Vadeli mevduat hesabında nasıl zarar ediliyor?

Türkiyede enflasyon çok hızlı yükseldiği için, parayı vadeli hesapta tutmak size sadece rakamsal olarak bir getiri sağlar, alım gücünüzü artırmaz, hatta enflasyon durumuna göre azaltır bile demek istemiş size onları diyenler. Pek de haksız sayılmazlar. Paranızı 2 sene vadeli mevduata koyduğunuzda yüzde 35 civarı bir getirisi olur diyelim ama emin olun enflasyon 2 senenin toplamında hatta belki 1 senede o yüzdeyi geçer. Kısaca özetlemek gerekirse vadeli mevduat hesabının yıllık faizi ülkenin enflasyon yüzdesinden azsa parayı o hesapta tutmak size zarar ettirir. Vadesiz mevduat hesaplarına yönelin ya da kısa süreli vadeler verin.
32 günlük vadeler halinde hesapladım. vadeliden gelen tutar altına yatırılsa nasıl olur peki.

Son olarak şunu da söylemeden edemeyeceğim. Bu parayı kısa vadede harcamayı düşünmüyorsan, vadeliye yatırıp olabildiğince elinde TL tutup ileride TL'nin düşüşüne de yatırım yapabilirsin. Bir nevi 5 yıllık bir yatırım planı gibi düşün.

Eğer TL bir şekilde düşüş sağlar ise yaptığın yatırımın karşılığını baya alırsın

Gerçi her şeyde risk var, en son ne yapacağına sen karar vereceksin.
açıkçası uzun vadeli düşünmüyorum bunu maksimum 1-2 sene belki. aklıma yatan bi iş olursa parayı orda kullanmayı düşünüyorum.

Burada yatırım tavsiyesi verenleri dikkate almayın. Vadeli hesapların bir faiz getirisi olur ve reel faiz ile gerçek faiz arasında farklar vardır. Paranız erir diyenleri ciddiye almayın. Vadeli hesaptan zarar şu şekilde edilir, erkenden parayı çekerseniz kesinlikle bankaların çoğu faiz getirisini iptal ediyor. 1 saat bile olsa. Bazıları da kaç lira faiz tutarı verecekse onu geri alıyor.

Eğer yatırım hakkında bilgin yoksa tavsiye alma. Kimseden sakın tavsiye alma. Sakın. İşim gereği tavsiye alıp batanları çok görüyorum.

Konudan bağımsız olacak ama 5 sene de 1.5 milyon kazandıran işi merak ettim. Ben 5 senede eğer nefes bile almazsam 200 bin kazanabiliyorum.
Türkiye'de belki fakat Amerika Birleşik Devletleri'nde bir yazılım şirketinde çalışırsan yıllık 100.000 dolar kazandın diyelim, 2 yılda 1.6 milyon doların üzerinde para kazanıyorsun. 3 yılda 2.4 milyon doları çok rahat aşıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı