Valorant ve Fortnite kafa döndürülünce kasıyor

xPigeons

Decapat
Valorant ve Fortnite'ta kafamı döndürünce (biraz hızlı döndürünce) oyuna droplar girmeye başlıyor, yavaş döndürünce girmiyor. Neden oluyor olabilir? Mesela Overwatch'da olmuyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyunları SSD'ye mi kurdunuz? HDD'ye kurduysanız böyle bir sorun yaşanması normal. HDD belleğe çekilen dokular hızlı olmayacağından, dokuların geç yüklenmesi ve takılmalara yol açacaktır.

Rekabete dayalı ve hızlı olmanız gereken oyunları SSD'ye kurun. Tek oyunculu oyunları HDD'ye kurabilirsiniz. Ama bu sisteme oyun gibi şeyler için ayrı bir SSD alınabilir. HDD ise fotoğraf, belgeler vb. için kullanılabilir.

İsterseniz AIDA64 HTML raporu oluşturun. Gereken güncellemeler, kaldırmanız gereken uygulamalar vb. konusunda önerilerimi sunayım.

AMD Ryzen 7 3700X 3.6 GHz 8 çekirdek 36MB AM4 7nm işlemci,
ASUS GeForce RTX2060 Super ROG STRIX a8g EVO Gaming 8 GB GDDR6 256 bit,
ASUS Prime B450M-K 4400MHz(OC) M.2 AM4 mATX anakart,
Corsair 275r airflow tempered glass beyaz USB 3.0 ATX mid Tower kasa,
Corsair 650W CV series CV650 80+ Bronze güç kaynağı,
GeIL 16 GB EVO X II RGB AMD Edition 3600MHz CL18 DDR4 RAM (gaexsy416 GB),
Kingston 500GB A2000 NVMe okuma 2200 MB-yazma 2000 MB M.2 SSD (SA2000M8),
Seagate 1TB Barracuda 64MB 7200RPM (ST1000DM010) hard disk.

Oyunlara FPS sınırlaması getirin hiçbir zaman sınırsızda kullanmayın. Oyun HDD de mi kurulu? Bu bilgisayarda böyle bir sorun çıkmaması lazım.

Oyunları SSD'ye mi kurdunuz? HDD'ye kurduysanız böyle bir sorun yaşanması normal. HDD belleğe çekilen dokular hızlı olmayacağından, dokuların geç yüklenmesi ve takılmalara yol açacaktır.

Rekabete dayalı ve hızlı olmanız gereken oyunları SSD'ye kurun. Tek oyunculu oyunları HDD'ye kurabilirsiniz. Ama bu sisteme oyun gibi şeyler için ayrı bir SSD alınabilir. HDD ise fotoğraf, belgeler vb. için kullanılabilir.
Evet aslında onla da alakalı olabilir ama 1 haftaya kadar böyle bir sorun yoktu. Acaba sıcaktan bozulan bir şey olabilir mi? Aydın'da klimasız bir odadaydım ve bayağı bir sıcaktı.

Sıcaklık da etki edebilir. Ama dediğim gibi HDD'ye kurduysanız sorun ondandır. Bu oyunları SSD'ye kurup tekrar test edin. Eğer bir sorun yaşıyorsanız sıcaklık değerlerini kontrol edin. Mümkünse kasanın havayı rahat atacağı bir yerde olduğundan emin olun. Kasanın bulunduğu odayı havasız bırakmayın.

Ayrıca oyunlarda FPS'i sabitlemek de sıcaklığı azaltacaktır. V-Sync açmayın ama FPS sabitleme varsa sıcak havalarda kullanabilirsiniz. G-Sync belki iş yapabilir.

İsterseniz AIDA64 HTML raporu oluşturun. Gereken güncellemeler, kaldırmanız gereken uygulamalar vb. konusunda önerilerimi sunayım.

İlk olarak BIOS'unuzu güncelleyin. Son sürüm AMD kaynaklı bazı takılmaları çözen iyileştirmeler sunuyor. Bundan kaynaklı takılmalar da olabilir. Ama unutmayın SSD'de Valorant, Fortnite gibi oyunlar daha akıcı çalışacaktır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Windows sürümünüz güncel değil. Windows update üzerinden, isteğe bağlılar da dahil olmak üzere güncellemeleri yapın.

Başlangıçta çok fazla uygulama başlıyor. Sisteminiz iyi bile olsa bu tarz karmaşaya izin vermeyin. Birbiri ile çakışan uygulamalar, sorun yaşayıp sistemi hata döngülerine sokma ihtimalleri var. Çok aktif kullanmadığınız uygulamalar hariç geriye kalanların otomatik başlangıcını kapatın. Kendim bazılarını gösterdim. Diğer uygulamalar size kalmış. Autoruns yazılımı ile de detaylı bakabilirsiniz.

Screenshot_1.png

Ekran kartı sürücüsünü güncelleyin. Güncellemesini bağlantıda anlattığım yazılım ile yüklemenizi öneririm. Bu yazılım ile sonraki güncellemeleri de yükleyebilirsiniz.
Video kaydı almıyorsanız Nvidia'nın işe yaramayan uygulamasını kaldırın. Gereksiz veri toplayan böcek uygulamadan bir farkı yok.

Son olarak LAN ve Audio sürücülerini güncelle.

İlk olarak BIOS'unuzu güncelleyin. Son sürüm AMD kaynaklı bazı takılmaları çözen iyileştirmeler sunuyor. Bundan kaynaklı takılmalar da olabilir. Ama unutmayın SSD'de Valorant, Fortnite gibi oyunlar daha akıcı çalışacaktır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Windows sürümünüz güncel değil. Windows Update üzerinden, isteğe bağlılar da dahil olmak üzere güncellemeleri yapın.

Başlangıçta çok fazla uygulama başlıyor. Sisteminiz iyi bile olsa bu tarz karmaşaya izin vermeyin. Birbiri ile çakışan uygulamalar, sorun yaşayıp sistemi hata döngülerine sokma ihtimalleri var. Çok aktif kullanmadığınız uygulamalar hariç geriye kalanların otomatik başlangıcını kapatın. Kendim bazılarını gösterdim. Diğer uygulamalar size kalmış. Autoruns yazılımı ile de detaylı bakabilirsiniz.

Eki Görüntüle 1475727

Ekran kartı sürücüsünü güncelleyin. Güncellemesini bağlantıda anlattığım yazılım ile yüklemenizi öneririm. Bu yazılım ile sonraki güncellemeleri de yükleyebilirsiniz.
Video kaydı almıyorsanız NVIDIA'nın işe yaramayan uygulamasını kaldırın. Gereksiz veri toplayan böcek uygulamadan bir farkı yok.

Son olarak lan ve Audio sürücülerini güncelle.

BIOS'a girip 2-3 bir şey elleyince rastgele droplar bitiyor ancak her seferinde bunu yapmamı gerektiriyor neden olabilir? Mesela fan hızını değiştiriyorum ya da her seferinde tekrar güncelliyorum bu sefer düzeliyor. Ne yapmam lazım?

BIOS'a girip 2-3 bir şey elleyince rastgele droplar bitiyor ancak her seferinde bunu yapmamı gerektiriyor neden olabilir? Mesela fan hızını değiştiriyorum ya da her seferinde tekrar güncelliyorum bu sefer düzeliyor. Ne yapmam lazım?

Bir de Valorant SSD'de imiş. Hard diske alsam düzelir mi?

Sadece ekranımı döndürdüğümde drop giriyor ve neredeyse her şeyi denedim, sırasıyla C ve D diskine yükledim (SSD ve hard diske) sonra bilgisayara dosyalar kalacak şekilde sıfırladım, dosyalar kalmayacak şekilde hepsini silerek sıfırladım ancak hala etrafa bakarken drop giriyor, komik olan durduk yere asla girmiyor. Sadece etrada hızlıca bakarsam giriyor. İlla flash bellek ile mi format atmam lazım? Ne yapmam lazım? Fortnite'de de aynı sorun oluyordu ancak onu şimdilik indirmedim. Zaten Valorant'ta olunca onda da oluyor. Ancak Overwatch'da olmuyor.

Zaten ekran kartımı ve işlemcimi yükseltmeyi düşünüyordum, herhangi birisini alınca ya da her ikisini, geçebilir mi bu droplar?

Oyun SSD'de dursun. Yukarıda söylediğim güncellemeleri yaptınız mı? Yaptıktan sonra ayrıca anakart üzerinde ayarlamaları yapın.

Oyun SSD'de dursun. Yukarıda söylediğim güncellemeleri yaptınız mı? Yaptıktan sonra ayrıca anakart üzerinde ayarlamaları yapın.

Anakart üzerindeki ayarlar derken BIOS güncelleme mi? Aslında şöyle, BIOS'u güncelledikten sonra bilgisayarı ilk açtığımda o sorun biraz düzeliyor ancak restart attıktan sonra bilgisayara tekrar eski haline dönüyor. Çok uzun zamandıe termal macun yenilenmemişti, yarın onu deneyeceğim ancak gram bir ümidim yok çünkü dediğim gibi olsa olsa tüm oyunlarda olurdu demek ki genel bir problem değil.

Sorun mouse ile alakalıymış, mouse değiştirince düzeldi ancak ben yeni mousemi kullanmak istiyorum ve bu sorunu çözmek istiyorum ne yapmalıyım?

Son düzenleme:
Farenin marka ve modeli nedir? Bazı farelerin sürücü güncellemeleri oluyor. Güncelleme varsa test edebiliriz. Ya da uygulamaları uyumsuz olabiliyor. Mümkünse uygulamalarını kaldırıp test edin.

Geri
Yukarı