Uzun Süre Fren Kullanınca Gelen Koku

• Konuyu başlatan otm
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 16
  • Görüntüleme 43B

otm

Kilopat
Sayın arkadaşlar. 2004 Renault Clio Sedan bir araca sahibim. Yaklaşık 2-3 ay önce arabanın balataları değişmişti. Ondan önce hiç böyle bir sorun olmamıştı. Sorun da şu:
Bize yaklaşık 45 dakika uzaklıkta bir köyümüz var. Köye gidiş yolunun %75'i rampa ve keskin virajlarla dolu. Evet, giderken herhangi bir sıkıntı olmuyor rampa yukarı çıktığımız için. Ancak gelirken yokuş aşağı; sürekli freni kullandığımız için ve araba da yüklü olduğu için bir koku geliyor. Bu koku sanki lastik kokusu gibi ama değil. Tekerlekleri kontrol ettiğimizde metal kısımların ısınmış olduğunu fark ediyorum ancak lastiklerin ısısı normal.
Araştırmalarıma göre yeni değişen balatalardan bu koku gelirmiş. Ancak 2-3 ay çok uzun bir süre değil mi? Biz 2-3 ay içerisinde 4-5 defa köye gidip geliriz. Onun haricindeki yolculuklardan bahsetmiyorum bile.
Bu koku nedir? Neden gelir? Nasıl düzelir?

Pek bilgim yok ancak mantık yürütürsek şöyle bir kanıya varabiliriz. Şimdi sizin eski balatalarınız atıyorum 2 santim genişliğindeydi, siz frene %15 basınca size yetiyordu. Şimdi balatalar değişti. Balatalar 3 santim oldu diyelim. Siz frene basıyorsunuz yine %15 yetiyor. Balatalar daha çok sürtünme yaptığı için ısınıyor, ısınmadan dolayı koku oluşuyor. Metal kısımların ısınma sebebi ise metallerin ısı iletimi ve balatalara daha yakın olması.

Pek bilgim yok ancak mantık yürütürsek şöyle bir kanıya varabiliriz. Şimdi sizin eski balatalarınız atıyorum 2 santim genişliğindeydi, siz frene %15 basınca size yetiyordu. Şimdi balatalar değişti. Balatalar 3 santim oldu diyelim. Siz frene basıyorsunuz yine %15 yetiyor. Balatalar daha çok sürtünme yaptığı için ısınıyor, ısınmadan dolayı koku oluşuyor. Metal kısımların ısınma sebebi ise metallerin ısı iletimi ve balatalara daha yakın olması.
Araba sürtünme kuvvetini kullanarak duruyor, ısınma çok doğal.
Bir sıkıntı olacak diye korkmaya başladım. Koku normal midir ki?

Bir sıkıntı olacak diye korkmaya başladım. Koku normal midir ki?
Balataları yakıyorsunuz, yokuş aşağıya inerken motor frenini de kullanın ve yavaş inmeye çalışın. Normal frene çok yüklenmeyin.
Balatalar fazla sürtünme yaptığı için ısınmaya başlıyor, koku normal ancak iyi bir şey değil.

Hafif bir kokunun gelmesi normaldir. Buradan nasıl bir koku olduğunu anlayamayız. Eğer aşırı geliyorsa balatalar yerine tam oturmamıştır. İyi bir ustaya kontrol ettirmekte fayda var.
Balatalar yerine tam oturmamış olsa normal kullanımda bu koku hafif de olsa gelir. Söylenene göre böyle bir şey mevcut değil.

Balataları yakıyorsunuz, yokuş aşağıya inerken motor frenini de kullanın ve yavaş inmeye çalışın. Normal frene çok yüklenmeyin.
Balatalar fazla sürtünme yaptığı için ısınmaya başlıyor, koku normal ancak iyi bir şey değil.

Balatalar yerine tam oturmamış olsa normal kullanımda bu koku hafif de olsa gelir. Söylenene göre böyle bir şey mevcut değil.
2. Viteste çok bağırıyor ve motora zarar verecek gibi ses geliyor. 3. viteste de o rampalarda en yüksek 80'i görüyor. Mecbur bu sefer 3. viteste gidiyorum ve frene basmak zorunda kalıyorum. Araba da aşırı yüklü oluyor haliyle.

2. Viteste çok bağırıyor ve motora zarar verecek gibi ses geliyor. 3. viteste de o rampalarda en yüksek 80'i görüyor. Mecbur bu sefer 3. viteste gidiyorum ve frene basmak zorunda kalıyorum. Araba da aşırı yüklü oluyor haliyle.
Bağırsın. Bunu frenlerle dengede tutun. Aracınızın motor hacmi nedir?

Uzun frenlemelerde koku gelmesi normal denebilir. Balatalar yeni olunca bir süre tam performansını veremeyebiliyor. Gazlayarak viraj yaptığım bir dağ inişinde, balatalarım tütüyordu mesela. Böyle durumlarda, rampa bittikten sonra frensiz ve hafif bir sürüş yaparsanız sorun kalmaz. Sıcak haliyle arabayı stop edip gitmeyin. Sıvı temasından kaçının. Soğuduğunda normale döner.

Bağırsın. Bunu frenlerle dengede tutun. Aracınızın motor hacmi nedir?
1201 - 1400 cm3 sanırım.
Uzun frenlemelerde koku gelmesi normal denebilir. Balatalar yeni olunca bir süre tam performansını veremeyebiliyor. Gazlayarak viraj yaptığım bir dağ inişinde, balatalarım tütüyordu mesela. Böyle durumlarda, rampa bittikten sonra frensiz ve hafif bir sürüş yaparsanız sorun kalmaz. Sıcak haliyle arabayı stop edip gitmeyin. Sıvı temasından kaçının. Soğuduğunda normale döner.
İşte aynı durum. Düz yola geldikten sonra frenle pek işim kalmayınca koku gitmiş oluyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı