VDSL modem nedir?

Türkçesi 16 ile 100 Mbps internet hızını destekleyen teknoloji demek. Tam açılımını bilmiyorum. Yani internet hızınız 100 Mbps'de olsa. Eğer modeminiz VDSL değil ise alacağınız maksimum hız 16 ile 20 Mbps diye biliyorum. Evet gerekli. Hızınız 20 ile 100 arasında ise VDSL modem olmadan o hızları kullanamazsınız.

VDSL modem genel olarak 300 Mbps değere kadar hız desteği veren cihazdır.

Ancak ülkemizde 100 Mbps üzeri hız desteği olmadığı için 300 Mbps değeri bizim için önemsiz kalıyor.

VDSL modem almak için gerekli şartların olması lazım yoksa boşuna alınır.
VDSL olarak hizmet alınan abonelikler için tercih edilir öncelikle.
24 Mbps ve üzeri hızlar için kullanılır. Az önce söylediğim gibi Türkiye şartları gereği 100 Mbps hıza kadar çalışır.

ADSL modem ise 16 Mbps hıza kadar destek verir. ADSL abonelikler için tercih edilir genelde.
Ancak VDSL modemler ADSL aboneliklerde kullanılabilirken ADSL modemler VDSL abonelik üzerinde kullanılamıyor.

ADSL modem almaktansa VDSL modem almak her zaman daha iyidir.

Fiber internet kullanmak için fiber desteği bulunan modemler kullanmak gerekir.
Günümüzde fiber desteği bulunan VDSL modemler mevcut olduğunu hatırlatıyorum.

VDSL, bakır telefon hatları üzerinden sağlanan internet erişimi teknolojilerinden biridir. Very High Digital Subscriber Line'ın kısaltmasıdır.

Bölgenizde VDSL altyapısı varsa ADSL yerine VDSL'e geçmek ve buna uygun modem almak mantıklıdır.

Benim bölgemde VDSL var ve ASUS DSL-AC51 ile VDSL2 kullanıyorum.

Türkçesi 16 ile 100 Mbps internet hızını destekleyen teknoloji demek. Tam açılımını bilmiyorum. Yani internet hızınız 100 Mbps'de olsa. Eğer modeminiz VDSL değil ise alacağınız maksimum hız 16 ile 20 Mbps diye biliyorum. Evet gerekli. Hızınız 20 ile 100 arasında ise VDSL modem olmadan o hızları kullanamazsınız.
VDSL, en fazla 300 Mbps Download destekler. VDSL'in alt teknolojileri vardır. VDSL2 Plus, buna örnektir.

VDSL modem genel olarak 300 Mbps değere kadar hız desteği veren cihazdır.

Ancak ülkemizde 100 Mbps üzeri hız desteği olmadığı için 300 Mbps değeri bizim için önemsiz kalıyor.

VDSL modem almak için gerekli şartların olması lazım yoksa boşuna alınır.
VDSL olarak hizmet alınan abonelikler için tercih edilir öncelikle.
24 Mbps ve üzeri hızlar için kullanılır. Az önce söylediğim gibi Türkiye şartları gereği 100 Mbps hıza kadar çalışır.

ADSL modem ise 16 Mbps hıza kadar destek verir. ADSL abonelikler için tercih edilir genelde.
Ancak VDSL modemler ADSL aboneliklerde kullanılabilirken ADSL modemler VDSL abonelik üzerinde kullanılamıyor.

ADSL modem almaktansa VDSL modem almak her zaman daha iyidir.

Fiber internet kullanmak için fiber desteği bulunan modemler kullanmak gerekir.
Günümüzde fiber desteği bulunan VDSL modemler mevcut olduğunu hatırlatıyorum.
Dediğiniz doğrudur. Benim yapmış olduğum testler Nokia 8 4.5g plus da Niğde'nin göbeğinde Turkcell ile 210 mbps gördüm. Türkiye için helede Niğde için muazzam hızlar. :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı