Vakıf üniversitelere gelen fahiş zam

Yüzde 50 burslu tıp dusunuyordum ucuz tiplardan birini ailem okuturuz diyor ama her sene 2 katına cıkiyor ödeyemeyecek durumda kalacaklar mühendislik okuma ıssız kalma ve maaşının az olması sorunlarını söylüyorlar 20 30k maas ve bu iyi mühendislerin aldığı para ve bu paraya ne ev ne araba alınıyor.

Gerçekten sanki iyi bir eğitim veriyorlar iş garantisi yok ve aldığın maaş 20 30k mühendislik için.
Diş hekimliği geliyor mu?

Diş hekimliği geliyor mu?

Çevrem yok onun içinde iyi bir çevre vs lazim şu an bir sürü vardır dış hekimi.

Kardeşim maddi kaygın varsa ailenin de durumu var demek ki git bir tekel aç ayda 30-40k kazanırsın. Bir de çocuk bulursun ileride mekanın başına koyarsın işe bile gitmeden para kazanırsın. Sırf maddi kaygı ile bölüm okunmaz, iş yapılmaz. Kafayı yersin 25 yaşında kelleşmen başlar saçların beyazlar artık 30 yaşına geldiğin zaman o engin tıp bilgin ile kendi rahatsızlıklarının tedavisi ile uğraşırsın.

Ne kadar güvenilir bilmiyorum dediklerin senden kaynaklı değil bunun garantisi var mi?

Çevrem yok onun içinde iyi bir çevre vs lazim şu an bir sürü vardır dış hekimi.

Ne kadar güvenilir bilmiyorum dediklerin senden kaynaklı değil bunun garantisi var mi?
Şu an bırak Tıp öğrencilerini çalışan doktorlar bile mesaiden sonra gece kurslarında Almanca öğreniyor göç etmek için. Bu adamlar kültürel bir aktivite olarak Almanca öğrenmiyor, ülke şartlarında en iyi geliri kazanan grup olmasına rağmen(Ne kadar kabul etmeselerde bir Doktor özellikle evli ise kolaylıkla evini, arabasını alır hatta ilerleyen vakitlerde yazlık vb bile alabilir kendine) mesleklerine olan saygının günden güne yok olması, hem eğitim sırasında hem de gündelik meslekleri sırasında yaşadıkları stresten kaynaklı kaçmaya çalışıyorlar.Zaten TUS sonuçlarına bakarsan doktorların doktorluk yapmaktan ne kadar çekindiğini görebilirsin.

Kardeşim maddi kaygın varsa ailenin de durumu var demek ki git bir tekel aç ayda 30-40k kazanırsın. Bir de çocuk bulursun ileride mekanın başına koyarsın işe bile gitmeden para kazanırsın. Sırf maddi kaygı ile bölüm okunmaz, iş yapılmaz. Kafayı yersin 25 yaşında kelleşmen başlar saçların beyazlar artık 30 yaşına geldiğin zaman o engin tıp bilgin ile kendi rahatsızlıklarının tedavisi ile uğraşırsın.

Şu an bırak tıp öğrencilerini çalışan doktorlar bile mesaiden sonra gece kurslarında Almanca öğreniyor göç etmek için. Bu adamlar kültürel bir aktivite olarak Almanca öğrenmiyor, ülke şartlarında en iyi geliri kazanan grup olmasına rağmen(ne kadar kabul etmeselerde bir doktor özellikle evli ise kolaylıkla evini, arabasını alır hatta ilerleyen vakitlerde yazlık vb bile alabilir kendine) mesleklerine olan saygının günden güne yok olması, hem eğitim sırasında hem de gündelik meslekleri sırasında yaşadıkları stresten kaynaklı kaçmaya çalışıyorlar. Zaten tus sonuçlarına bakarsan doktorların doktorluk yapmaktan ne kadar çekindiğini görebilirsin.

Ailem biraz dindar tekele falan fazla izin vermez illa tıp okutacagim diyor ve doktolugun kutsal meslek maaşı iyi saygınlığı fazla vs düşünüyor benim de tıpa ilgim yok tekel açma vs gibi şeyleri yapmayı daha çok severim bir deneyeyim ikna etmeyi gerçekten dediğin mantıklı 6 yılım + tuş, uzmanlık (çok stresli şeyler dediğin gibi)10 yıl oluyor 10 yılım kurtulmuş oluyor.

Şu an bırak tıp öğrencilerini çalışan doktorlar bile mesaiden sonra gece kurslarında Almanca öğreniyor göç etmek için. Bu adamlar kültürel bir aktivite olarak Almanca öğrenmiyor, ülke şartlarında en iyi geliri kazanan grup olmasına rağmen(ne kadar kabul etmeselerde bir doktor özellikle evli ise kolaylıkla evini, arabasını alır hatta ilerleyen vakitlerde yazlık vb bile alabilir kendine) mesleklerine olan saygının günden güne yok olması, hem eğitim sırasında hem de gündelik meslekleri sırasında yaşadıkları stresten kaynaklı kaçmaya çalışıyorlar. Zaten tus sonuçlarına bakarsan doktorların doktorluk yapmaktan ne kadar çekindiğini görebilirsin.

Teşekkürler bu arada.

Geri
Yukarı