Uyutmaya Zorlayan Çınlama Sesleri

Piscosour

Kilopat
Yer
Tekirdağ
Daha fazla  
Uyumak için yatağıma yattıktan birkaç dakika sonra bazı günler nadiren anında uykuya çeken korkunç bir çınlama sesi ile hakkında hiçbir şey bilmediğim olay oluyor. Uzun zamandır, o olay olacağı zamanlar kafamı kaldırıp veya ona benzer uykumu bozacak şekilde bir şey yapıp, uykuya gibi bir şeye çeken çınlama sesini bozuyordum. Bu gece tekrar oldu ve bunu bozmadan devam ettirmek istedim. Devam ederken ortalama on saniye sonra dayanamaz ve korkar hale geldim. Zorunlu olarak kafamı sallayıp onu bozmam gerekiyordu. Bozduğumda ensemin üstündeki kafa boşluğum gibi birkaç bölgem (Sadece orayı hatırlıyorum. ) anında terlemişti. Aşırı korkmaya başlamıştım. Bu yazıyı o olaydan ortalama on dakika sonra bu yazıyı yazıyorum ve hala çok korkuyorum. Bu olay hakkında bilgisi olan birinin yardım etmesini istiyorum. Şimdiden yardım eden, etmeye çalışan herkese teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çınlama sesi seni nasıl uyutmaya zorlayabilir? Aksine rahatsız olman gerekir, şahsen ben rahatsız olurum.
Bu nasıl bir çınlama sesi? Nereden geliyor?

Bunun gibi bir şey mi? Yoksa tamamen mistik bir olay mı?

Çınlama sesi seni nasıl uyutmaya zorlayabilir? Aksine rahatsız olman gerekir, şahsen ben rahatsız olurum.
Bu nasıl bir çınlama sesi? Nereden geliyor?

Bunun gibi bir şey mi? Yoksa tamamen mistik bir olay mı?
Çınlama sesleri ile rahatsız ederek uyutmaya çalışıyor gibi bir şey. Tanımını yapamıyorum. Önceki zamanlarda bu olay olduğu zaman refleks olarak uykumu bozuyordum. Bozduktan sonra tekrar gözlerimi kapayıp uyumaya çalışınca tekrar tekrar oluyordu. Bu olayı unuttuğumda ise rahat rahat, yavaşça uyuyabiliyordum. Dün ise bu olayı bozmamayı denedim. Çınlamalar ile birlikte gittikçe uykuya, herhangi bir şeyin içine çeken bir şey oluyor. Ardından refleks olarak tekrar bozmak zorunda kalıyorum. Uzun süre bozmadan devam ettirdiğim gün, bozduktan sonra ense üstümdeki kafa boşluğum ve vücudumun bazı yerlerinde ani terleme oldu. Kalkıp, biraz evde gezdim, yattım. Unuttuğumda ise uyudum. Bu yazıyı ortalama beş dakika sonra yazdım. Yazarken azalarak ve artarak gidip gelen çınlama seslerini hala duyuyordum. Ama sitede yazan hafif sesli frekans gibi duyuyordum. Çınlama dediğim, attığınız sitedeki yüksek sesli frekans sesi gibi bir şey. Gittikçe artıyor. Attığınız sitedeki gibi bir olay olduğunu veya olmadığını bilmiyorum, emin değilim.

2 Sene önce kulağımda sorun vardı, uğulduyordu bazen. Hemde öyle az felan değildi, rahatsız ediyordu.
Ayrıca kulağım çok hassaslaşmıştı sese karşı, ağrıyordu bazen. Bu uğuldamayı sadece ben duyabiliyordum
O dönem baya araştırdım ve bir çok kişide olduğunu gördüm. Uğuldama geçti, ama kulağım hala hassas sese karşı.

Çınlama sesleri ile rahatsız ederek uyutmaya çalışıyor gibi bir şey. Tanımını yapamıyorum.

Amacı ne olabilir? Sen uyuyunca eline ne geçecek? Mantıklı düşün, eğer çınlama seslerini sadece sen duyuyorsan bu psikolojik olabilir veya benim üstte bahsettiğim gibi kulakla ilgili bir sorundur.
Her halukarda bu konuyu ailenle görüş ve en kısa zamanda muayene ol.

Önceki zamanlarda bu olay olduğu zaman refleks olarak uykumu bozuyordum. Bozduktan sonra tekrar gözlerimi kapayıp uyumaya çalışınca tekrar tekrar oluyordu. Bu olayı unuttuğumda ise rahat rahat, yavaşça uyuyabiliyordum.

Neden bozuyordun, seni korkutan şey nedir? Unutmak demek dikkat dağınıklığı demek bir yerde.
Hatırladığın zaman ve ona odaklandığın zaman bu sorunları yaşıyorsan psikolojik olabilir.
Yani bu sadece hayal ürünü olabilir, bir hastalığı unutamazsın o sürekli kendini hatırlatır sana.
Tabi ben uzman değilim, varsayımlar hakkında konuşuyoruz.

Dün ise bu olayı bozmamayı denedim. Çınlamalar ile birlikte gittikçe uykuya, herhangi bir şeyin içine çeken bir şey oluyor. Ardından refleks olarak tekrar bozmak zorunda kalıyorum. Uzun süre bozmadan devam ettirdiğim gün, bozduktan sonra ense üstümdeki kafa boşluğum ve vücudumun bazı yerlerinde ani terleme oldu. Kalkıp, biraz evde gezdim, yattım. Unuttuğumda ise uyudum.

Terliyorsun çünkü geriliyorsun ya da heyecanlanıyorsun. Unuttuğunda rahatlıyorsun ve o rahatlamanın etkisiyle uyuyorsun bence. Çocukken kötü rüyalar görürdüm, sürekli uyanırdım ve uyumak istemezdim çünkü uyuyunca aynı rüyaları tekrar görüyordum. Ne kadar dirensemde beklesemde uyuya kalıyordum. Birde bakmışım sabah olmuş. Sabah olunca rahatlar mıydın?

Ama sitede yazan hafif sesli frekans gibi duyuyordum. Çınlama dediğim, attığınız sitedeki yüksek sesli frekans sesi gibi bir şey. Gittikçe artıyor. Attığınız sitedeki gibi bir olay olduğunu veya olmadığını bilmiyorum, emin değilim.

Sonuç olarak, belki kulağında sorun var ve bu hayal gücünle birleşince ortaya karışık bir şey çıkıyor ya da tamamen farklı bir şey. Tabi bunu biz bilemeyiz. Geçmiş olsun : )

2 Sene önce kulağımda sorun vardı, uğulduyordu bazen. Hemde öyle az felan değildi, rahatsız ediyordu.
Ayrıca kulağım çok hassaslaşmıştı sese karşı, ağrıyordu bazen. Bu uğuldamayı sadece ben duyabiliyordum
O dönem baya araştırdım ve bir çok kişide olduğunu gördüm. Uğuldama geçti, ama kulağım hala hassas sese karşı.
Benimki böyle bir şey değil. Kulak çınlaması var fakat sadece sesi var. Yani en belirgin yanı kulak çınlaması değil.
Sabah olunca rahatlar mıydın?
Unuturdum. Unutmazsam rahatlayıp, gördüğüm şeyler hakkında düşünürdüm.

Bu mu?
Büyük ihtimalle evet, bu. Bu durum hakkında tedavi olmak için hangi bölüme gitmem gerekiyor?

Çok nadiren banada oluyor. Onun dışında sessiz bir ortamda uğultu veya çınlama sesi gibi bir ses geliyor. Canım istediği zamanda bu sesi yapabiliyorum kulağımın içinde.

Tinnitus sorunu ve uyku felci başlangıcı gibi geldi bana. Çınlama ve tuhaf sesler yoğunlaşırsa, uyku pozisyonunu değiştirmek gerekiyor genelde. Düşünce hali ve stres de önemli bir etken. Bu sorundan dolayı Podcast dinleyerek uyumaya gayret gösteriyorum. Çözümü de bu değil maalesef. Yaşam kalitesini etkileyen bir durum. Kendi deneyimime göre yorum yaptım. Tıbbi destek almanız çok daha iyi olur. Kimse nokta atışı bir yorum yapamaz size.

Artik cok korkuyorum uyumaktan. Bazen patlayan kafa sendromu dedigimiz olay, bazen karabasan dedigimiz olay, bazen uyumaya yakinken, uyumadan gordugum kabuslar. Cogu zaman da uyumadan once surekli ve hizli bir sekilde kalbim atiyor. Bunun nedeni sanirim ustteki yazdigim seylerden bazilarinin olabilme dusuncesi oldugu icin. Onlar oldugunda hep korkuyorum. Artik uyumaktan korkuyorum. Ne yapacagimi sasirdim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı