Vatan Bilgisayar garanti süreci

KadirhanCoach

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Spor Eğitmeni
Arkadaşlar öncelikle herkese selam. Geçen hafta perşembe günü garantisine gönderdiğim bilgisayarım kontrol ettiğimde servise daha yeni ulaştığı görünüyor. Bir bu kadar da onarım/ değişim süreci olsa 14 gün. Bir o kadar da geri gönderilme süreci olsa 21 gün. Yani 2022 gibi bir yılda bir bilgisayarım onarım veya değişimi 21 gün sürmez diye düşünüyorum. Bu sene içerisinde böyle bir süreç yaşayan var mı daha geç veya erken?

Ürünün ne olduğunu, servisin ne odluğuna göre değişir. Bazı markalar var bir günde çıkarıyor bazıları yasal sürenin sonuna kdar bekletiyor. Bir ürününüz bozulduğunda satın aldığınızı yere götürmek en büyük hata. Direk servisine yollayın. Aradaki gereksiz kargo süreçlerinden kurtulmuş olursunuz.

ASUS anakartta garantiye gönderip değişim ile ürünü almam yaklaşık 50 gün sürdü hocam :)

Ne zaman oldu bu olay hocam.

Ürünün ne olduğunu, servisin ne odluğuna göre değişir. Bazı markalar var bir günde çıkarıyor bazıları yasal sürenin sonuna kdar bekletiyor. Bir ürününüz bozulduğunda satın aldığınızı yere götürmek en büyük hata. Direk servisine yollayın. Aradaki gereksiz kargo süreçlerinden kurtulmuş olursunuz.

Şimdi durum şöyle toplama PC olduğu için ve vatandan alınıp garantisi devam ettiği için gönderdim. Zaten her parça sökülüp ayrı ayrı kayıt açılarak kendi servisine gönderildi. 8. gün parçalar daha servise yeni ulaştı. Mavi ekran hatasında bildiğiniz üzere her parça şüphelidir. Bende sırf bu yüzden gönderdim. Diğer türlü bir parça seçip değiştirerek başlasaydım işim zor ve daha uzun olurdu. Şimdi en azından her parça kendi üreticisine gönderip teker teker yük üstünde kontrolleri yapılıyor. Sadece süreç bu kadar uzun olmamalı diye düşünüyorum. Sonuçta 150 adet bölgesi olan bir yerde ciddi çalışan nüfusu olması lazım. Hiç uğraşmayıp sadece test edilip sağlık durumuna göre değişimleri yapılsa en fazla 3 gün sürer. Ama ben 8 günde daha yeni servise ulaştırıldığını görüyorum. 2022 yılındayız yani teknoloji ciddi anlamda gelişti. 20 günde ben o sorunu bulur çözerdim ama maddi külfeti çok fazla. Bir de nokta atış yapıp bulamazsam ikinci veya üçüncü parça denememde bulursam cebimden en az çıkacak para 3/4 bin TL civarı. Yani hocam kısadan hisse senin anlayacağın mecbur tutuluyoruz.

Son düzenleme:
Ne zaman oldu bu olay hocam.

Şimdi durum şöyle toplama PC olduğu için ve vatandan alınıp garantisi devam ettiği için gönderdim. Zaten her parça sökülüp ayrı ayrı kayıt açılarak kendi servisine gönderildi. 8. gün parçalar daha servise yeni ulaştı. Mavi ekran hatasında bildiğiniz üzere her parça şüphelidir. Bende sırf bu yüzden gönderdim. Diğer türlü bir parça seçip değiştirerek başlasaydım işim zor ve daha uzun olurdu. Şimdi en azından her parça kendi üreticisine gönderip teker teker yük üstünde kontrolleri yapılıyor. Sadece süreç bu kadar uzun olmamalı diye düşünüyorum. Sonuçta 150 adet bölgesi olan bir yerde ciddi çalışan nüfusu olması lazım. Hiç uğraşmayıp sadece test edilip sağlık durumuna göre değişimleri yapılsa en fazla 3 gün sürer. Ama ben 8 günde daha yeni servise ulaştırıldığını görüyorum. 2022 yılındayız yani teknoloji ciddi anlamda gelişti. 20 günde ben o sorunu bulur çözerdim ama maddi külfeti çok fazla. Bir de nokta atış yapıp bulamazsam ikinci veya üçüncü parça denememde bulursam cebimden en az çıkacak para 3/4 bin TL civarı. Yani hocam kısadan hisse senin anlayacağın mecbur tutuluyoruz.
Sorunu çözmek için neden ccebinizden 3-4 bin çıksın ki? Mavi ekrana neden olabilecek durular belli. Ki hata kodunda söyler. En kötü ihtimal ekran kartını çıakrıp onboarddan deneyip, ram x2 şeklinde ise yani iki daetse birer tanesini çıkarıp deneyin taş çatlasa 2 saate sorun bulunurdu. 5 kuruş da cebinizden çıkmazdı. Hadi bu kısmı geçelim maalesef 2022 yılında filan olmamız bir şey değiştirmiyor vatan, teknossa vb çok yavaş gönderim sağlıyor. 20 gün süre de bu arada ürün servise ulaşınca başlar. Yani 8. günde servise ulaştıysa daha önlerinde 20 iş günü var demek 12'ye düşmedi. Son olarak mavi ekran bazen parçaların birbileri ile olan uyuşmazlığından gelir. Tek tek sökülüp hepsi kendi servisine gidecekse bu durumda tüm sevislerden sorun yok diye dönme ihtimali de çok yüksek.

Vatan Computer'an satın aldığınız bir ürünü servise göndermek için Vatan Computer'a başvurmanız şart değil. Servisin anlaşmalı olduğu kargo firmaları var, talep oluşturuyorsunuz ve kargo firması laptobu evinizden alıyor veya siz şubeye gidip teslim ediyorsunuz. Vatan Computer da sizin yaptığınız bu işlemlerin aynısını yapıyor zaten, ek olarak süreci uzatmaya gerek yok.

Vatan Computer mağazasına kargo firması geldiğinde ürünü teslim ediyorlar ve o şekilde servise ulaşıyor. 20 günü bulması hatta geçmesi normaldir. Azami tamir süresi 20 iş günüdür ve kargoda iken geçen günler buna dahil değildir. Kargo şirketinin ve servisin yoğunluğuna göre cihazın tekrar elinize ulaşması değişiklik gösterebilir.

Dostum mavi ekran hatasının kodları konusunda haklısın. Ama her seferinde ayrı bir kod ile dump yemek, bunların üzerine temiz kurulum yapmak, hatta ve hatta BIOS güncelleme vs. İşlemlerinden de sonuç alınmadığı zaman olay artık yazılımsaldan çıkar ve donanımsala girer. Donanımsal mavi ekran hatalarında da her parça değiştirilerek denenir. RAM tek slotta 16 vardı. Hadi slot değiştirerek denedik. Ekran kartı sök tak yaptık veya onboard üzerinden aldığımızı farz et ki denendi. Olay anakart işlemci veya kimsenin aklına gelmeyecek Power Supply de ise senin dediğin gibi ya elinde her parçanın bir yedeği olacak ya da hepsine teker teker yük altında test yapacaksın ki bugün Memtest nereden baksan 8/9 saatleri buluyor tek başına. Zaten Technopat yöneticilerinin de mavi ekran konusunda adımlamaları var ama bana sonuç olmadı. Her seferinde farklı bir hata koduyla minidump alıyordum. Çözüm senin dediğin gibi kolay değil.

Vatan Computer'an satın aldığınız bir ürünü servise göndermek için Vatan Computer'a başvurmanız şart değil. Servisin anlaşmalı olduğu kargo firmaları var, talep oluşturuyorsunuz ve kargo firması laptopu evinizden alıyor veya siz şubeye gidip teslim ediyorsunuz. Vatan Computer da sizin yaptığınız bu işlemlerin aynısını yapıyor zaten, ek olarak süreci uzatmaya gerek yok.

Vatan Computer mağazasına kargo firması geldiğinde ürünü teslim ediyorlar ve o şekilde servise ulaşıyor. 20 günü bulması hatta geçmesi normaldir. Azami tamir süresi 20 iş günüdür ve kargoda iken geçen günler buna dahil değildir. Kargo şirketinin ve servisin yoğunluğuna göre cihazın tekrar elinize ulaşması değişiklik gösterebilir.

Dostum olay laptop değil. Vatan Bilgisayar'ın kendi toplama bilgisayarlarından alırsan kasa halinde veriyorsun tek yere gidiyor. Ama parçaları kendin ayrı ayrı isteğe bağlı seçersen hepsi sökülüp ayrı ayrı kayıt açılıp servislerine yönlediriyor. Senin dediğin sistemde zaten 5 parça gönderdim. Kargo ücreti manyak bir şey tutardı. Ki vatana sen kayıt açtırıp teslim ettikten sonra sonrasında daha düşüneceğin bir durum kalmıyor. Bir kargo firması ile GTX960 gönderdim. Dağıtım esnasında fanı kırılmış. Firma mesuliyet kabul etmedi. İnce detayda sıkıntılı senin yöntem. Benim sıkıntım zaten sistemden dolayı değil. Sadece tek merakım bu 20 iş günü muhabbeti öncelerden hatırlıyorum ama günümüzde hala bu kadar ağır işleyip işlemediğini merak ettim.

Yeni konular

Geri
Yukarı