Uzun kullanımda iPhone 11 vs. S20+

Sizce 5 yıl en az performans kaybederek kullanmak için hangi telefonu almalıyım?

• Oy verenlerin toplamı
    67
Kızımda vardı telefonda gezinirken bile kasıyor, adamakıllı uygulama bile indiremiyordu. Emin misiniz?
Benim İPhone 5S'te son dönemlerinde kasmaya başlamıştı. Batarya değişimi sonrası dirildi telefon resmen. Eski ve ölü bir batarya ile kullanırsanız tabii kasar. Ayrıca birçok mesajlaşma ve sosyal medya uygulaması da bu telefonda hala çatır çatır çalışıyor ve güncelleniyor. PUBG oynayanlar var bu telefon ile.

İPhone'lar düzgün bakıldığı zaman ömürlük cihazlardır. İPhone 5S'lerde bir süre sonra parmak izi giderdi normalde. 7 sene oldu parmak izi çalışıyor. Hiç bozulmadı o günden bugüne. Çünkü ben bu cihazı hor kullanmadım asla. Düzenli olarak bakımlarını yaptım. 7 yıl boyunca işini layıkıyla görüp yerini İPhone XS'e devretti. Geçen merak edip açtım güncelleme gelmiş. İOS 12.5 vardı 12.5.1 sürümü gelmiş. Düşünün Apple bu cihaza güvenlik güncellemeleri yolluyor 7 sene sonra bile.

Peki aynı dönem de çıkan Galaxy S4'e ne oldu? Samsung tarafından unutuldu gitti. 2 tane güncelleme aldı sadece. Custom ROM olmasa çoktan ölmüştü bile. Kısaca İPhone'a düzgünce bakıldığı sürece hiçbir sorun olmaz. Ömürlük cihazlardır.

Benim İPhone 5S'te son dönemlerinde kasmaya başlamıştı. Batarya değişimi sonrası dirildi telefon resmen. Eski ve ölü bir batarya ile kullanırsanız tabii kasar. Ayrıca birçok mesajlaşma ve sosyal medya uygulaması da bu telefonda hala çatır çatır çalışıyor ve güncelleniyor. PUBG oynayanlar var bu telefon ile.

İPhone'lar düzgün bakıldığı zaman ömürlük cihazlardır. İPhone 5S'lerde bir süre sonra parmak izi giderdi normalde. 7 sene oldu parmak izi çalışıyor. Hiç bozulmadı o günden bugüne. Çünkü ben bu cihazı hor kullanmadım asla. Düzenli olarak bakımlarını yaptım. 7 yıl boyunca işini layıkıyla görüp yerini İPhone XS'e devretti. Geçen merak edip açtım güncelleme gelmiş. İOS 12.5 vardı 12.5.1 sürümü gelmiş. Düşünün Apple bu cihaza güvenlik güncellemeleri yolluyor 7 sene sonra bile.

Peki aynı dönem de çıkan Galaxy S4'e ne oldu? Samsung tarafından unutuldu gitti. 2 tane güncelleme aldı sadece. Custom ROM olmasa çoktan ölmüştü bile. Kısaca İPhone'a düzgünce bakıldığı sürece hiçbir sorun olmaz. Ömürlük cihazlardır.
iPhone 5S'te PUBG oynanabiliyor ama aşırı derecede ısınma olmakta. Şimdi bilmeyen kişiler "iOS daha uzun güncelleme veriyor, daha uzun süre gider" diyecek. iOS uygulama desteğinden dolayı uzun süre güncelleme vermek zorunda, Android tarafında böyle bir şey şart değil.

Custom ROM'lu S4 çok daha iyi durumda tahmin edebilirsiniz.

Android tarafında S20 Plus yerine OnePlus 8 tavsiye ederim.
OnePlus keşke Türkiye'de resmen olsa hocam. İPhone ile bence tek kıyaslanabilecek Android üreticisi OnePlus. Onlar da Apple gibi yıllarca güncelleme sunuyorlar. Samsung gibi bin tane cihaz çıkarmadıkları için kolay güncelleme işi. Gelseler düşünmem alırım.
Custom ROM'lu S4 çok daha iyi durumda tahmin edebilirsiniz.
Değil. Güvenlik açığı kaynıyor bir sürü. Ayrıca Galaxy S4 32 Bit işlemci kullanıyor. İPhone 5S mobil tarafında Dünya'nın ilk 64 Bit işlemcili telefonuydu. Ki artık Galaxy S4'e ROM'da geliştirilmiyor. Çünkü kullanan kimse kalmadı neredeyse. Geliştirilen son ROM'larda kararsız. Uygulamalar çöküyor, bir donanım çalışmıyor say say bitmez.

Her telefonda oyun oynanır bir coc oynamak var bir de Wild Rift asfalt 9 PUBG Mobile benzeri oyun vâr Samsung al.
Oynayacağım tek oyun Satranç olur. Oyun oynamak için değil uzun süre akıcı bir şekilde kullanmak için alacağım telefonu. Oyunları bilgisayarımdan oynayabilirim. Amaç uzun süre stabil performans.

Geri
Yukarı