Uzay Dünya'yı Kapsar Mı?

Ha bu konuda hemfikiriz olay Dünya'nın uzayda olup olmaması.
Bu arada yabancı Vikipedi'lerde de aynı şekilde tanım yapılmış.
Vikipedi herkesin değiştirebildiği bir yerdi -hiç yapmadım ama öyle sanıyorum- onunla alakalı olabilir. Hata var herhalde dedikleri aşırı mantıksız çünkü.
Ha bu konuda hemfikiriz olay Dünya'nın uzayda olup olmaması.
Bu arada yabancı Vikipedi'lerde de aynı şekilde tanım yapılmış.
Vikipedi herkesin değiştirebildiği bir yerdi -hiç yapmadım ama öyle sanıyorum- onunla alakalı olabilir. Hata var herhalde dedikleri aşırı mantıksız çünkü.
Not: Dünyanın atmosferi dışında diyor. Uzayda hava yok ama dünyada var, bundan ayırmış olabilir. Ama diğer çoğu gezegende de atmosfer var düşününce.
Şimdi gördüm gök cisimleri hariç diyor. Sadece boşluğu kastediyor. Ama gök cisimleri de uzay içinde.

Son düzenleme:
Böyle önemli bir şeyde kullanıcıların girdikleri şeylerin tanımı değiştireceğini sanmıyorum.
Mantıksız olduğunu düşünmüyorum. Evren her şeyi, uzaysa Dünya dışındaki her şeyi kapsar o zaman. Ki bu da mantıksız değil.

Böyle önemli bir şeyde kullanıcıların girdikleri şeylerin tanımı değiştireceğini sanmıyorum.
Mantıksız olduğunu düşünmüyorum. Evren her şeyi, uzaysa Dünya dışındaki her şeyi kapsar o zaman. Ki bu da mantıksız değil.
Ama dünya da uzayda. Şöyle düşün, dolabının içinde 5 tane kazağın var. Sen o kazaklar dolapta değil, evde yada odada mi dersin mesela?
+
Not: Dünyanın atmosferi dışında diyor. Uzayda hava yok ama dünyada var, bundan ayırmış olabilir. Ama diğer çoğu gezegende de atmosfer var düşününce.
Şimdi gördüm gök cisimleri hariç diyor. Sadece boşluğu kastediyor. Ama gök cisimleri de uzay içinde.

Uzayın ingilizcesi "space" boşluk ile eş anlamlı. Uzay, cisimler dışındaki boş alan olarak kabul ediliyor. Şuanda uzayda değiliz ama evrendeyiz.

Şöyle basit bir formül düşündüm:

Uzay=Evren-Astronomik Cisimler

"Outer space, or just space, is the expanse that exists beyond the Earth and between celestial bodies."

Uzay deniz seviyesinden X metre yukseklige cikinca baslayan mistik bir ortam degil. Uzay-zaman, kozmos her yerde. Aldigin nefes, yerdeki tas, dunyanin kendisi hepsi onun icinde. Uzay denildigi zaman siz bosluk gibi algiladiginiz icin ters geliyor sanirim. "Void" deniliyor bu duruma, hic bir gezegen, goktasi, gaz vs olmaksizin takilan uzay-zaman. Ama teknik olarak su an Uzaydayiz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı