Valorant'ta RX 5500XT düşük GPU kullanımı

WilkHockey7

Hectopat
Valorant'ta olması gerekenden çok daha düşük GPU kullanımı alıyorum. Bu durumda oyun performansı olarak bana sıkıntılar yaşatıyor. Bu durumu nasıl çözebilirim?

Sistemim:
-Ryzen 5 1600.
-ASUS Dual RX5500 XT.
-Corsair 2x8 GB 3000MHz RAM.
-Samsung 870 EVO SSD.
-Sharkoon 650W PS

Not: Ayarlar yüksek düşük fark etmiyor.

Screenshot (118).pngScreenshot (119).png

Evet ama arada 100 FPS'e kadar düşüyor. 144Hz monitörde de bu bir işkenceye dönüyor.

Tekli çekirdek gücü ve oyunun optimizasyonu ile alakalı. Bende de 200 üzerindeyken 150'lere düştüğü oluyor. Sık rekabetçi oynuyorsan biraz para biriktirip tekli çekirdek gücünde yüksek bir modele geçebilirsin. 3 gün önce 3300X'i 1200 TL'ye aldım, şimdi 1500X'i de 700-750 civarına satsam aradaki farka değdi diyebilirim.

Evet ama arada 100 FPS'e kadar düşüyor. 144Hz monitörde de bu bir işkenceye dönüyor.
Arada 100 FPS'e düşmesi işkenceye mi dönüşüyor? Nasıl yani bir anda 144Hz üzerinde 60 FPS gibi bir hisse mi dönüşüyor bu durum? Oyunu oynamadığım için bilmiyorum ama 144Hz monitör kullanıcısı olarak 100 FPS aldığım zaman da genel anlamda birçok oyunda gayet akıcı geliyor bana, 144 ile arasında gözüme batan pek bir uçurum olmuyor.

Eğer ki bu duruma çok takıntılıysanız @kino'nun da belirttiği üzere tekli çekirdek performansı daha güçlü bir model işlemci kesintisiz 144 FPS+ deneyimi için yeterli olacaktır.

Son düzenleme:
Arada 100 FPS'e düşmesi işkenceye mi dönüşüyor? Nasıl yani bir anda 144Hz üzerinde 60 FPS gibi bir hisse mi dönüşüyor bu durum? Oyunu oynamadığım için bilmiyorum ama 144Hz monitör kullanıcısı olarak 100 FPS aldığım zaman da genel anlamda birçok oyunda gayet akıcı geliyor bana, 144 ile arasında gözüme batan pek bir uçurum olmuyor.

Eğer ki bu duruma çok takıntılıysanız @kino'nun da belirttiği üzere tekli çekirdek performansı daha güçlü bir model işlemci kesintisiz 144 FPS+ deneyimi için yeterli olacaktır.
Valorant, cs-go türü oyunlarda eğer gözün 144 fps'e alışırsa fps 100'e düştüğü zaman sanki oyun kasıyormuş hissi oluyor. Herkeste olmayabilir ama ben bir çok kişide gördüm.

Valorant, cs-go türü oyunlarda eğer gözün 144 fps'e alışırsa fps 100'e düştüğü zaman sanki oyun kasıyormuş hissi oluyor. Herkeste olmayabilir ama ben bir çok kişide gördüm.
Bilmiyorum çok sık yaşıyorsanız bu durumu rahatsız edebilir, ben yaşamadığım için dediğim gibi net bir yorum yapamayacağım.

Gpu değil işlemci kullanımı da çok düşük. Herhangi bir fps sınırı varmı valorant haricinde?

%30 kullanılıyor. İşlemci dayalı olsa da çok düşük

İşlemci kullanımı %100 olacak diye bir şart yok.

Bu kişiden kişiye değişen bir şey arkadaşın gözü 144 FPS'e alışkın ise bu rakamın altında anlık düşüşler hem görüntüde hemde giriş gecikmesinde hissedilecektir, rahatsızlık verecektir. Ben hep bu yüzden rekabetçi oyunlarda tek çekirdek olarak abartı güçlü işlemciler öneriyorum çünkü aldığınız maksimum FPS değerinin bir anlamı yok bu tür oyunlarda, çatışmalarda, FPS'in önemli olduğu anlarda aldığınız FPS değeri oyun içi performansınızı belirliyor. CS:GO profesyonellerine bakarsanız GTX 1070-1080Ti gibi kartların hala kullanıldığını görürsünüz mesela fakat mesele işlemci olunca 5950X, 10900K gibi abartı güçlü modellere yöneliyorlar, çünkü minimum FPS değerleri onlar için çok çok önemli.

Son düzenleme:
İşlemci kullanımı %100 olacak diye bir şart yok.

Bu kişiden kişiye değişen bir şey arkadaşın gözü 144 FPS'e alışkın ise bu rakamın altında anlık düşüşler hem görüntüde hemde giriş gecikmesinde hissedilecektir, rahatsızlık verecektir. Ben hep bu yüzden rekabetçi oyunlarda tek çekirdek olarak abartı güçlü işlemciler öneriyorum çünkü aldığınız maksimum FPS değerinin bir anlamı yok bu tür oyunlarda, çatışmalarda, FPS'in önemli olduğu anlarda aldığınız FPS değeri oyun içi performansınızı belirliyor. CS:GO profesyonellerine bakarsanız GTX 1070-1080Ti gibi kartların hala kullanıldığını görürsünüz mesela fakat mesele işlemci olunca 5950X, 10900K gibi abartı güçlü modellere yöneliyorlar, çünkü minimum FPS değerleri onlar için çok çok önemli.
Sonuna kadar katılıyorum hocam, açıkçası sürekli dakika başı 144 FPS'ten 100 FPS gibi değerlere düşme gibi bir pozisyonla karşı karşıya gelmediğim için bu durumun rahatsız ediciliğini az çok oyunu pürüzsüz bir deneyim tadıyla oynamak isteyenler açısından anlayabiliyorum. Önceki mesajımda da aslında tam olarak rekabetçi odaklı olarak sayılmasa da BF5 Online'da ortalama 95-110 FPS aralığındaki elde ettiğim değerleri 144 Hz bir monitörde çok rahatsız etmediği için belirtmiştim tabii aslında arkadaşın bazen 100'lere kadar düştüğü dediği yerler de büyük ihtimal çatışma veya etkileşimin bol olduğu senaryolar olmakla beraber ekranda akıcılık oranı bu tarz 5 v 5 sınırlı alan kapışmaları gibi durumlarda avantaja dönüştürebilecek seviyede dahi oyuncunun oynanış performansını kritik düzeyde etkileyebiliyor, bu yüzden de sizin de belirttiğiniz üzere tekli çekirdek performansı vahşi işlemciler zaman zaman bazı oyuncular açısından gerekli olabiliyor.

Son düzenleme:
Sonuna kadar katılıyorum hocam, açıkçası sürekli dakika başı 144 FPS'ten 100 FPS gibi değerlere düşme gibi bir pozisyonla karşı karşıya gelmediğim için bu durumun rahatsız ediciliğini az çok oyunu pürüzsüz bir deneyim tadıyla oynamak isteyenler açısından anlayabiliyorum. Önceki mesajımda da aslında tam olarak rekabetçi odaklı olarak sayılmasa da BF5 Online'da ortalama 95-110 FPS aralığındaki elde ettiğim değerler 144 Hz bir monitörde çok rahatsız etmediği için belirtmiştim tabii aslında arkadaşın bazen 100'lere kadar düştüğü dediği yerler de büyük ihtimal çatışma veya etkileşimin bol olduğu senaryolar olmakla beraber ekranda akıcılık oranı bu tarz 5 v 5 sınırlı alan kapışmaları gibi durumlarda avantaja dönüştürebilecek seviyede dahi oyuncunun oynanış performansını kritik düzeyde etkileyebiliyor bu yüzden de sizin de belirttiğiniz üzere tekli çekirdek performansı vahşi işlemciler zaman zaman bazı oyuncular açısından gerekli olabiliyor.

Söylediklerime ek olarak oyun motorunun hissedilen giriş gecikmesi üzerine etkileri olabiliyor, bunun dışında %1 ve %0.1'lik düşüşler önemli. Yani çok ani FPS düşmeleri, hissedilen giriş gecikmesinin artıp azalmasına yol açıp bir rahatsızlık hissi yaratabiliyor. Şimdi sizin verdiğiniz 95-110 FPS rakamı ortalama bir rakam fakat önemli olan kaç FPS aldığınızdan ziyade bu FPS değerini ne kadar kararlı bir şekilde aldığınız. Yani atıyorum siz 95-110 FPS alıyorsunuz ve anlık düşüşler fazla yaşamıyorsunuzdur, başka birisinin işlemcisi ya da RAM hızı yetmiyordur anlık olarak 30-40 FPS'lere düşüyordur, siz akıcı dersiniz, o hayır hiç akıcı değil der. Aradaki fark muhtemelen frametime değerlerinde yaşanan bu farktan dolayıdır.

Mesela 5600X ve 3600 MHz bellek ile BF1 oyununu sabit 144 FPS oynuyorum, 142'ye bile inmiyor, sonuç olarak çok akıcı, kaymak gibi bir oynanış oluyor. Fakat eski i5 6600K işlemcim ve 2400 MHz bellek kiti ile sürekli ani düşmeler oluyordu, FPS'in düşmesinin yanında sürekli değişip durması rahatsızlık verici bir his, kararlılık yine önemli.

Valorant'ta olması gerekenden çok daha düşük GPU kullanımı alıyorum. Bu durumda oyun performansı olarak bana sıkıntılar yaşatıyor. Bu durumu nasıl çözebilirim?

sistemim:
-Ryzen 5 1600.
-ASUS Dual RX5500 XT.
-Corsair 2x8 GB 3000MHz RAM.
-Samsung 870 EVO SSD.
-Sharkoon 650W PS.

not: ayarlar yüksek düşük fark etmiyor.

Eki Görüntüle 1074136Eki Görüntüle 1074137

Hocam oyun 8 ay önce mükemmeldi bir tane güncelleme getirdiler FPS'in içinden geçti bende de aynı sorun var merak etme ekranın kaç Hertz ise o FPS'e sabitle sıkıntı çıkmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı