Vatan doğduğun ya da doyduğun yer midir?

Teddy Magnus

Hectopat
Arkadaşlar bu aralar bunu düşünüyorum; evet bu ülke için mücadeleler ettik ama bu devlet bizim için yarar sağlamıyorsa (hayali bir ülke), yani sen burada mutlu değilsin, istediğin gibi yaşayamıyorsun, yönetimde liyakat yok. Böyle bir ülke hayal edin, gençler mutsuz umut dışarda...

Sen ne yapardın? Böyle bir hayali ülkede kalıp sürüne sürüne emanetini korumak mı? Yoksa daha iyi bir hayat sürmek için kaçmak mı? Bana kalırsa bu dünyaya bir defa geliyoruz ve beni sevmeyeni ben de sevmem. Rahat yaşamak için kaçardım bu hayali ülkeden.

Son düzenleyen: Moderatör:
Vatan, ırk kavramlarını doğuştan sen seçemiyorsun. Bu nedenle ben ülkeme yararlı olayım yurt dışında 2-3 kat fazla kazanacağıma Türkiye'de kalıp çok daha ucuza çalışmaya sıcak bakmıyorum. Eğer mezun olduktan sonra imkan olursa ilk fırsatta yurt dışına çıkarım bir daha da zor gelirim zaten.

Dediğin gibi dünyaya bir kere geliyoruz. Ben istediğim hayatı yaşayamadıktan sonra sırf burada doğdum diye burada yaşamaya devam etmeyi mantıklı bulmuyorum. Ben öldükten sonra ülkenin ekonomisi çok iyi olmuş veya çok kötü olmuş. Açıkçası benim için pek önemli değil.

Vatan kendini ait hissettiğin yerdir. Başımızdakiler "Onlaaaar!!!" dediğinde, bizi ötekileştirdiğinde kendimi ait falan hissedemiyorum. En ufak hükümete karşıt söyleme karşı terörist yaftası yiyoruz, terörist yaşadığı ülkeye vatan diyebilir mi?

Ülkenin havasını, suyunu, yemeklerini seviyorum, insanlardaki mizah anlayışını ve pratikliği seviyorum, ama ne yazık ki gençliğimi bitiren hükümeti ve destekçilerini sevmiyorum, sevmeyeceğim, sevemeyeceğim.

Devlet harici evet ülkemi seviyorum. Doyduğum yerdir.
Mesele daha çok neresi olduğunda sevip sevmemek değil hocam
Dediğin gibi dünyaya bir kere geliyoruz. Ben istediğim hayatı yaşayamadıktan sonra sırf burada doğdum diye burada yaşamaya devam etmeyi mantıklı bulmuyorum.
Bende böyle düşünüyorum yoksa sonraları senin emeğinide hiçe sayıyorlar...

Yeni konular

Geri
Yukarı