Vadeli mevduat nasıl çalışır?

SIOBHAN

Kilopat
Şimdi bankanın vadeli mevduat hesap olayına 1 milyon TL yatırdık diyelim TL'ye güven olmaz dolar ya da altın olarak yatırdık diyelim yıllık 100-200k arası bir şey veriyor. bu da aylık 10-20k bir şey yapar, böyle mi işliyor sistem? Çok mu yanlış biliyorum acaba biri aydınlatabilir mi? (ona gerek yok 1 milyonu daha da yükseltirsin diyen girişimciler yazmasın bende o istek yok)

Son düzenleyen: Moderatör:
Şimdi bankanın vadeli mevduat hesap olayına 1 milyon TL yatırdık diyelim TL'ye güven olmaz dolar ya da altın olarak yatırdık diyelim yıllık 100-200k arası bir şey veriyor. bu da aylık 10-20k bir şey yapar, böyle mi işliyor sistem? Çok mu yanlış biliyorum acaba biri aydınlatabilir mi? (ona gerek yok 1 milyonu daha da yükseltirsin diyen girişimciler yazmasın bende o istek yok)
Dolar olarak yatırırsan çok kazanamazsın. Bak sana adam 1 milyona ne kadar veriyor 6 aylık:
1655021691870.png

Dolar olarak yatırırsan çok kazanamazsın. Bak sana adam 1 milyona ne kadar veriyor 6 aylık:
1655021691870.png
Tam olarak bu rakam sana gelmiyor ama güzel bir rakam bu.

Eki Görüntüle 1416894

Tam olarak bu rakam sana gelmiyor ama güzel bir rakam bu.
Yıllık resmi enflasyonun % 73 olduğu ekonomide, % 17 gibi faizler size para kazandırmaz. Bu faizin anlamı "% 17 para kazanacaksınız" demek değil, "Paranız %73 değil de %56 eriyecek" demektir (%17-%73 = - %56 yani negatif reel faiz).

Diğer taraftan TÜİK'e göre doların Mart 2022 itibariyle bir yıllık getirisi enflasyon (TÜFE) düşüldükten sonra %18 civarı görünüyor.

Bunların hiçbiri yatırım tavsiyesi değildir. Ben de öyle uzman yatırım danışmanı falan değilim zaten. Sadece piyasada herkesin gördüğü rakamları paylaştım.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı