Vanilyanın üretimi hakkında gıda Mühendisliği Tezi

Kağan K

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Benim sizden bir ricam olacak. Çok yakın olduğum bir arkadaşım gıda mühendisliği okuyor. Tez yazması gerek fakat fazla zamanı yok ve araştırmalarında da pek olumlu sonuçlar alamadı. Sonuçların çoğu ingilizce kaynak falan. Sizden yardım isteyeceğim. Araştırma konusu;
Aroma üretimi hangi yöntemlerle uygulanır? (Fltrasyon, evapartör, santüfürüj, ultraviyole, kramatografi) gibi.

Örneğin; Vanilyanın nasıl üretildiği. Mikrobiyal enzimatik üretimi, kullanım alanları şekilleri, esterler, laktonlar, benzaldehitler.
Veya Hindistan cevizi, şeftali için de aynı şekilde. Bunlarla alakalı bir tez yazacağız. Daha önce hiç yazmadığım için pek bir bilgim yok açıkçası. Nasıl yazılır, araştırırken neye dikkat edilir vs.
Bu konu hakkında bana yardımcı olabilecek var mı? Eğer ederse çok minnettar olurum.

Önemli olan noktalar şu; Üretim teknolojisi. Mesela vanilyanın neden üretildiği veya benzaldehit gibi. Bunları bulabilirsem bile kafi.

Son düzenleme:
Bildiğim kadarıyla Sosyal'de kimyager, gıda mühendisi vb. meslek sahipleri yok. Bu soruların cevabını ancak kaliteli bir üretim fabrikasında öğrenebilirsiniz.

Mesela dondurma markası Golf'un Bursa'da ve Maraş'ta fabrikaları varmış. Diğer vanilya ya da bu teze konu olan aromaların bulunduğu gıdaları üreten fabrikaları internette araştırırsanız ve fabrika ile görüşüp tez yazmak amacıyla bilgi istediğinizi belirtirseniz yardımcı olacaklarını düşünüyorum.

Tavsiyem zamanınızın yettiği kadar çok üretim tesisini gezerek daha fazla bilgi toplamanızdır. Umarım istediğiniz gibi bir tez yazarsınız, kolay gelsin efendim.

Bildiğim kadarıyla Sosyal'de kimyager, gıda mühendisi vb. meslek sahipleri yok. Bu soruların cevabını ancak kaliteli bir üretim fabrikasında öğrenebilirsiniz.

Mesela dondurma markası Golf'un Bursa'da ve Maraş'ta fabrikaları varmış. Diğer vanilya ya da bu teze konu olan aromaların bulunduğu gıdaları üreten fabrikaları internette araştırırsanız ve fabrika ile görüşüp tez yazmak amacıyla bilgi istediğinizi belirtirseniz yardımcı olacaklarını düşünüyorum.

Tavsiyem zamanınızın yettiği kadar çok üretim tesisini gezerek daha fazla bilgi toplamanızdır. Umarım istediğiniz gibi bir tez yazarsınız, kolay gelsin efendim.
Ne o kadar vaktim var ne de gezebilecek maddi durumum. O yüzden o iş yalan olur ama tavsiye için teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı