Kekemelik nasıl yenilir?

Daha fazla  
Size içimi dökmek istiyorum ve yaşadıklarımı anlatmak istiyorum. Ben 18 yaşında kekeme biriyim mesela en basitinden her gün fırına ekmek almaya gidiyorum orada kaç tane ekmek ve hangi çeşit ekmekleri alacağımı adama zar zor söyleyebiliyorum. Ailem beni ekmek almaya gönderince her gün bana fırıncıya söyle bana güzel ekmekler verin pişkin olsun diyor ama ben söyleyemiyorum. Adam da rastgele ekmekler seçip bana veriyor sonra evde babam bana kızıyor sen pişkin ekmek almıyorsun güzel değil adama niye söylemiyorsun pişkin olsun diye, senin dilin yok mu diye.

Bugün de bana kızdı sonra geçen günlerde babamla birlikte sürücü kursuna ve tekrar mezuna kaldığım için dershaneye kaydolmaya gittim. Orada kayıt yaparken benden T.C. Kimlik numaramı ve telefon numaramı ve doğum tarihimi istediler bende söyleyemedim, kekeledim konuşurken dilim kilitlendi zar zor söyleyebildim sonra o zaman babam bana kızdı sen niye konuşmuyorsun diye.

Sonra sağlık ocağına gidiyorum bazen ilaçlarımı yazdırmak için orada kayıt açan sekretere kimliğimi veriyorum, bana aile hekiminin ismi ne diye soruyor ben zar zor söyleyebiliyorum sonra eczaneye ilaç almaya gidiyorum orada alacağım ilaçların adını zar zor söyleyebiliyorum. Bir de ben geçen yıl dershaneye gidiyordum 1 gün çok hastaydım karnım ağrıyordu dayanamadım eve erken geldim o gün de annem evde değildi bende 1 saat kapıda bekledim. Annem gelene kadar o zaman telefonum da yoktu bozulmuştu kullanamıyordum bu yüzden annemi arayamadım kapı komşuların da telefonunu isteyip arayamadım. Hem utandım hem de kekemeliğim yüzünden telefonla konuşma fobim var telefonda güzel konuşamıyorum sonra annem eve geldi bana kızdı bir sürü şey söyledi.

Kekemeliği yenmek için bir sürü doktorlara hacılara hocalara türbelere gittik ama bir faydası olmadı şu an kendi imkanlarımla kekemeliği yenmeye çalışıyorum her gün sesli kitap okuyorum kekemeliği yenmek için. Sizce ne yapmalıyım bunun için?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hacılara hocalara gitmeniz, öyle düzeleceğine inanmanız bir hata.
Yine de verebileceğim tavsiyeleri söyleyeyim.
Konuşma terapistlerine gidebilirsiniz, sesli kitap okumaya devam edebilirsiniz, evde yalnız kaldığınızda konuşma provaları yapabilirsiniz, rahat sohbet edebileceğiniz biriyle sakin sohbetler edebilirsiniz.
Benim başıma gelmiş bir şey olmadığı için tam olarak bilemiyorum ama aklıma gelenler bunlar.

Ağzına bir kalem ebatında çubuk yerleştirip kitap okutturuyorlardı kuzenime. Bayağı düzeldi kekemesi, ama yapmayı bıraktı ufak da olsa hala kekeme :D Kekemelik geçmeyecek bir şey değil. Egzersizi ve sesli kitap okumayı bırakmayın. Belki de şarkı söylemek de faydalı olacaktır.

Hacılara hocalara gitmeniz, öyle düzeleceğine inanmanız bir hata.
Yine de verebileceğim tavsiyeleri söyleyeyim.
Konuşma terapistlerine gidebilirsiniz, sesli kitap okumaya devam edebilirsiniz, evde yalnız kaldığınızda konuşma provaları yapabilirsiniz, rahat sohbet edebileceğiniz biriyle sakin sohbetler edebilirsiniz.
Benim başıma gelmiş bir şey olmadığı için tam olarak bilemiyorum ama aklıma gelenler bunlar.

Ağzına bir kalem ebatında çubuk yerleştirip kitap okutturuyorlardı kuzenime. Bayağı düzeldi kekemesi, ama yapmayı bıraktı ufak da olsa hala kekeme :D kekemelik geçmeyecek bir şey değil. Egzersizi ve sesli kitap okumayı bırakmayın. Belki de şarkı söylemek de faydalı olacaktır.

Babam bazen bana kızıyor ben kekeleyince ortamlarda konuşamayınca bana sen konuşma tembeli olmuşsun öyle alışmışsın diyor ama normalde konuşkan biriyim evde ailemle sürekli konuşuyorum sohbet ediyoruz sesli kitap okuyorum.

Ağzına bir kalem ebatında çubuk yerleştirip kitap okutturuyorlardı kuzenime. Bayağı düzeldi kekemesi, ama yapmayı bıraktı ufak da olsa hala kekeme :D kekemelik geçmeyecek bir şey değil. Egzersizi ve sesli kitap okumayı bırakmayın. Belki de şarkı söylemek de faydalı olacaktır.

Kekemelik geçmeyecek bir şey ömrünün sonuna kadar bu illet seninle beraber.

Geri
Yukarı