Vadeli mevduat hesabında nasıl zarar ediliyor?

Hastiger

Decapat
Merhaba arkadaşlar. Yakın zamanda elime 1.500.000 TL kadar bir para geçecek. Açıkçası bu parayla bir iş kurmayı düşünüyorum ama. Vadeli hesaplara baktığımda aylık 21-22 bin civarı bir getirisi var paranın. Bazı yerlerde vadeliden para kazanılmaz enflasyon karşısında erir deniliyor para ama yıllık hesapladığımızda 250-300 bin TL getirisi var. Bana biri anlatabilir mi nasıl eriyor paramız ya da zarar ediyoruz bu işten pek aklım almıyor. Şu an maaşlı bir işte çalışıyorum bu kadar parayı 5 senede anca kazanırım. İş kuracak olsak her işte risk var. Bana gayet mantıklı geliyor vadelide tutmak.

Not: Helal haram olayına girmeyelim lütfen ben de biliyorum neyin ne olduğunu...

Son düzenleyen: Moderatör:
Paranın birazı ile altın, birazı ile düşük kurdan dolar euro vs. alınıp, geri kalanı da vadeli hesapta saklanabilir.

Türkiyede enflasyon çok hızlı yükseldiği için, parayı vadeli hesapta tutmak size sadece rakamsal olarak bir getiri sağlar, alım gücünüzü artırmaz, hatta enflasyon durumuna göre azaltır bile demek istemiş size onları diyenler. Pek de haksız sayılmazlar. Paranızı 2 sene vadeli mevduata koyduğunuzda yüzde 35 civarı bir getirisi olur diyelim ama emin olun enflasyon 2 senenin toplamında hatta belki 1 senede o yüzdeyi geçer. Kısaca özetlemek gerekirse vadeli mevduat hesabının yıllık faizi ülkenin enflasyon yüzdesinden azsa parayı o hesapta tutmak size zarar ettirir. Vadesiz mevduat hesaplarına yönelin ya da kısa süreli vadeler verin.

Konudan bağımsız olacak ama 5 sene de 1.5 milyon kazandıran işi merak ettim. Ben 5 senede eğer nefes bile almazsam 200 bin kazanabiliyorum.
480 de benden çıkıyor. Nefes dahi almadığım bir senaryo. Uluslararası çalışıyorum bir de.

Adam zaten faizli kısmından bahsediyormuş, 1.5m'dan değil.

Haram dostum haram, şaka şaka :) Türkiye'de haram değil ama Japonya'da haram mesela çünkü orada faizler neredeyse %0 :)

Soruna gelirsek, dediğin şeyi ben önceden düşünmüştüm ve faizler bu durumdayken bunu yapmak çok mantıklı. Bu para ile yatırım yapabilir misin? Elbette ama her yatırımın riski vardır. Vadeli hesap garanti paradır ve tek riski TL'nin çok büyük bir düşüş yaşaması.

Şuan TL'nin düşmesi çok zor çünkü hükümet bu riski almak istemeyecektir, daha fazla ekonomik yük kaldıramazlar.

Bence söylediğin yapılabilir gayet mantıklı.

Bu arada riskten olabildiğince kaçmak için insanlar genelde parasını tek bir yere gömmezler. Bir kısmına altın, bir kısmına döviz bir kımını da vadeliye yatırabilirsin.

Para senin risk senin :)

Konudan bağımsız olacak ama 5 sene de 1.5 milyon kazandıran işi merak ettim. Ben 5 senede eğer nefes bile almazsam 200 bin kazanabiliyorum.
adamın yazdığını anlamamışsın, verilen 300 bin faizi 5 senede anca kazanırım demek istiyor

Banka faizinden beklenen yıllık enflasyonu çıkarırsan reel faizi bulursun. Yatırım yapacak kişi nominal faize değil reel faize göre yatırım yapar.

Örneğin; Cebinde 100 lira var 2020 yılı ocak ayında 8 elma alabiliyorsun bu parayla, 2021 yılı ocak ayında enflasyon %100 olarak gerçekleştiğini varsayalım. Artik 100 lirayla 8 değil 4 elma alabiliyoruz. Elma almak yerine parayı bankaya %25 faizle yatırdık diyelim yıl sonunda 125tl elimize geçer. Ancak bu parayla artık 5 elma alabiliyoruz. Enflasyon fiyatlardaki sürekli artıştır. Paranız en az enflasyon hızında artmazsa bugun 100 lirayla alabildiğinizi yarın alamazsınız. Paranız durduğu yerde erir, daha doğrusu alım gücünüz. Reel faiz olayıni araştir.

Son düzenleme:
Son olarak şunu da söylemeden edemeyeceğim. Bu parayı kısa vadede harcamayı düşünmüyorsan, vadeliye yatırıp olabildiğince elinde TL tutup ileride TL'nin düşüşüne de yatırım yapabilirsin. Bir nevi 5 yıllık bir yatırım planı gibi düşün.

Eğer TL bir şekilde düşüş sağlar ise yaptığın yatırımın karşılığını baya alırsın

Gerçi her şeyde risk var, en son ne yapacağına sen karar vereceksin.

Yeni konular

Geri
Yukarı