Qashqai ABS Fren Mesafesi Uzun Mu?

TASKINESER

Centipat
Merhaba. Symbol 2011 aracımı satıp Qashqai 2015 araç aldım. Aldığım günden beri abs frene alışmaya çalışıyordum. Ta ki dün yaptığım kazaya kadar. Symbolde tekerlekler kilitlense bile manuel pompalama ile kendim ayarlayabiliyordum nerede duracağını. Özellikle ani frenlemelerde. Qashqai ile ani frende bunu bir türlü yapamıyorum. Senelerce manuel vites ve normal fren kullandıktan sonra otomatik vitese alışsam bile abs mesafesine alışamadım. Daha uzun bence. 1995'ten beri araç kullanıyorum. Herkes ABS böyledir diyor. Araçtan soğuyacağım neredeyse. Bu konuda tecrübesi olan varsa dinlemek isterim. Teşekkürler.

ABS fren mesafesini uzatmaz veya kısaltmaz. Amacı kayma sınırının altında tutup, ideal fren gücünü ve kontrolü sağlamaktır. Çok erken devreye girdiğini düşünüyorsanız lastikleriniz kötüdür. Genelde sebebi bu olur. Lastiklerinizin üretim tarihi nedir ve diş kalınlığı nasıl?

ABS amacı fren mesafesini kısaltmak olan bir şey değil zaten, hatta uzatabilir. Olabilir yani. Freni de pompalamayın, ABS varsa tam basın. ABS devreye girince tekerlekler kilitlenmez, yön verebilirsiniz.

Geçmiş olsun bu arada.

Son düzenleme:
ABS fren mesafesini uzatmaz veya kısaltmaz.
ABS, ideal asfalt koşullarında durma mesafesini biraz uzatır. ABS olmayan bir arabada frenleme tekniğini bilen biri, frenler kilitlenmeden freni anlık bırakıp tekrar bastığında daha kısa mesafede durur.

ABS'nin avantajı bu tekniği yapamayan kişilerin frenleme sırasında yönlendirme kabiliyetlerini devam ettirmek ve kaygan yol şartlarında onlara daha kısa durma mesafesi sağlamak.

@TASKINESER Kısa sürede kazık frende ABS'nin davranış karakteristiğine alışıp bunu ayarlarsın. Arabadan soğuyacak bir şey yok.

ABS, ideal asfalt koşullarında durma mesafesini biraz uzatır. ABS olmayan bir arabada frenleme tekniğini bilen biri, frenler kilitlenmeden freni anlık bırakıp tekrar bastığında daha kısa mesafede durur.

ABS'nin avantajı bu tekniği yapamayan kişilerin frenleme sırasında yönlendirme kabiliyetlerini devam ettirmek ve kaygan yol şartlarında onlara daha kısa durma mesafesi sağlamak.

@TASKINESER Kısa sürede kazık frende ABS'nin davranış karakteristiğine alışıp bunu ayarlarsın. Arabadan soğuyacak bir şey yok.

Onu yapabilecek insan sayısı 3-5 kişi. Ayarlaması uzmanlık ve tecrübe gerektirir. Her an onu düşünüp uygulamak çok çok zor. Pratik haline gelmesi için çok büyük uğraşlar vermek gerek. ABS genel anlamda daha çabuk durdurur. Kimse kolay kolay acil fren esnasında anlık tekerlekleri kilitleyip sonra en uygun mesafede ayağını kaldırıp aracı en kısa mesafede durduramaz.

Onu yapabilecek insan sayısı 3-5 kişi. Ayarlaması uzmanlık ve tecrübe gerektirir.
3-5 kişi de değil, tecrübeli bir sürücü yapar ancak insanların "genelinin" panik anlarında beceremediği bir şey olduğunu düşünüp ABS geliştirmişler zamanında.

ABS olan arabada durmak isteniyorsa bütün güçle o fren pedalına basılacak durana kadar.

3-5 kişi de değil, tecrübeli bir sürücü yapar ancak insanların "genelinin" panik anlarında beceremediği bir şey olduğunu düşünüp ABS geliştirmişler zamanında.

Milyonlarca şoför var hocam. Hangi birine öğretebilirsin ki bunu? :D Panik anında şoförlerin neredeyse tamamına yakını frene basabildiği kadar basıyor. Tecrübeli de olsa onu pratiğe dönüştürmek bu durumla yüzlerce kez karşılaştırmayı gerektirir. Eğitimini almadan çok zor bence. Hiçbirimiz yarış pilotu değiliz sonuçta.

ABS fren mesafesini uzatmaz veya kısaltmaz. Amacı kayma sınırının altında tutup, ideal fren gücünü ve kontrolü sağlamaktır. Çok erken devreye girdiğini düşünüyorsanız lastikleriniz kötüdür. Genelde sebebi bu olur. Lastiklerinizin üretim tarihi nedir ve diş kalınlığı nasıl?
Bu ihtimal olabilir ancak bir hafta önce aracım tüvtürk muayenesinden geçti. Anlayamadığım da bu.

@Akif O kadar da zor bir şey değil, insanlar ABS diye bir şey olmadan onlarca yıl araba kullandılar abartılacak bir şey değil. :D

Şu anda çoğumuz ABS'ye alışık olduğumuz için bize tuhaf geliyor sadece. Ben de ABS olmayan bir arabada acemiliğimi attım, öğrenmesi zor değil ancak insanların panik anlarında hata yapma oranı çok yüksek. Bu anları azaltmak için yapılmış bir sistem.

Yeni konular

Geri
Yukarı