Uyku ilacı kullanıyor musunuz?

Bir süredir kullanıyorum. Desyrel adı.

Bu tarz ilaçlar hafızada sorun yaratır mı sizce, ileride unutkanlık vs?

Siz kullanıyor musunuz?

Bir ara ufak bir kaza sonucu kolumu kırmıştım. Dirsek kısmına çok yakın olduğu için ağrısı çoktu, o zaman bir ağrı kesici yazılmıştı. Uyku ilacı gibiydi, içeriğinde vardı zaten. Şu an sorun yok. İleride ne olur onu bilemem ama.

Bu tür anti-depresanların ve ilaçların uzun süre kullanımı genelde güvenlidir. Hatta bir çoğu özellikle sürekli ve uzun zaman kullanılır. Tolerans geliştirmezler.

Öte yandan daha güçlü sadatiflerin (ve uyku vericilerin) kullanımı (misal xanax gibi) aralıklı ve kısa olur. Çünkü tolerans gelişir, bağımlılık gelişir ve uzun süre kullanımda hafıza zayıflığı, erken bunama, unutkanlık vb. yapabilirler.

Bu tür anti-depresanların ve ilaçların uzun süre kullanımı genelde güvenlidir. Hatta birçoğu özellikle sürekli ve uzun zaman kullanılır. Tolerans geliştirmezler.

Öte yandan daha güçlü sadatiflerin (ve uyku vericilerin) kullanımı (misal xanax gibi) aralıklı ve kısa olur. Çünkü tolerans gelişir, bağımlılık gelişir ve uzun süre kullanımda hafıza zayıflığı, erken bunama, unutkanlık vb. yapabilirler.

Abilify kullananlar hariç hiç uyutmuyor beni. 😬

Teşekkürler yorumlarınız için

Bana bu ilacı kaç sene önce doktor yazmıştı. 1 kutu kullanıp bırakmıştım. Hatta 1 kutu veya yarım kutu Xanax da kullanmıştım ama dediğim gibi kısa süre kullandım bunları ve bırakmıştım. Aradan çok seneler geçti ve işi de bırakınca tekrar aynı sorun başladı. Bu ilacın yani Desyrel'in ismi de notlarımdaydı ve reçetesiz alınmıyormuş bu yüzden sağlık ocağında doktordan istiyorum yazıyor.

Sadece Desyrel işimi görüyor 50 veya 100mg. Geçmişte çok az kullandığım Xanax'ı bir daha almam zaten inşallah. Desyrel'in bana uyku getirmesi dışında herhangi bir yan etkisini hissetmiyorum sanırım.

Şimdi kilo verme dönemindeyim, çok fazla kilolar var. Şu 1 senede uyku düzenimi düzeltsem Desyrel'le, sonra işe başlayınca her şey yerine oturur diye umuyorum.

Geri
Yukarı