Vatan Bilgisayar neden pahalı?

Hiç unutmam ilk sistemimi 2016 yılının Kasım-Aralık ayında toplamıştım. 6700K, Z170A Gaming Pro Carbon anakart, Corsair Vengeance RGB 3000 MHz RAM, GTX 1080 vs. vs.. O zaman bir Cumartesi günü hem KDV indirimi hem de Vatan indirimi aynı güne denk geldi normalde 10K olan sistemi 8K ya toplamıştım. Bazen her yerden daha ucuza bile denk gelebilir. Şans ve fırsat kollama meselesi biraz.

En basitinden mağaza kirası, neredeyse tüm işlek yerlerde koca koca mağazaları olan ve binlerce çalışanı bulunan vatanın mı gideri fazla yoksa tüm Türkiye'ye tek bir depodan gönderim yapan internetteki herhangi bir firmanın mı gideri fazla olur. Bu gideri karşılamak için kar da fazla olmalı. Aynı şekilde güvenilir ve karşınızda muhatap bulabilmek için fazladan para vermeyi kabul ederseniz iyi bir tercih.

Hasan Vatan daha zengin olsun diye.

Arkadaşlar dikkat ettim de bu ara yeni sistem toplamak için fiyat araştırması falan yapıyorum. Rahat 10 tane site gezdim en pahalısını hep Vatan Bilgisayar satıyor. Mesela işlemci 2300 lira ise vatan da 2700 lira falan. Almayı düşündüğüm anakart şu an da en düşük inventus sitesinde var 3800 liraya ama aynı anakart vatan da 4300 lira. Bunun sebebi nedir? Vatandan almak aslında işime geliyordu özellikle hep buradan bakıyorum çünkü mağazaları yakın olduğu için hemen şubeye gidip elden alıp gelirim diye düşünüyordum kargo beklemeyi pek sevmediğim için ama cidden aşırı fiyat farkı var. Ben sistemi başka sitelerden toplasam misal 10 bin lira tutsa vatandan alsam 11-12 bin falan olur. Bunun bir cevabı var mı merak ettim? Bir de şu aklıma geldi de;

Acaba fiyatları geç mi güncelliyorlar? Ben genelde buradan elden alışveriş yaptığım için alacağım ürünü verdikleri zaman ilk barkod okutma işlemi yapılan yer var. Önce sana barkodu okutup fiyatını söylüyor almak istersen kasaya bırakıyorlar bilenler bilir bunu. Ben internette 400 liraya satıldığını gördüm buna göre gittim fakat mağazaya gidince eleman barkodu okuttu 350 lira beyefendi dedi. Bende site de 400 lira ama dedim neden orada pahalı yazıyor dedim bazen güncellemiyorlar dedi. Bende 400 liraya alacağım ürünü 350 liraya almıştım.

Çünkü personelin maaşları onca mağaza yatırımları bunların müşteriden çıkarmaları gerekiyor ben şahsen vatandan çöp bile almam almadımda! Vatan mağazaları gerçekten abartılı pahalı aynısı Teknosa onlarda çok pahalı şeyler satıyorlar, internet mağazalarıçok daha hesaplı 2-3 gün sabretmeye değer isterse 1 hafta olsun. Sabırsızlığı sevmem. İnsanın başına iş açar sabırsızlık.

Vatan bilgisayarın pahalı olma sebebi 1 adamlar doğal olarak karını koyuyor 2 işçi sayısı çok ama bazen güzel ürünler satıyorlar ucuza ama %67 pahalı

Pahalı olmasının sebebi Türkiye'nin her yerinde mağazalarının olması, bu mağazalarda personel çalıştırmalari, kiralar vs bunların giderleri haliyle ürünlerin fiyatına yansıtılıyor. Ancak şöyle de gerçek var ki vatan gibi yerler indirim yaptı mı güzel indirim yapıyor hakkını veriyorlar yani. Vatanın webe özel sepete ek indirimleri iyi oluyor genelde, bir de %18 KDV indirimleri. Daha geçen 3.700'luk işlemciyi 3.100'e aldım.

Vatan Bilgisayar sadece internet üzerinde satış yapmıyor, mağazaları ve personelleri var. Mağazaya gittiğinde anında ürünü alabiliyorsun. İnternetten aldıgında olayın kargo boyutu var. Yani 2 gün beklememek için o fark, tabii internettede nağaza fiyatından satıyorlar. Eskiden fiyatlar bu kadar uçurum değildi, ekonomik sorunlardan dolayı bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı