Uzun ömürlü SSD önerisi

Umut Karan

Kilopat
Daha fazla  
Selam, ailemde kullanılan bilgisayara bir SATA SSD almam gerekli. İlk sorum sadece Windows 10 ve internet tarayıcısı yüklü olacak olan bu bilgisayara 120 GB yeterli olur mu yoksa 240 GB almak şart mı?

Esas istediğim öneriye gelecek olursam sözü geçen bilgisayar neredeyse hiç kapanmayan bir bilgisayar, veri yazma ne kadar az olacak olsa dahi sürekli çalışan bir bilgisayar, açıkçası SSD ile ilgili çok bilgim yok ve bu yüzden sizlerden uzun ömürlü olabilecek ve mümkünse ortalama fiyatlarda olan SSD önerilerinizi öğrenmek istiyorum. Teşekkürler.

Not: Takılacak olan bilgisayarda SSD SATA II olarak çalışacak hızın pek bir önemi yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bütçeniz 120 veya 240 GB bir SSD için yetip de artıyor, yerinizde olsam KC600 512 GB veya 250 GB alırdım, fiyatı oldukça uygun şu sıralar.
870 EVO'nun fiyatı çok fahiş olduğu ve ortalıkta çok sahteleri dolandığı için pek önermek istemedim.

Bütçede sorun yok doğru ama açıkçası SATA 2 olarak kullanılacak bir SSD için çok da para vermek istemiyorum :D sanırım bu mantıkla yola çıkınca en mantıklısı KC600 ve CS900 arasında kalıyor 240 GB alıp geçmek en mantıklısı olacak

@Umut Karan
Anladım, uzun ömürlü olmasını önemsiyorsanız CS900 yerine KC600 tercih etmeniz daha yerinde olur. CS900 DRAM bulundurmayan bir SSD iken KC600 DRAM bulunduruyor. Fiyatı da daha ucuz sanırım. CS900'ün hiçbir mantıklı yanı kalmıyor yani.

DRAM'in ne olduğunu anlatmak gerekirse de;
SSD'ler üzerinde RAM gibi küçük boyutlarda bulunan ve yüksek hızlı çalışan bir bellek. Önbellek görevi görür, önbelleğe alınan dosyalar daha hızlı çalışır. Sık kullanılan verileri depolar ve SSD'nin daha stabil, daha hızlı çalışmasına yardımcı olur.
Ayrıca DRAM bulunduran SSD'lerde NAND yongalar daha az yorulur, dolayısıyla SSD'nin ömrü artar, performansı kolay kolay düşmez.

@Umut Karan
Anladım, uzun ömürlü olmasını önemsiyorsanız CS900 yerine KC600 tercih etmeniz daha yerinde olur. CS900 dram bulundurmayan bir SSD iken KC600 dram bulunduruyor. Fiyatı da daha ucuz sanırım. CS900'ün hiçbir mantıklı yanı kalmıyor yani.

Dram'in ne olduğunu anlatmak gerekirse de;

Çok sağ olun bilgi ve önerilerinizi paylaştığınız için. Muhtemelen az sonra KC600 siparişi vereceğim, mümkün olduğunca uzun süre gitmesini şimdiden umuyorum. Yeniden teşekkürler.

Merak eden veya arayıp bulamayan olursa diye buraya KC600 SSD için test sonuçlarını bırakıyorum.
Sanırım benim şansıma fiyat yanlış yazılmıştı 380 liraya satın aldım fiyatı şu an en düşük 500'lerde.

Dosya Ekleri

• Screenshot_7.png
    Screenshot_7.png
    27 KB · Görüntüleme: 24
Merak eden veya arayıp bulamayan olursa diye buraya KC600 SSD için test sonuçlarını bırakıyorum.
Maalesef ki KC600'ü satan ENCBİLGİSAYAR ve Izoly satıcıları sahte ürün satıyormuş. Konuyu inceleyebilirsiniz;

Geri
Yukarı