Vatan bilgisayar Intel ve Penta arası yaşanan sorun

furkan 7

Hectopat
Vatan intel penta arası yaşadığım sorun;
i7 8700k işlemciyi Vatan'dan aldım. 1860 liraydı aldığımda vatana verdim onlarda aynı şekilde ingiltere gönderdiler ve stok da olmadığı için para iadesi veriyolar ben kabul etmedim parayı almaya da gitmedim. THH'ne başvuracağı söyledim çalışanları da orada ara hakkını dediler ve dava benim adıma sonuçlandı muadiliyle değişim çıktı. Şu an 15 gün itiraz süreleri var ve büyük bir olasılıkla itiraz edecekler. Ben de icraya başvuracağım, durum sonucu bir 6 ay daha uzuyacak ve işlemcimi aralık 2018'de vermiştim. Düşünün hala sonuç alamadım. İntel'e mesaj attığımda bizi ilgilendirmiyor
Vatan'la irtibata geçin diyor Vatan'da bizimle alakası yok diyor, intel'le konuşun diyorlar. Dispbiritörü penta ama Vatan'ın ürünlerine bakmıyor ve bu yüzden bütün şirketlerle arada kaldım. Hiç bir sonuç alamıyorum, nasıl bir yol izlemeliyim? Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hep eksik bilgi aktarılıyor. Ayıplı ürünün misli ile tedariğinde ilk olarak satıcı sorumludur.
Satıcı, üretici ve ithalatçı da kendi aralarında paylaşımlı olarak sorumludur. Yani bu isteği aralarında biri sorumluluk alıp karşılayabilir.

Ürün stokta yok ise yapacak pek bir şey yok aslında. Vatan o yüzden İntel'e yönlendirir.
İntel ile iletişime geçip ürün tedariği konusunda anlaşmaya çalış. Ürün ellerinde yok ise stoğa girince almayı teklif et. (Bazı markalar bu gibi durumlarda alt veya üst model ürün teklif edebiliyorlar.)

Sosyalde böyle bir konu vardı ama soran arkadaş geri dönüş yapmamış o konuya çözüm ile ilgili.
Mesaj attım o konuya, cevabı için takip edebilirsin:

Hep eksik bilgi aktarılıyor. Ayıplı ürünün misli ile tedariğinde ilk olarak satıcı sorumludur.
Satıcı, üretici ve ithalatçı da kendi aralarında paylaşımlı olarak sorumludur. Yani bu isteği aralarında biri sorumluluk alıp karşılayabilir.

Ürün stokta yok ise yapacak pek bir şey yok aslında. Vatan o yüzden İntel'e yönlendirir.
İntel ile iletişime geçip ürün tedariği konusunda anlaşmaya çalış. Ürün ellerinde yok ise stoğa girince almayı teklif et. (Bazı markalar bu gibi durumlarda alt veya üst model ürün teklif edebiliyorlar.)

Sosyalde böyle bir konu vardı ama soran arkadaş geri dönüş yapmamış o konuya çözüm ile ilgili.
Mesaj attım o konuya, cevabı için takip edebilirsin:

Ben iletişime geçtim buradaki arkadaşla stoklara geldi i7 7700işlemci o yüzden tedariğini sağlamışlar 1 ay da hallolmuş benim sorunumda vatana da ellerinde olmadığı halde bekleyebileceğimi söyledim stoğa gelince alabileceğimi, fakat suçlu benmişim gibi davranıp hayır i7 8700k işlemci siparişi olmayacak gelmez iade oluşmuş yapacak birşey yok dediler. intel ile iletişime geçtiğimde onlar da vatan la ilgili sanırım i7 8700k ile ilgili problem olduğunu dava falan tarzı bişiyler dediler gelmeyeceğini söylediler.

Sıkıntı şu aralık ayında verilen işlemcimle ilgili 7 aydır sonuç alamamaktayım THH dediğim gibibayramdan önce yani 27 mayıs da sonuçlandı ve 15 gün itiraz süreleri var ve ben onlardan önce kendim intele dava olduğunu ve sonuçlandığını söyledim bizi alakadar atmez bizim sorunumuz değil diye vatanla halledin dediler bu noktada onlarında suçlu olduğunu ve ürünün vatana tedariğini yaptıkları taktirde sorunun çözüleceğini aksi taktirde ürünün bir üst modeli olan i7 9700k ellerinde olduğunu onu vermelerini istedim, intel de biz yapara iadesi yada aynı ürünü veririz başka türlü üst model bizim prosedürlerimizde yoktur dediler...
vatan itiraz edecek ben itirazına karşı icra davası açıcağım ve avukat tutacağım 6 ay bu işlemler sürecek vatan soradan mahkemeye gelmiyecek 2 sefer gelmeyecek ve karar benim tarafıma sonuçlancak vatan tekrar itiraz edecek ve mahkeme bir daha açılacak ve 1 seneyi bulacak sonuçta yine gelmiyecek ve beni bekletip artık ürünün piyasalara gelmesini mi sağlayacaklar yada artık 11. nesil işlemciler çıkar o zmana ve 8. nesiller baya düşer ve burda bende dava masrafları ve yıpranma masrafları adı altında yüklü bir dava daha açacağım bu şekilde sürüüüp gidecek. hakim ve savcı arkadaşlarla da konuştum uğraştırır ama fazlasıyla para ve işlemci alabilirsin dediler aynı şekilde avukat arkadaşlarım ve hatta uzlaşmacı lar oluyo onlarda arayı bulmaya çalışırız falan baya bi kişiyle konuştum.. ben sonuna kadar uğraştırırlarsa giderim ama acaba erkenden halledip beni de kendilerini de uğraştırmadan nasıl bir yol izlerim onu merak ediyorum,, çümkü ne intel nede vatan insaniyetli davranmıyorlar ve benimle inatlaşıyorlar...

Son düzenleme:
Tüketicinin seçimlik hakları
MADDE 11

"ç) İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,
seçimlik haklarından birini kullanabilir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.
(2) Ücretsiz onarım veya malın ayıpsız misli ile değiştirilmesi hakları üretici veya ithalatçıya karşı da kullanılabilir. Bu fıkradaki hakların yerine getirilmesi konusunda satıcı, üretici ve ithalatçı ""müteselsilen sorumludur."" Üretici veya ithalatçı, malın kendisi tarafından piyasaya sürülmesinden sonra ayıbın doğduğunu ispat ettiği takdirde sorumlu tutulmaz."
-------------------------------------------------------------
Müteselsilen Sorumluluğa Örnek Vermek Gerekirse ;
Örneğin 3 kişi(üretici, ithalatçı, satıcı) bir kişiye(alıcı) 600 TL borçlu olsun. Eğer tüm borçulular alacaklıya 200TL verirse bu müşterek sorumluklukta borç ödemek oluyor. Fakat 1 kişi 600TL verip borcu kapatırsa , diğer 2 kişiden kendi payı haricindeki 400 TL ‘yi alabilir , buna Müteselsil sorumluluk deniyor. Borcu kapatan kişi Müteselsil Sorumluluğu almış olur.
----------------------------------------------------------------

(6) Seçimlik hakların kullanılması nedeniyle ortaya çıkan tüm masraflar, tüketicinin seçtiği hakkı yerine getiren tarafça karşılanır. Tüketici bu seçimlik haklarından biri ile birlikte 11/1/2011 tarihli ve 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu hükümleri uyarınca tazminat da talep edebilir.

bizi alakadar atmez bizim sorunumuz değil diye Vatan'la halledin dediler

Intel'i arayıp madde 11 hakkında bilgi verebilirsin. Vatan'ın stoğunda ürün yoksa olmayan ürünü veremez. Intel sorumluluğu almayıp suçu Vatan'a atarsa yine icraya + tazminata kadar gidebilirsin.
Uğraşının karşılığını ne kadar alabilirsin onu bilemem ama.

Dava yoluna gitmeden işi çözmek istiyorsan Intel'den pazarlama sorumlusuna ya da üst düzey bir yetkiliye ulaşman lazım. Intel genelde diretmiyor ama sana denk gelmiş.

dediğiniz gibi intel ile iletişime geçtim tekrardan bakalım bayramdan sonra belli olur tutumları.
Intel'i arayıp madde 11 hakkında bilgi verebilirsin. Vatan'ın stoğunda ürün yoksa olmayan ürünü veremez. Intel sorumluluğu almayıp suçu Vatan'a atarsa yine icraya + tazminata kadar gidebilirsin.
Uğraşının karşılığını ne kadar alabilirsin onu bilemem ama.

Dava yoluna gitmeden işi çözmek istiyorsan Intel'den pazarlama sorumlusuna ya da üst düzey bir yetkiliye ulaşman lazım. Intel genelde diretmiyor ama sana denk gelmiş.

son gelen intel mesajı adamlara yasaları herşeyi gönderdim nuh diyor peygamber demiyorlar... daha neler yapabilirim? nasıl bir yol izlemem lazım???

Hello Mr. Furkan Atalar,

I am Regional Escalation Handling Manager looking into your request.

I am very sorry to hear about the problems you're encountering in replacing your processor.

Providing customer with a refused based on the invoice (or other proof of purchase document) is industry standard practice. It is also separately mentioned in our warranty policy. Warranty service may imply
repair, replacement or refund, based on the nature of the defect and the availability of the replacement product. Vendor's warranty policy may differ, it has to be checked with the organization, who sold you the unit and local Consumer Protection laws.

Unfortunately, given that you're processing the replacement of the processor via the vendor who sold it to you we are unable to intervene in this matter.

Thank you for your understanding.

Best regards,
Oleg
Intel Customer Support
sonuçumu da yazma gereği hissettim okuyan arkadaşlara yardımı dokunması dileğiyle.
Evet arkadaşlar intelden sonuç alamadım ama diğer bilgisayar işletmecisinden şöyle bir sonuç aldım beni arayıp ellerinde stok olduğunu söylediler bende stok mu sağlandı dedim, evet stoklarda bulundu dediler ve nasıl olduysa türkiyede 3 şubede stoklarda olduğu söylendi ve ben 6 ay stoklarda yok diye bekletilip tüketici haklarının kararını beklemek zorunda kaldım.. o 3 stok da van, hatay ve batıkent şubeleriymiş. tabi bu durumu intele de söyledim aynı şekilde siz sağlayamadınız ama nasıl bir hikmetse stoklarında çıktı diye.. bu arada ürünü bana teslim etmeden önce müşteri hizmetlerini de aradım stoklarınızda var mı diye hayır kalmadı dediler. nasıl ya az önce şubeyle görüştüm 3 tane varmış dedim ıyım gıyım ederek aa hatayda varmış dediler. Kısace arkadaşlar stoklarda az kalınca yokmuş gibi gösteriyorlar haberiniz olsun. amaç sizi uğraştırmak. uğraşığ sonucunu aldım çok şükür...

Son düzenleme:
Hadi geçmiş olsun.

Diğer bilgisayar işletmecisi dediğin Vatan Bilgisayar miydi?

Üretici ile satici arasinda stok bilgisi olmuyor sanirim. Birbirlerinden bihaberler.

Geri dönüşü yapan Vatan ise merhametli birine denk gelmişsin. Veya yeni stok geleceği için temin etmek istediler.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı