UX/UI designer olmak için programlama dili bilmek lazım mı?

Roseika

Kilopat
Merhaba, sorum başlıktaki gibidir.UX/UI design konusunda kendimi geliştirmek istiyorum ama programa dilleri hakkında bilgim yok sadece tasarım konusunda yaratıcı olma yeteneğim var. İleride bu alanda iş bulmaya çalışsam programlama dili bilmemem bana zorluklar yaşattırır mı? Eğer yaşatırsa en azından hangi dilleri bilmem yeterli olur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, sorum başlıktaki gibidir.UX/UI design konusunda kendimi geliştirmek istiyorum ama programa dilleri hakkında bilgim yok sadece tasarım konusunda yaratıcı olma yeteneğim var. İleride bu alanda iş bulmaya çalışsam programlama dili bilmemem bana zorluklar yaşattırır mı? Eğer yaşatırsa en azından hangi dilleri bilmem yeterli olur?
UX/UI designer olmak istiyorsan herhangi bir programlama dili bilmene gerek yok. CSS-HTML bilm yeterli olacaktir. Son zamanlarda ise www.figma.com sitesini cok kullaniyor designer`lar.

UI tarafı için HTML, CSS bilmen yeterli. İkisi de çok fazla zamanını almayacak, öğrenmesi nispeten çok daha basit diller.

UX tarafı için zaten herhangi bir dil bilmene bile gerek yok çünkü UX tarafı işin mantık tarafı aslında, kullanıcının nasıl rahat edeceğini kafanda çözme işi bir nevi UX. Adı üstünde kullanıcı deneyimi, UI yaparken kullanıcının rahat edebileceği şekilde tasarlamak önemli iş.

Kendi blogumda UI/UX ile ilgili detaylı bilgiler veriyorum istersen göz atabilirsin: S.Valentini'nin Bloğu

Şimdilik biraz az içerik var evet, ancak zamanla daha fazla bilgi ekleyeceğim. Örnek tasarımlar çıkarıp kendini geliştirmek için arkadaşın da önermiş olduğu Figma'yı veya Adobe XD (eXperience Design)'ı deneyebilirsin.

UI tarafı için HTML, CSS bilmen yeterli. İkisi de çok fazla zamanını almayacak, öğrenmesi nispeten çok daha basit diller.

UX tarafı için zaten herhangi bir dil bilmene bile gerek yok çünkü UX tarafı işin mantık tarafı aslında, kullanıcının nasıl rahat edeceğini kafanda çözme işi bir nevi UX. Adı üstünde kullanıcı deneyimi, UI yaparken kullanıcının rahat edebileceği şekilde tasarlamak önemli iş.

Kendi blogumda UI/UX ile ilgili detaylı bilgiler veriyorum istersen göz atabilirsin: S.Valentini'nin Bloğu

Şimdilik biraz az içerik var evet, ancak zamanla daha fazla bilgi ekleyeceğim. Örnek tasarımlar çıkarıp kendini geliştirmek için arkadaşın da önermiş olduğu Figma'yı veya Adobe XD (Experience Design)'ı deneyebilirsin.

Teşekkür ederim bilgilendirmeniz için.

Teşekkür ederim bilgilendirmeniz için.
Rica ederim... ek olarak şunu belirtmek istiyorum, UI&UX tasarımcısı olarak sabit bir meslek bulmanız zor. Özellikle ülkemizde daha da zor. UI & UX tasarım yaparak sosyal medyada satış yapılabilir fakat bunun ötesi biraz zor.

Ancak UI & UX bilginizi Front-End kısmına aktarabilirseniz sizin için çok daha iyi olacaktır. Front-end geliştirici arayan ve alan firma bol sonuçta. Bunun için de HTML, CSS, JS bilgisi gerekli. Bunları gözünüzde büyütmeyin isteğiniz olduğu sürece rahatlıkla öğrenebilirsiniz hepsini, İngilizcenizin yeterli olduğunu anımsıyorum zaten çok da zor olmayacaktır sizin için.

Ben size temel CSS'i öğrendikten sonra TailwindCSS'i ve SASS'ı öğrenmenizi öneririm. Temel JavaScript bilgisi kavrandıktan sonra ise ReactJS öğrenilebilir. Ülkemizde de dünya genelinde de iş imkanı en çok olan front-end çalışma çatılarından birisidir ReactJS.

React'a alternatif olarak Vuejs şiddetle öneririm, iş imkanı React kadar bol olmasa da Vue ile çalışan epey bir firma var piyasada ve React'a kıyasla daha kolay bir söz dizimine sahip. Bunların arasında seçim yapmak size kalmış.

Sürekli web tasarım üzerinden örnekler veriyoruz ancak UI&UX yalnızca web tasarımda iş gören bir konu değil elbette. Fakat ülkemizde en çok iş yaptığı nokta kesinlikle web sitelerdir diye düşünüyorum. Aksi takdirde çok fazla oyun geliştiren bir firma değiliz, çok fazla program geliştirip dünyaya pazarlayan bir ülke de değiliz dolayısıyla bu tarz konularda UI&UX pek aranmıyor, ancak profesyonel hizmet veren veya vermeyi amaçlayan tonla Web Tasarım firması mevcut.

Web site işlerine hiç girmeyip yalnızca tasarım yazılımlarından tasarımınızı çıkartıp bu işi yapmanız da mümkün ancak dediğim gibi bu ülkede pek rağbet gören bir çözüm yöntemi değil bu o yüzden bence Web Tasarım öğrenin derim.

Son düzenleme:
Rica ederim... Ek olarak şunu belirtmek istiyorum, UI&UX tasarımcısı olarak sabit bir meslek bulmanız zor. Özellikle ülkemizde daha da zor. UI & UX tasarım yaparak sosyal medyada satış yapılabilir fakat bunun ötesi biraz zor.

Ancak UI & UX bilginizi Front-End kısmına aktarabilirseniz sizin için çok daha iyi olacaktır. Front-End geliştirici arayan ve alan firma bol sonuçta. Bunun için de HTML, CSS, JS bilgisi gerekli. Bunları gözünüzde büyütmeyin isteğiniz olduğu sürece rahatlıkla öğrenebilirsiniz hepsini, İngilizcenizin yeterli olduğunu anımsıyorum zaten çok da zor olmayacaktır sizin için.

Ben size temel CSS'i öğrendikten sonra TailwindCSS'i ve SASS'ı öğrenmenizi öneririm. Temel JavaScript bilgisi kavrandıktan sonra ise ReactJS öğrenilebilir. Ülkemizde de dünya genelinde de iş imkanı en çok olan Front-End çalışma çatılarından birisidir ReactJS.

React'a alternatif olarak Vuejs şiddetle öneririm, iş imkanı React kadar bol olmasa da Vue ile çalışan epey bir firma var piyasada ve React'a kıyasla daha kolay bir söz dizimine sahip. Bunların arasında seçim yapmak size kalmış.

Sürekli web tasarım üzerinden örnekler veriyoruz ancak UI&UX yalnızca web tasarımda iş gören bir konu değil elbette. Fakat ülkemizde en çok iş yaptığı nokta kesinlikle web sitelerdir diye düşünüyorum. Aksi takdirde çok fazla oyun geliştiren bir firma değiliz, çok fazla program geliştirip dünyaya pazarlayan bir ülke de değiliz dolayısıyla bu tarz konularda UI&UX pek aranmıyor, ancak profesyonel hizmet veren veya vermeyi amaçlayan tonla Web Tasarım firması mevcut.

Web site işlerine hiç girmeyip yalnızca tasarım yazılımlarından tasarımınızı çıkartıp bu işi yapmanız da mümkün ancak dediğim gibi bu ülkede pek rağbet gören bir çözüm yöntemi değil bu o yüzden bence Web Tasarım öğrenin derim.

Anladım. Zaten kendi geçim kaynağım olacak bir meslek olarak görmüyorum. İngilizcemi anımsadığınız gibi ana mesleğimi de anımsadığınızı düşünüyorum. Freelance, kendi kendime bir hobi, küçük logolar tasarımlar gibi düşünüyorum daha çok. Atanamadığım taktirde bahsettiğiniz gibi Web Tasarıma kaydırabilirim kendimi. Ancak şu anlık düşüncem yukarıda belirttiğim gibi. Bilgilendirmeniz için teşekkürler tekrardan.

Şimdilik biraz az içerik var evet, ancak zamanla daha fazla bilgi ekleyeceğim. Örnek tasarımlar çıkarıp kendini geliştirmek için arkadaşın da önermiş olduğu Figma'yı veya Adobe XD (eXperience Design)'ı deneyebilirsin.
Çok güzel açıklamışsınız genel olarak. Bende 26 yaşındayım ve Radyo, TV ve Sinema mezunuyum. UI/UX 1 yıldır dikkatimi çekiyor ancak sürekli erteledim ve artık öğrenmek istiyorum. Yazılım dünyası üniversitedeyken de ilgimi çekiyordu ancak o tarafa başlamak biraz gözümü korkuttu açıkçası. Ayriyeten UI/UX daha çok ilgimi çektiğini de söyleyebilirim. Sektörde iş imkanları genel olarak nasıl? Kendimi geliştirdiğim sürece önünün açık bir meslek olduğunu düşünmekteyim ancak yanılıyor muyum? Gelir elde etmek amacıyla bunu öğrenmeyeceğim desem bile günün sonunda yaş gereği artık bir şeyler yapmam gerekiyor. Siz mesela neler yapıyorsunuz? Freelance mi çalışıyorsunuz yoksa ajansta mısınız? Yukarıda güzel bi yol haritası çizmişsiniz buna ek olarak mesleki anlamda neler yapmamızı önerirsiniz?

Kendimi geliştirdiğim sürece önünün açık bir meslek olduğunu düşünmekteyim ancak yanılıyor muyum?
Hayır yanılmıyorsunuz, işinizde iyi olduğunuz sürece React veya Vue için iş bulma şansınız var. Ben sosyal medyalarda takıldığım yazılım gruplarında sürekli iş ilanlarına rastlıyorum örneğin ve büyük bir çoğunluğu React geliştiricisi istiyor. Hatta bu gruplardan birinde kişisel amaçlarla yaptığım bir tasarımı paylaştığımda iş teklifi aldığım bile oldu.

En başta zaten yazılım işi yıllardır revaçta olan ve bitmeyecek bir iş. Ancak üzülerek söylüyorum ki "web tasarım" konusu özellikle ülkemizde biraz ayaklar altına alınmış bir iş, Bionluk gibi platformlarda 250₺'ye bile websitesi yapıp pazarlayanı bulursun. Elbette bunlar hiçbir zaman işi bilen geliştiricilerin yaptıkları kadar kaliteli işler olmaz zaten genelde hazır yazılım oluyor bunlar ama bu tarz ilanlar web tasarım işinin değerini, ağırlığını epey bir düşürüyor.

Bunları görüp bir web sitesi geliştirmenin en fazla 250₺ edecek kadar basit bir iş olduğunu sananlar ve buna göre yorum yapanlar var. Ancak eğer gerçekten başarılı bir tasarımcı olmak istiyorsan senin hedef kitlen bunlar olmayacak, olmamalı. Ben ne öneririm sorusuna gelirsek, bu işte işini pazarlamanın önemi var, Dribbble gibi, Behance gibi platformlarda yaptığın sağlam işleri paylaşarak ismini göstermen önem taşıyor bana soracak olursan. Hem bu sayede iş merkezini Türkiye ile sınırlandırmamış olup yurtdışından da iş alabilme ihtimalin oluyor.

Hayır yanılmıyorsunuz, işinizde iyi olduğunuz sürece React veya Vue için iş bulma şansınız var. Ben sosyal medyalarda takıldığım yazılım gruplarında sürekli iş ilanlarına rastlıyorum örneğin ve büyük bir çoğunluğu React geliştiricisi istiyor. Hatta bu gruplardan birinde kişisel amaçlarla yaptığım bir tasarımı paylaştığımda iş teklifi aldığım bile oldu.

En başta zaten yazılım işi yıllardır revaçta olan ve bitmeyecek bir iş. Ancak üzülerek söylüyorum ki "web tasarım" konusu özellikle ülkemizde biraz ayaklar altına alınmış bir iş, Bionluk gibi platformlarda 250₺'ye bile websitesi yapıp pazarlayanı bulursun. Elbette bunlar hiçbir zaman işi bilen geliştiricilerin yaptıkları kadar kaliteli işler olmaz zaten genelde hazır yazılım oluyor bunlar ama bu tarz ilanlar web tasarım işinin değerini, ağırlığını epey bir düşürüyor.

Bunları görüp bir web sitesi geliştirmenin en fazla 250₺ edecek kadar basit bir iş olduğunu sananlar ve buna göre yorum yapanlar var. Ancak eğer gerçekten başarılı bir tasarımcı olmak istiyorsan senin hedef kitlen bunlar olmayacak, olmamalı. Ben ne öneririm sorusuna gelirsek, bu işte işini pazarlamanın önemi var, Dribbble gibi, Behance gibi platformlarda yaptığın sağlam işleri paylaşarak ismini göstermen önem taşıyor bana soracak olursan. Hem bu sayede iş merkezini Türkiye ile sınırlandırmamış olup yurtdışından da iş alabilme ihtimalin oluyor.
Ülkemiz ne yazık ki çoğu konuda çağın epey gerisinde. React ve Vue'yi de araştıracağım, teşekkürler. Yazılım için oturduğum bölgede bi kurs ile görüştüm 6 ay boyunca sabah 9 akşam 5 şeklinde. Ancak kurs ücreti bir hayli fazla geldi şuan için. Hala iki tarafı da araştırmaya devam ediyorum. Behance platformunu biliyorum orada hesabım var ancak sadece paylaşımları takip ediyorum. Sizin yaptığınız işleri görebilmek adına hesabınızı mahsuru yoksa paylaşabilir misiniz? Göz atmak isterim... Yorumlarınız ve yardımlarınız için teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı