VDSL hat değerleri gereğinden fazla görünüyor

Samet454

Kilopat
Yer
Ordu
Daha fazla  
Arkadaşlar sizce değerlerim garip değil mi? 76 Mbit kullanıyorum mevcut hat değerlerim download tarafında maksimum alabileceğim hız değerini az da olsa geçmiş görünüyor. Acaba modem mi yanılıyor çok harika bir modem değil. ZyXEL VMG3312-B10b kullanıyorum başka modeme geçersem farklılık olabilir mi?

vdsl.JPG

Buradan sorguladığınızda altyapınız için ne diyor?
73mb görünüyor çünkü saha dolabı eve 140 metre ve 2 tane var ancak evin tesisatı kötü kablo oksitlenmiş ve modemim de iyi değil.Evde ankastre yok bu arada direğe bağlı.

73 Mb görünüyorsa ve modeme bu değer gelmiyorsa(SNR değeriniz de bunu doğruluyor.) direkten modeme gelen kablo eskidir veya işlevini yitirmek üzeredir. Direkten modeme CAT6 veya CAT5/5E kablo çekmenizi öneririm. Böylece aradaki farkı ciddi derecede hissedeceksiniz. @Samet454

73 Mb görünüyorsa ve modeme bu değer gelmiyorsa(SNR değeriniz de bunu doğruluyor.) direkten modeme gelen kablo eskidir veya işlevini yitirmek üzeredir. Direkten modeme CAT6 veya CAT5/5E kablo çekmenizi öneririm. Böylece aradaki farkı ciddi derecede hissedeceksiniz. @Samet454
dostum şöyle bir durum var.Bizde ankastre yok telekomun utp kablosu direk eklere bağlı sorun galiba eklerde.Cat 6 kablosu nasıl çekilecek böyle bir fikrim yok telekomun siyah kablosuna mı bağlayacağım acaba? Zaten duvardan geçiyor meydanda değil diğer gri kablo
WhatsApp Image 2021-08-01 at 14.24.22.jpeg
WhatsApp Image 2021-08-01 at 14.24.22.jpeg

Evet, ekler çok sorun yaratıyor. Durum tam nedir bilmiyorum ama, eksiz bağlamanız daha sağlıklı. En az sayıda ek olacak şekilde kablo çekmeniz lazım. Elektrikçiler yardımcı olurlar. Kabloyu kendiniz sipariş verin, metre fiyatı yüksek elektrikçilerde.

Evet, ekler çok sorun yaratıyor. Durum tam nedir bilmiyorum ama, eksiz bağlamanız daha sağlıklı. En az sayıda ek olacak şekilde kablo çekmeniz lazım. Elektrikçiler yardımcı olurlar. Kabloyu kendiniz sipariş verin, metre fiyatı yüksek elektrikçilerde.
Sorun şu ki ben bu gri ekin bağlandığı yeri göremiyorum😄Neredeyse tamamı duvardan geçiyor eve nerden geliyor bu meret anlamadım.Ancak bu yuvarlak yerdeki kablonun biri telefon kablosuna benziyor ama emin değilim

Dosya Ekleri

• sdds.jpeg
    sdds.jpeg
    77,7 KB · Görüntüleme: 30
dostum şöyle bir durum var.Bizde ankastre yok telekomun utp kablosu direk eklere bağlı sorun galiba eklerde.Cat 6 kablosu nasıl çekilecek böyle bir fikrim yok telekomun siyah kablosuna mı bağlayacağım acaba? Zaten duvardan geçiyor meydanda değil diğer gri kabloEki Görüntüle 1124821Eki Görüntüle 1124821
Ekler çok kötü durumda hocam. En başta eklerin birleştirilme şekli çok yanlış. Kesinlikle herhangi bir bant kullanılmamalı yoksa bandın yapışkanı zamanla bakırda oksitlenmeye yol açar ve bağlantıya etki eder. Eğer kutuya erişilebiliyorsa saha ekibini ya da elektrikçi çağırın kablolarınızı tamamen yenilesinler. Durum içler acısı.
Yak-1 konnektör kullanmanızı tavsiye ederim.

Son düzenleme:
Ekler çok kötü durumda hocam. En başta eklerin birleştirilme ekli çok yanlış. Kesinlikle herhangi bir bant kullanılmamalı yoksa bandık yapışkanı zamanla bakırda oksitlenmeye yol açar ve bağlantıya etki eder. Eğer kutuya erişilebiliyorsa saha ekibini ya da elektrikçi çağırın kablolarınızı tamamen yenilesinler. Durum içler acısı.
Yak-1 konnektör kullanmanızı tavsiye ederim.
Sağolun yorumunuz için bu arada kutu yok evde ve bu ekler duvardan eve geliyor bağlantı noktası nasıl bulunur acaba.Yani bu kabloyu değiştirme imkanım olsa nereye takılacak bilmiyorum kablo açıkta değil

Sağolun yorumunuz için bu arada kutu yok evde ve bu ekler duvardan eve geliyor bağlantı noktası nasıl bulunur acaba.Yani bu kabloyu değiştirme imkanım olsa nereye takılacak bilmiyorum kablo açıkta değil
Sıfırdan bağlantı yaptıracaksanız bir alet var. Reglet soketlerine takılıyor ve hattınız bulunana kadar sürekli test ediliyor. O şekilde hattınızı bulduğunuzda oradan gelen kabloları takip edin ve hattınızı yenileyin bu şekilde.
Resme tekrar baktığımda sanırım kablo içindeki bakır diğer bakır kablolarında bağlı olduğunu gördüm. Eğer yenileme yapacaksanız o kablonun sahibi komşunu bulup onunla konuş durumu. Çünkü eğer olan kabloyu tamamen çıkarırsanız onu da etkileyecektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı