Uyku felci nasıl anlaşılır?

brightsamuel

Picopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
i5 12400F
MSI Pro H610M-E
Kingston Fury 2x16 GB
MSI RTX 4070 Ventus 2X OC 12GB
Corsair 1TB MP600 Core XT
-Vento VG20A
Rüyamda bir arkadaşımla İtalya'da olduğumu gördüm ve arkadaşım bana buraya gelen türklere bir cümle kurduklarını, onlara burayı sevdirmek için bunu söylediklerini söyledi, ve bu cümle “bu yorumu…” diye başlıyor. Devamını tam hatırlamıyorum. Her neyse bir restoranttayız ve bir kadın bize bunu söylüyor cümle çok uzun bir cümle ben de kadına gülümseyip geçiyorum. Daha sonrasında bir tane adamda aynı şeyi söylüyor ve birden uyanıyorum. Uyandığımda kulağımda bir adamın kesik kesik “bu yorumu” dediğini duyuyorum ama sürekli tekrar ediyor ve asla durmuyor titriyorum ama sadece başım aşağı yukarı bir şekilde hareket ediyor sanki elektrik çarpıyormuş gibi ya da öyle olduğunu sanıyorum. Bu genelde bana hep oluyor bazen birden kulağım çınlamaya başlıyor gözümün önüne sarmal şeyler geliyor. Uykudayken başım dönmeye başlıyor ve kalkmadan tekrar uyumayı denersem yine aynı şeyler yaşanıyor. Kalkıp bir su içmem veya yüzümü yıkamam gerekiyor buna uyku felci denirmi bilmiyorum sizce ne olabilir buna benzer bir şey yaşayan var mı?

Uyku felci yani karabasan vücudunuz rem uykusuyla uyanıklık halini karıştırır. Rem uykusunda vücudunuz yaralanmalardan korumak için bir bakıma kaslarınızı kilitler. Uyku felci sırasında siz uyanık olursunuz ama vücudunuzu hareket ettiremezsiniz. Bir süre sonra geçer. Bu genel bilgiye göre kendiniz bir düşünce oluşturabilirsiniz ama doktorculuk oynamaya gerek yok, bir doktora görünün. Buradan teşhis koyamayız ki aramızda uzman doktor da yoktur diye düşünüyorum.

Geri
Yukarı