Yazılım mühendisliği hakkında bildiklerinizi

rambo44553

Hectopat
Daha fazla  
Yazılım mühendiliği hakkında ne biliyorsunuz? Her sene mühendislikte ön plana çıkan bir bölüm sıralaması her sene düşüyor.
Bir de bilgisayar mühendisleri neden kendine yazılım mühendisi veya uzmanı diyor. Yani bir tane daha görmedim bilgisayar mühendisliği okuyup bigisayar mühendisiyim diyen adam. Neden?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayar mühendisleriyle farkı olduğunu yazılım mühendisi örnek veriyorum bilgisayarın parçalarıyla falan ilgilenirken PC mühendisi format gibi işlerle uğraşıyor yanlış olabilirim.

Bilgisayar mühendisleriyle farkı olduğunu yazılım mühendisi örnek veriyorum bilgisayarın parçalarıyla falan ilgilenirken PC mühendisi format gibi işlerle uğraşıyor yanlış olabilirim.
Yazılım Mühendisleri parçalar ile, Bilgisayar Mühendisleri format ile mi uğraşıyor ? Ben mi yanlış anladım ? Cümle o kadar anlamsız ki...
Konu başlığı ayrı bir şey zaten.

Çünkü bilgisayar mühendisliğinin içinde yazılım mühendisliği var. Bir matematik hocası nasıl geometri hocası da oluyorsa o da öyle. Ama bir geometri hocası matematik hocası olamaz.

Maalesef ülkemizde gerek halkın bilgisi gerekse çalışma alanları olarak yazılım daha önde olduğu için adam yazılımcıyım diyor. Gerekse diğerlerini de yapacak. Ama yazlım mühendisliği mezunu diğerlerini yapamayacak.
Yani bildiğim kadarıyla yazılım mühendisleri örneğin PC'deki yazılım ile ilgileniyorken, Bilgisayar mühendisleri parçalar ile ilgileniyor.
Yanlış biliyorsunuz. Yazılım mühendisinin yapıp bilgisayar mühendisinin yapamadığı bir şey yok. Fazlasını yapabiliyor ama.

Bilgisayar Mühendisliği okuyanlar yazılımın yanı sıra, elektrik elektronik devreleri üzerine de eğitim alıyorlar. Yani en ayırt edici fark bu sanırım. Onun dışında %80'i yazılım ile uğraşıyor Bilgisayar Mühendislerinin.(Belki daha fazla).
Çünkü bilgisayar mühendisliğinin içinde yazılım mühendisliği var. Bir matematik hocası nasıl geometri hocası da oluyorsa o da öyle. Ama bir geometri hocası matematik hocası olamaz.

Maalesef ülkemizde gerek halkın bilgisi gerekse çalışma alanları olarak yazılım daha önde olduğu için adam yazılımcıyım diyor. Gerekse diğerlerini de yapacak. Ama yazlım mühendisliği mezunu diğerlerini yapamayacak.

Yanlış biliyorsunuz. Yazılım mühendisinin yapıp bilgisayar mühendisinin yapamadığı bir şey yok. Fazlasını yapabiliyor ama.
Çok güzel anlatmış.

Emin değilsek lütfen insanlara geleceğini şekillendireceği üniversite gibi konularda fikir paylaşmayın. Format atmak yazmış biri üni mezunu için :D

Bilgisayar mühendisliği biraz daha geniş bir bölümdür, yazılım elektrik elektronik gibi ders içerikleriniz de olur hepsinden bir miktar.

Yazılım mühendisliği ise bjraz daha spesifiktir ve yazılım odaklıdır.

Bilgisayar mühendisliği tam. Anlami ile alan bilgisi veremez çünkü farklı bölümlerin karması noktasındadır. Yani siz yazılımcı olmak isterseniz bir süre elektrik elektronik dersleri ile ilgileneceksiniz. Yazılım mühendisliği ise dediğim gibi odak noktası yazılım ve bunun alt konuları.

Ben kendjm yazılım mühendisliği mezunuyum.

Eğer kararınız tamamen yazılım üzerine yürümek ise yazılım mühendisliği seçimi yapın. Çünkü yazılım konusunda ders içeriklerine bakarsanız bilgisayar mühendisliği kısıtlı bir programı olduğunu görürsünüz. Eğer elektrik elektronik bazında ilerlemek istiyorsanız o zaman elektrik elektronik mühendisliği seçin, bilgisayar mühendisliği bu bölümden de biraz konu alacak ama tam.anlami ile.odak olmuyor.

Teknik dersler çok fazla iş hayatınızı etkilemez. Yani bilgisayar mühendisliğinde gördüm işime yaradı noktası olmaz, üniversiteler de anlatılan teknik boyut iş hayatında yüzde biri gibi ufak.bir miktar. Daha çok sözel dersler fark yaratacaktır. O konulara odaklanmanizi öneririm. Üniversite mezunu olduğunuz vakit bildiğiniz teknik detaylar neredeyse hiç sizin kendinizi çalıştırmanız lazım. Bu nedenle bilgisayar yada yazılım mezunu o işi yapar bu işi yapamaz noktası olmaz.

Bilmeyenler lütfen. Bu tür önemli konularda fikir beyan etmesin. Zorunda değiliz fikir beyan etmeye.

Son düzenleme:
Bilgisayar mühendisleri sadece yazılımla ilgilenen kişiler değiller, aralarında illa bir hiyerarşi arayacaksak da bilgisayar mühendisleri geliştiriciler (e yani)/yazılım mühendislerine göre yukarıdadır.

Sence Türkiye'nin bilgisayar donanımı üretiminden yıllık kazancı kaç dolardır? Ben sana hemen söyleyeyim. Tamı tamına 0 dolar. Ülkemizde bilgisayar mühendislerinin değersiz ve/veya yazılımcılardan farksız görünmesinin sebebi donanım tarafındaki işin çok kısıtlı olması.

Bir şeyler kodlayabilmek için üniversiteye gitmeye gerek yok. Son zamanlarda çok duyduğumuz "Orası artık diplomayla almıyormuş, şurasına göre diplomanın önemi yokmuş." sözleri de bu alan için geçerli. Birisi kodluyorsa o kodun sürdürebilir olması, yapısı, kısacası mimarisi mühendislerin elindedir.

Yeni konular

Geri
Yukarı