VDSL mi, Fiber mi?

Persseus

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Konya veya İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Apartmanımızda Türk Telekom dolabı var. Daha önce evimde 64 Mbps Vodafone Supernet ve TurkNet kullandım. VDSL üzerinden aldığım hızlar oldukça tatminkardı. Turknet'de nadir de olsa ping sorunu yaşadım. Yeniden internet bağlatacağız ve Netspeed'in 50 Mbps Fiber ve 75 Mbps VDSL tarifeleri arasında kaldım. VDSL deneyimim var da Fiberi de görmek istiyorum. Eğer altyapım varsa Fiberi seçmeli miyim?

Fiberi seçersem:
  1. Bana yeni modem verecekler. Bu sayede Wi-Fi'dan bile 50 Mbps alabilirim.
  2. Fiber hat stabil ve sabit.

VDSL seçersem:
  1. 25 Mbps'den biraz daha az da olsa daha hızlı internetim olacak.
  2. Ancak Elimdeki W9970 modem Wi-Fi üzerinden maksimum 30 Mbps veriyor. Bu durumda Masaüstü hariç 75 Mbps'nin verimini alamam.

Son düzenleyen: Moderatör:
Fiber internet her yönüyle çok daha avantajlı. Altyapınız varsa, fiber internet kullanmanızı öneririm.

Fiber altyapı mevcutken Vdsl tercih etmeyin derim. Millenicom Türk Telekom fiber altyapısından 100 Mbps verebiliyor. Taahhüt de yok. İsterseniz bir bakın. Fiber kullanıp da 50 Mbps'de sınırlı kalmak çok da mantıklı değil bana göre. 100 Mbps alabilirken.

FTTH'de 8 Mbps olmaz iyi misin ? FTTH'de kayıp olmadığı için direk 100 Mbps'e almanız gerekli.

Siz büyük ihtimal ile ADSL ve VDSL'i karıştırıyorsunuz zira bazı kabinler (T-11 gibi), FTTB/xDSL hizmeti verir, yani binadan kabin olsa bile VDSL hizmet verir.

VDSL'de bir fiber hizmettir hor görmeyin.

FTTH'de 8 Mbps olmaz iyi misin ? FTTH'de kayıp olmadığı için direk 100 Mbps'e almanız gerekli.

Siz büyük ihtimal ile ADSL ve VDSL'i karıştırıyorsunuz zira bazı kabinler (T-11 gibi), FTTB/xDSL hizmeti verir, yani binadan kabin olsa bile VDSL hizmet verir.

VDSL'de bir fiber hizmettir hor görmeyin.
VDSL'i hor görmüyorum tabiki altyapım 85MBPS'e kadar destekliyor ama bana telefondaki müşteri temsilcisi FTTH ile 8MBPS alabileceğimi, ADSL ile 16MBPS Alabileceğimi VDSL ile 75MBPS alabileceğimi söylediler (kademe olarak 100 desteklemediği için maksimum 75 veriyorlarmış.)

Hocam TT yerine şuradan sorgular mısın ? TT'ye taahhüt verme, Netspeed, Milleni gibi kurumların taahhütsüz paketlerinden birini al.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı