme birileriyle konuşman gereken şeyler varsa konuş. Gülünç duruma düşersen salağa yat ve komik biri ol.

Başka bir sebep alay edilme küçük düşme korkusu ve konuşamama korkusu.
O zaman utangaçlığınızı çok daha kolay yenebilirsiniz. Benim utangaçlığım dış görünüşümden dolayıydı bunu güzel giyinme, saç vb. şeyler yaparak kafaya takmamaya başladım. İnsanların ne düşüneceğini takmayarak utangaçlığınızı yenebileceğinizi düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı