VDSL Sinyali Alamıyorum

Kunget

Kilopat
Makaleler
1
Merhaba, 2 ay önce TürkNet'e geçiş yaptım. Telefonlarımız aktif olduktan sonra hizmetimiz VDSL oldu. Telefonumuz hala meşgul sesi çalıyor yani tam olarak çalışıyor diyemeyiz. VDSL hizmeti olarak kısa bir süre bu hizmeti aldım fakat çok sık kopmalar yaşıyordum. Kopma durumundan sonra ADSL sinyaline dönüyordu. Uzun süredir ADSL ile bağlantı sağlıyorum. Durumu TürkNet'e bildirdim fakat olumlu geri dönüşler alamıyorum. VDSL sinyali gönderdik fakat modeminiz ile buluşmadı denildi. Alt yapım VDSL destekliyor, modemimde VDSL destekliyor, daha bugün TürkNet tarafından aldığımız hizmetin de VDSL olduğu belirtildi fakat modeme gelen sinyal ADSL. Sizce bu durumu nasıl düzeltebilirim? Açıkçası alt yapım desteklemiyor olsa, ekte belirttiğim hızlara asla ulaşamazdım diye düşünüyorum.

Dosya Ekleri

• DSL bilgisi 2.PNG
    DSL bilgisi 2.PNG
    64 KB · Görüntüleme: 63
  • DSL bilgisi 3.PNG
    DSL bilgisi 3.PNG
    58,2 KB · Görüntüleme: 43
  • hız testi 2.PNG
    hız testi 2.PNG
    45,6 KB · Görüntüleme: 46
  • hız testi 3.PNG
    hız testi 3.PNG
    45,7 KB · Görüntüleme: 60
Bu bilgiler yer alıyor.
Şimdi anladım sorunu. Hocam siz VAE'de değil YAPA'dasınız. Attığınız ekran görüntülerinden 35 Mbps hız aldığınızda da görüldüğü gibi Türknet'e ilk bağlantınız VAE 35 Mbps VDSL olarak yapılmış ve hemen sonrasında YAPA'ya geçirilmişsiniz otomatik olarak sistem tarafından. YAPA santrali de 568 metre uzakta olduğu için ADSL verilebilmiş sadece. Ne yazık ki Türknet'te size yakın YAPA santrali varsa sistem otomatik olarak sizi YAPA'ya atıyor. 568 metre yakın mı ki diyebilirsiniz, yakınlıktan kasıt YAPA santralinin menzilinde olmanız ve YAPA santralinden hizmet alabiliyor olmanızdır. Yani VAE'den sorunsuz 35 Mbps VDSL alabilecek olmanıza rağmen YAPA menzili içinde olduğunuz için 10 Mbps ADSL verilmiş. Şimdi bunu nasıl çözerim diyeceksiniz. Ne yazık ki bu gibi durumlarda Türknet YAPA'dan VAE'ye geçirmiyor. En azından ben duymadım YAPA'dan VAE'ye geçeni. Yapmanız gereken çok basit; Türknet'i iptal ettiriyorsunuz ve sıfırdan Millenicom/Netspeed bağlattırıyorsunuz, VAE'den 35 Mbps almaya devam ediyorsunuz. Niye sıfırdan derseniz de YAPA'dan diğer operatörlere geçiş olmuyor ne yazık ki. Oyun oynuyorsanız Netspeed önermem, Millenicom daha iyidir. Oyun oynamam, normal kullanıcıyım derseniz Netspeed'e de geçebilirsiniz.

Ben bizzat 1.5 senedir kullanıyorum Türknet'i. Çok da memnunum. Ama VAE'deyim. Sizdeki gibi durumlarda Türknet'i iptal ettirip VAE'den hizmet veren diğer operatörlere geçmeleri gerektiğini belirtiyorum bu gibi sorun yaşayanlara.

TürkNet çalışanlarından daha açıklayıcı bir cevap oldu. Teşekkür ederim. Evde kendim oturuyor olsam uğraşırdım fakat babamın takıntıları yüzünden mecbur yavaş internet ile devam edeceğiz. Birkaç ay sonra yani hastalık geçince evden ayrılmam gerekecek zaten. Bizimkilere yeter bu hız, internete girsin yeter onlar için.
@Eryd VDSL hızlarını aldığım zaman YAPA sistemine geçmiş olduğum zamandı aslında. VAE açık olduğunda yine şu an aldığım hızları alıyordum. Bir ara almış olduğum VDSL hizmeti tamamen o ana denk gelmiş bir şans diyebilir miyiz?
Bir sürü destek kaydından sonra müşteri hizmetlerine ulaştık. Durumu anlattık ve bugün yine kopma sorunu yaşadık. Birkaç saat sonra 33 Mbps hız ile VDSL bağlandı. 1 saat sonra yine bir kopma yaşadık ve destek kaydı oluşturdum. Şimdi 14 Mbps ile VDSL bağlantı sağlayabiliyorum. Mesafeden dolayı hızlı erişim sağladığımda kopma oluyor sanırım. Birkaç saattir sorunsuz giriyorum şu an. TürkNet kullananlar için küçük bir tüyo vereyim, yeni aboneden gerçek bir insana bağlanınca sorunuzu anlatıp uzun süredir çözülmediğini söylerseniz ve ses tonunuz ile sabrınız kalmadığını hissetirirseniz müşteri hizmetleri numarasını istediğinizde veriyorlar. İlk defa onlara ait bir numarayı arayarak bir insan ile iletişim kurarak sorunumu anlatabildim. Pek yapabildikleri olay yok ama işlemleri öne çekiyorlar acileyetten kaynaklı.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı