VDSL modemden fiber internet gelir mi?

uraztigli

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Ben TTNET'in vermiş olduğu VDSL modemi kullanıyorum ve paketim fibernet (VDSL mod) olarak geçiyordu. Türk Telekom ile görüştüm, sizi fiberden fibere geçireceğiz dediler. Paketimi yükselttim. Modem almanıza gerek yok siz fibersiniz zaten denildi. Şu an paket bilgilerinde hâlâ fibernet yazmakta fakat VDSL mod yazısı kalktı. Fakat modemin arkasındaki splitterı (üzerinde ADSL yazıyor) sökünce internet gitti. Takınca yeniden geldi. VDSL modem üzerinden fiber interneti nasıl verecekler cevaplarsanız sevinirim.
image.jpg

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    207 KB · Görüntüleme: 120
Arkadaşlar mesajları okumadan önce Türk Telekom'a gittim. Binada fiber internet yazılı bir kutu var ama fiber değil VDSL veriyor diye belirttim. Evde VDSL kullandığımı da belirttim. Fiberi eve alabiliyor muyuz dedim oradaki arkadaş hat sahibi gelip başvuru yaparsa ekip gelip kablosunu çekiyor dedi. Ayrıca hız kaybı için de arıza kaydı vb. dedi. Kısacası ben yine de yarın babamla telekoma gidip durumu anlatacağım gelişme olursa aktarırım.

Babam gitti telekoma. Hız kaybı için arıza kaydı oluşturdu. Fiber kablo için de binadaki daire sayısına göre kablo çekilecekmiş. Arayıp bilgilendireceğiz sizi demişler.

Arızanız onarıldı diye mesaj geldi fakat durum aynı. 75mbps pakette 40ı geçmiyor hızım.
Arızanız onarıldı diye mesaj gelmesi onların ayıbı. Evinizde iki tane modeme benzeyen bir şey var mı biri küçük biri büyük olması lazım. Birinin adı ONT birinin adı HGW. Eğer o yoksa hala VDSL falan alıyosunuz demektir. O da mesafeye göre hız kaybı falan yapabiliyor. Bir daha konuşun artık fiber çekilmesin için dayatın siz.

Bu arada fiber internet fiyatlarına da bir bakın. En ucuz 250- 300 TL olmuş sanırım. Felaket yani

Arkadaşlar merhaba. Ben TTNET'in vermiş olduğu VDSL modemi kullanıyorum ve paketim fibernet (VDSL mod) olarak geçiyordu. Türk Telekom ile görüştüm, sizi fiberden fibere geçireceğiz dediler. Paketimi yükselttim. Modem almanıza gerek yok siz fibersiniz zaten denildi. Şu an paket bilgilerinde hâlâ fibernet yazmakta fakat VDSL mod yazısı kalktı. Fakat modemin arkasındaki splitterı (üzerinde ADSL yazıyor) sökünce internet gitti. Takınca yeniden geldi. VDSL modem üzerinden fiber interneti nasıl verecekler cevaplarsanız sevinirim.Eki Görüntüle 1473402
Fiberde ekipmanları (modem, ont vs.) ücretsiz veriyorlar. Elinizdeki VDSL modemi türk telekoma iade edersiniz VDSL'i iptal ettirirken.

YouTube'da bir videodan gördüm ve Yusuf kıraç'ın Twitter'daki son gönderisine yorum attım (FTTH var altyapı VDSL gözüküyor fiber gerek vs.) Ardından Türk Telekom destekten cevap geldi numaramı istediler. DM'den numara verdim yaklaşık 30 dakika sonra aradılar. FTTB olduğunu doğruladılar. Hız kaybı için de şu an altyapımın verdiği maksimum hız 50Mbps miş. Ondan dolayı 75'lik paketimi 50ye düşürdüler. Çalışmalara başlayacaklarını belirttiler. Sonuç olarak sanırım FTTH olacak ama net bir tarihi yok.

Arızanız onarıldı diye mesaj gelmesi onların ayıbı. Evinizde iki tane modeme benzeyen bir şey var mı biri küçük biri büyük olması lazım. Birinin adı ont birinin adı hgw. Eğer o yoksa hala VDSL falan alıyosunuz demektir. O da mesafeye göre hız kaybı falan yapabiliyor. Bir daha konuşun artık fiber çekilmesin için dayatın siz.

Bu arada fiber internet fiyatlarına da bir bakın. En ucuz 250- 300 TL olmuş sanırım. Felaket yan.
YouTube'da bir videodan gördüm ve Yusuf kıraç'ın Twitter'daki son gönderisine yorum attım (FTTH var altyapı VDSL gözüküyor fiber gerek vs.) Ardından Türk Telekom destekten cevap geldi numaramı istediler. DM'den numara verdim yaklaşık 30 dakika sonra aradılar. FTTB olduğunu doğruladılar. Hız kaybı için de şu an altyapımın verdiği maksimum hız 50Mbps miş. Ondan dolayı 75'lik paketimi 50ye düşürdüler. Çalışmalara başlayacaklarını belirttiler. Sonuç olarak sanırım FTTH olacak ama net bir tarihi yok.

Bugün tekrar aradılar. Zamanında Telekom'dan gelip fiber çekmek istemişler apartman yönetimi çok delik açılacak kablo vb. diyerek istememiş. Telekom'dan arayan arkadaş yönetimle anlaşın 1 haftaya gelir çekeriz dedi.

Son düzenleme:
Hocam bu işler gerçekten karışık. Yardımcı olmak adına soruyorum planlama ekiplerine; bana biri eve fiber çektirirse biz GPON yapıp FTTH veririz diyorlar. Bir diğeri eve kadar çekiyoruz sadece kablo ücreti alıyoruz diyorlar. En azından mümkün olduğunu biliyoruz. Gerisi sizde :D

Bu akşam Telekom'u arayıp gelmelerini isteyecektik fakat sabah bizi tekrar aramışlar. Bölgenizde şu an için altyapı düşünülmüyor vb. dediler. 2 gün önce yönetici izin vermedi demelerine rağmen şimdi düşünmüyorlarmış. Böyle söyleyince de telefondaki arkadaş ben öyle bir şey söylemedim dedi. Dalga geçiyorlar herhalde.

Geri
Yukarı