Uzay Temalı Bilim Kurgu Oyunu Tavsiyeleri

Bilirkisi.exe

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Yönetmen, Tiyatro Sanatçısı, Oyun Yazarı, Koordinatör, Rejisör, Oyuncu Koçu
Bilim kurgu oyunları ülkemizde yeterince ilgi görmese de, yine de belli bir kitle tarafından oldukça sevilen ve yokluğu hissedilen türde oyunlardır. Bilim kurgu türünde fantezi ile beslenerek pek çok farklı oyun çıksa da, bilim kurgunun bel kemiği olan uzayı konu alan oyun sayısı maalesef oldukça azdır. Bugün bu konuda sizlerden bilim kurgu türündeki oyunlara dair tavsiyeler isteyeceğim. Ayrıca bende sizlere daha evvel oynadığım veya oynamaya devam ettiğim uzay temalı bilim kurgu oyunlarından bazılarını tavsiye edeceğim.

1- Mass Effect Serisi (Andromeda Hariç)
Uzay temalı bilim kurgu oyunlarının babası niteliğindeki oyunda, diğer oyunlardan farklı olarak sağlam bir rolplay bulunmakta. Uzayda yol alan bir geminin kaptanı olarak, çeşitli ırklardan oluşan mürettebatınız ile galaksinin kaderine yön vereceksiniz. (Tüm seriyi baştan sona oynamanızı tavsiye ederim. Oynadığım en iyi oyundur kendisi.)

2- Star Conflict
Steam üzerinden ücretsiz bir şekilde sunulan çok oyunculu bir oyundur. Kalabalık takımlar halinde, muazzam bir uzay atmosferi ile gemi savaşları yapıyorsunuz. Pek çok sınıftan farklı farklı gemiler mevcut. Oyun tarzınıza uyan gemi sınıfında ustalaşarak, zafer üzerine zafer kazanıyorsunuz. (Oyuncu sayısı oldukça az olduğu için oyun bulması 1-2 dakika sürebiliyor.)

3- Elite Dangerous
Devasa bir açık dünyada diğer oyuncular ile bir rolplay içerisinde olduğunuz oyunda, mükkemmel manzaralar içerisinde nefes kesici savaşlar yaşıyabiliyorsunuz. Grafik ve oynanış anlamında bana göre gerçekten tatmin edici bir seviyede. Fakat oyunun açık dünyasını göz önünde bulundurduğumuzda, içerik bakımından yeterince zengin gelmiyor.

4- Eve Online
Uzay temalı oyunlar arasında belki de en acımasız olan oyun Eve Online'dır. Geniş bir galakside dolu dolu içerikleri ile oyuncuya bilim kurguyu damardan veriyor. Öğrenildiğinde aşırı eğlenceli olduğu söylense de, öğrenip oyunu güzelce deneyimleme fırsatı bulamadım. Türkçe dil desteği içermemesinin yanı sıra, oldukça karmaşık bir yapı barındırıyor. Karar verip dünyasına adım attığınızda, sizin için oyundan çok bir yaşam tarzı haline gelecek Eve Online; tam anlamıyla araştırarak, öğrenerek, deneyimleyerek ve vakit harcayarak oynanmadığında, sizin için tamamen zaman kaybı olacaktır.

Sizler için azda olsa oyun önerisinde bulundum. Maalesef bu türdeki oyunların sayısının oldukça az olmasından ve geliştiricilerin bu türe yatırım yapmayı pek tercih etmemesinden dolayı, sizlere zengin bir liste sunmakta zorlandım. Yine de iyi bir anlatım ile, az sayıda olan bu oyunlara sizlere tanıtmış veya tekrar hatırlatmış olduğumu düşünüyorum. Bu türde oyun önerileriniz olursa, lütfen konunun altında belirtiniz. Hakkettiği önemi görmeyen bu türü yaşatmak için, hiç değilse bu tarz sohbetler, anlatımlar veya tavsiyeler ile dillendirelim...

Yeni konular

Geri
Yukarı