VA panellerde bulanıklık olur mu?

holysentinel

Kilopat
Daha fazla  
VA panellerde bulanıklık ile ilgili birkaç yazı okudum ve bu durum ciddi kafamı karıştırdı özellikle yazılarda böyle bir durum var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
10 yıldır hiç bulanıklık görmedim.

2K monitörde 1080P görüntü açınca, 1080P monitörde 1080P görüntü açmaya kıyasla kötü görünüyor. Bulanıklıktan kasıt o mu?

10 yıldır hiç bulanıklık görmedim.

2K monitörde 1080P görüntü açınca, 1080P monitörde 1080P görüntü açmaya kıyasla kötü görünüyor. Bulanıklıktan kasıt o mu?
Yok hocam 1080p de 1080p açıcam, forumda ve bir kaç yerde okudum yazılarda bulanıklık oluyormuş VA panellerde o yüzden soruyorum şu monitörü almak istiyorum
Asus Tuf Gaming VG24VQ 23.6" 144Hz 1ms (HDMI+Display) Fiyatı
bu kadar para ödeyipte bulanık bir görüntü ile karşılaşmak istemiyorum yazılarda olsa bile.

Çoğu VA panel monitörde kalın bir anti glare kaplama olduğundan görüntünün yağlı veya bulanık görünmesine yol açıyor. VA panel olmasıyla alakası pek yok, hafif anti glare kaplamaya sahip VA modeller de var.

Bir de VA panellerde piksel yapısından kaynaklı olarak yazıların keskin olmaması gibi bir durum var ama bunun sürekli text ile uğraşmıyorsanız sizi rahatsız edeceğini sanmıyorum. Yani bir resim, film, video gibi renkli bir görsel olduğu zamanlarda kesinlikle farketmezsiniz. Bu durum sadece beyaz arka plan üzerine siyah font yazılarda farkedilebilir durumda oluyor.

Çoğu VA panel monitörde kalın bir anti glare kaplama olduğundan görüntünün yağlı veya bulanık görünmesine yol açıyor. VA panel olmasıyla alakası pek yok, hafif anti glare kaplamaya sahip VA modeller de var.

Bir de VA panellerde piksel yapısından kaynaklı olarak yazıların keskin olmaması gibi bir durum var ama bunun sürekli text ile uğraşmıyorsanız sizi rahatsız edeceğini sanmıyorum. Yani bir resim, film, video gibi renkli bir görsel olduğu zamanlarda kesinlikle fark etmezsiniz. Bu durum sadece beyaz arka plan üzerine siyah font yazılarda farkedilebilir durumda oluyor.

Dostum bahsettiğin sorunu yaşıyorum özellikle Opera GX kullanırken oluyor yazılar bulanık görünüyor bulanıkda değil sanki nokta nokta piksel bouzkluğu var gibi ama ölü piksel tesinde falan hiç sorun çıkmıyor bu normal mi sence siyah üzerinde beyaz yazıda oluyor çoğunlukla monitörde bir sorun yok değil mi VA panellerde normal mi bu.

Dostum bahsettiğin sorunu yaşıyorum özellikle Opera GX kullanırken oluyor yazılar bulanık görünüyor bulanıkda değil sanki nokta nokta piksel bouzkluğu var gibi ama ölü piksel tesinde falan hiç sorun çıkmıyor bu normal mi sence siyah üzerinde beyaz yazıda oluyor çoğunlukla monitörde bir sorun yok değil mi VA panellerde normal mi bu.
Beyaz arka planlarda goruntu yagli gibi mi gorunuyor?

Geri
Yukarı