VDSL vs Fiber

Sizce?

• Oy verenlerin toplamı
    82
Şu şartlar altında fiber derim, @Ulunay 'ın örneği vardı Güney Kore olması lazım 1 Gbps hızlara ulaşıyorlarmış VDSL ile yanlış hatırlıyorsam düzeltsin beni. Bizde öyle durumlar olmadığı için net fiber derim.

Tabii ki fiber tercih ederdim ama Fiber'inde bir dezavantajı bulunmakta siz harici bir modem alıp takamıyorsunuz.
Ve bu olay benim hiç sevmediğim bir şey olduğu için ben VDSL tercih ederdim.

Sizce hangisi daha stabil ve verimli çalışıyor? Yani iki imkanınız da varsa ikisi de aynı fiyat aynı hız olsa hangisini seçerdiniz? Bu internete telefon, bilgisayar, televizyon gibi çoklu bağlantı yapılacağını düşünün mesela. Sizce hangisi tercih edilmeli ve neden?
Bu yaz 3 ay kadar daha hızlı diye VDSL kullandım. Paket 75Mbps ama biz 40 alıyoruz. Sonra modemi günde bir resetlemezsen CRC değeri tavan yapıyor hız oluyor sana 1Mbps. Ping desen fazla. Yani sadece oyun falan indirirken bir farkı yok ama günlük kullanımda 24Mbps olan Fiber bağlantım çok daha iyi hizmet veriyor.

@MrClutchh Güney Kore VDSL üzerinden Gbps hızlara ulaşan ülkelerden biri. Evlere VDSL hizmet veriyorlar mı tam hatırlamıyorum ama VDSL teknoloji için büyük bir adım...
Ekşi'de falan 10 Gbps internet veriliyor gibi başlıklar açılmış, cidden Güney Kore'nin gelişimine hayran olmamak elde değil.

Ve bu olay benim hiç sevmediğim bir şey olduğu için ben VDSL tercih ederdim.

Gayet haklısınız şu anda da bende Türk Telekom'un fiber altyapısını kullanmaktayım fakat kendilerin verdiği modemden başkasını kabul etmiyorlar.
Neden kendilerin modemini tercih etmeyeceğimi de sorarsanız verdikleri modem çok dandik hiçbir özelliği yok 5 GHz'den başka.
Ben bu olaya şöyle bir çözüm buldum, kendime bir mikrotik modem aldım Türk Telekom'un internet kutusunun yanına da kendilerin verdiği modemi koydum kendilerin verdiği modem burada sadece bağlantı köprüsü konumunda kullanmaktayım.

@MrClutchh Bilimin hüküm sürdüğü topraklarda yaşamak nasıl bir his acaba ? Umarım gidip görme fırsatı buluruz.

Az önce onlardan birinin İSS'si olan AT&T'ye baktım. 50 dolar + 10 dolar ilk 3 ay ücretlerle alınan pakette 940 megabit download hızı vardı.
Screenshot_20200409-201556.png

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı