Valorant görsel yırtılma sorunu

Evomevo

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Ryzen 5 2600X işlemciye ve RX590 ekran kartına sahibim. 144 Hz de monitörüm var. Valorant'ta en düşük ayarlarda oynamama ve 200+ FPS almama rağmen oyunda mouse çevirince falan görsel yırtılmalar oluyor. Önceden olmuyordu. Vsync açıp 144'e sabitleyince biraz daha akıcı oluyor fakat bu seferde tepki süreleri artıyor gibi hissettim. İşin garip tarafı grafik ayarları en düşükteyken Radeon Sofware'de ortalama 150 -160 FPS yazarken grafik ayarlarını yükseltince ortalama 230 - 240 FPS oldu ve bir nebze olsa da görsel yırtılmalar azaldı ama 144 Hz e göre yine de tam performans vermiyor. Mantıken ayarları yükseltince FPS düşmesi gerekmiyor mu? Bu Valorant'tan mı yoksa benden mi kaynaklanıyor? Konu hakkında bilgisi olan varsa lütfen yardımcı olsun.

Yırtılmalar monitörden kaynaklanır. Dediğiniz gibi V-Sync çözer ancak tepkime süresini ufak arttırır. Yanlış bilmiyorsam NVIDIA'nın G-Sync teknolojili monitörleri var. Onlara bakabilirsin.

Valorant oyununda FPS sabitlemenizi tavsiye etmem, gecikmeye sebep oluyor. Profesyonelce oynamayı düşünüyorsanız veya onların ayarları gibi oynamak istiyorsanız zaten G-Sync ve FreeSync kapalı kullanmalısınız.

FPS sabitleme en iyi çözüm, FPS dalgalanmasından dolayı görüntü kırılır ama bu sabitleme işini V-Sycn ile yapmayın oyun içinden özel max FPS ayarlayın 144Hz ise monitör 160-200 arası bir yere sabitleyin.

Valorant oyununda FPS sabitlemenizi tavsiye etmem, gecikmeye sebep oluyor. Profesyonelce oynamayı düşünüyorsanız veya onların ayarları gibi oynamak istiyorsanız zaten G-Sync ve FreeSync kapalı kullanmalısınız.

V-Sync kullanmadan FPS sabitlerse gecikme yemiyor. En azından ben ve tanıdıklarımda V-Sync gibi gecikme sorunları olmadı.

V-Sync açtığınızda input lag oluşur. V-Sync açtıktan sonra maksimum FPS'i 143 yaparsanız input lag ortadan kalkacaktır.

V-Sync rekabetçi oyunlar için en berbat bir şey. Oldukça fazla input lag oluşmasına sebebiyet veriyor. V-Sync'i hiçbir şekilde tasvip etmiyorum ben. V-Sync kullanmasanız bile Valorant oyununda FPS sabitlerseniz oyun içi ayarlarda yer alan Toplam Kare İşleme Hızı'nı açıp gecikmeyi görebilirsiniz. FPS'i sabitleyip ve serbest bırakıp aradaki gecikme değerini görebilir herkes.

Yırtılmalar monitörden kaynaklanır. Dediğiniz gibi V-Sync çözer ancak tepkime süresini ufak arttırır. Yanlış bilmiyorsam NVIDIA'nın G-Sync teknolojili monitörleri var. Onlara bakabilirsin.
AOC 24g1 var bende monitör olarak. Daha 1 ay olmadı alalı. İlk başlarda böyle bir sorun yoktu aslında.

Geri
Yukarı