Sözel "Uzak" kelimesinin kökü nedir?

oblomovv

Decapat
Makaleler
1
Eski topraklar yüzünden uzak kelimesinin kökünü hep uz sanıyordum fakat yanlışmış galiba. Nenem falan çocukken onu darladığımızda uz git çocuk falan derdi. Oradan aklımda hep uz kelimesinin uzak ile bağdaştırdım. Uzak kelimesinin kökü uzamak filli midir?

Uzak kelimesinin kökü Irak diye biliyorum

Hocam o kök değil de Irak kelimesi de uzak anlamına geliyor yani ikisi başka şeyler.

Uza - uzamaktan gelir, uz diye bir kelime aslında yok.

Uz diye bir kelime var hocam eski türklerde mesela törenin değişmez kanunlarından birisi uzluk yani iyiliktir. Galiba eski Türkçede uz iyi anlamına geliyor olabilir ya da ona yakın bir şey.

Uza - uzamaktan gelir, uz diye bir kelime aslında yok.

Oğuzların Müslüman olmayanlarına Uz deniyordu. Eski Türkçede böyle bir kelime var yani.

@DNA

Son düzenleyen: Moderatör:
"Uzak" kelimesinin kökü, kelimenin temelini oluşturan parçadır. Mesela, "uzak" kelimesinde "uz" kısmı köküdür. Kök, kelimenin anlamını taşıyan bölümdür. Yani, "uzak" kelimesindeki "uz", uzaklık anlamını ifade eder. Başka kelimelerle birleşerek ya da ekler eklenerek yeni kelimeler oluşturulabilir.
Örneğin, "uzaklaşmak" gibi. Bu durumda, "uz" kelimesi kök olarak kalırken, eklerle birleşerek yeni bir anlam kazanır.

"Uzak" kelimesinin kökü, kelimenin temelini oluşturan parçadır. Mesela, "uzak" kelimesinde "uz" kısmı köküdür. Kök, kelimenin anlamını taşıyan bölümdür. Yani, "uzak" kelimesindeki "uz", uzaklık anlamını ifade eder. Başka kelimelerle birleşerek ya da ekler eklenerek yeni kelimeler oluşturulabilir.
Örneğin, "uzaklaşmak" gibi. Bu durumda, "uz" kelimesi kök olarak kalırken, eklerle birleşerek yeni bir anlam kazanır.

Yanlış bilgi uzak kelimesinin kökü Uza'dan gelir TDK içerikli kaynaklardan incelemeni öneririm raporlamıyorum çünkü herkes hata yapar fakat zaten bitmiş bir konu keşke daha uzatmasan daha iyiydi.

Yeni konular

Geri
Yukarı