Vega Beklemek mi, GTX 1080 Almak mı?

LukeSkywalker

Hectopat
Makaleler
5
Yer
Death Star
Daha fazla  
Meslek
Sith Lord in Galactic Empire
Selam arkadaşlar. Şuan ekran kartım yok. 2500-2600 TL gibi bir bütçem var. Bu bütçeyle sanırım rahatlıkla 1080 alınıyor ama bir kaç kişi 1080 fiyatlarının şuan uçuk olduğunu söylemişti. Vega beklemek istiyorum ama daha önümüzde çok uzun zaman var gibi gözüküyor, yani ekran kartsız bir yazı boşa geçirip oyun oynamamak gibi. 1080 ile gelecek olan Vega'lar arasında uçurum olur mu? Yoksa sizce 1080 alıp Navi gelince 2 sene sonra falan değiştirmek mi iyi olur? 1080 günümüzde her oyunda yeterli olacaktır, Vega kartları hakkında şuan hiç bir bilgimiz yok ve HBM2 teknolojisinin oldukça pahalı olduğu söyleniyor. R9 Fury'de gördüğümüz gibi yani fakat 1070/1080 GDDR5/GDDR5X ile HBM'i rahatlıkla yenerken HBM2 ve yeni Vega teknolojileri nVidia karşısında nasıl durabilir? Konuyu tartışma amaçlı açtım, herkesin yorumlarını fikirlerini görüşlerini bekliyorum. 1080 almak / Vega beklemek. 1080 piyasası uçuk mu? 2-3 haftaya düzelir mi? Sorularım da bunlardır :)

1080 parasına daha iyi performans alabilirsin. Veya 1080 parasının daha altına 1080 performansı yada daha iyi performansı da alabilirsin Vega ile. Çok çok uzun bir süre kalmadı. Bir süre beklerseniz bence karlı çıkabilirsin ama 1080'de kötü bir kart değil. Biraz ucuza bulunursa oda alınabilir.

1080 parasına daha iyi performans alabilirsin. Veya 1080 parasının daha altına 1080 performansı yada daha iyi performansı da alabilirsin Vega ile. Çok çok uzun bir süre kalmadı. Bir süre beklerseniz bence karlı çıkabilirsin ama 1080'de kötü bir kart değil. Biraz ucuza bulunursa oda alınabilir.
1080'in performansından şüphem yok ama şuan fiyatı çok uçuk gibime geliyor, sizin fiyatlar hakkında bilginiz var mıdır? Vega eminim ki güzel bir çıkış yapacak. Ama ne zaman yapacak bekleye bekleye :p Sıfır 1080 alsam beni kesinlikle tatmin edecek eminim. Ben 1080 alıp kısa süre sonra Vega çıkınca da 1080'i geçen Vega 2000-2200 TL civarlarında olursa(hayal bu tabii ki) deliririm. En mantıklısı şuan 2-3 hafta beklemek. Ay başı Temmuz 7-8'ine kadar beklerim max.

Beraberinde kullanacağın monitör tercihini önceden belirledin mi?

1080 alırsan beraberinde G-Sync monitör almak baya masraflı olur. Vega ile birlikte Freesync monitör daha hesaplı olacağından Vega + 2K 144HZ Freesync monitör tercih etmen bence yerinde olur.

Beraberinde kullanacağın monitör tercihini önceden belirledin mi?

1080 alırsan beraberinde G-Sync monitör almak baya masraflı olur. Vega ile birlikte Freesync monitör daha hesaplı olacağından Vega + 2K 144HZ Freesync monitör tercih etmen bence yerinde olur.
Sadece ekran kartı konusunda tercih gerekli bana. Vega 2.5 hafta içinde gelirse geldi, gelmezse şansına küssün 1080 alacağım.

VEGA çıksa bile 1080 ile arada uçurum olmaz fiyat olarak. Belki biraz daha ucuz olur. Ancak G-Sync monitörlerin fiyatları belli. VEGA + FreeSync monitör ile kâra geçebilirsin.

Hangi monitörde kullanmayı düşünüyorsun çok merak ettim. Yanına 60HZ monitör almayacaksındır umarım.
DSR ve FastSync ile 2K ve 4K olarak oyundan oyuna değişkenlik göstererek oynamayı planlıyorum. 75Hz FreeSync monitörüm var o yüzden Vega beklemeyi düşünüyorum kaç haftadır. G-Sync monitöre para mı dayanır?! FastSync ile oynayacağım 1080 alırsam.
VEGA çıksa bile 1080 ile arada uçurum olmaz fiyat olarak. Belki biraz daha ucuz olur. Ancak G-Sync monitörlerin fiyatları belli. VEGA + FreeSync monitör ile kâra geçebilirsin.
Aslında başka bir düşüncem de 1080 alıp Vega uygun fiyatlarda olduğu zamanlarda (1 sene içinde olabilir belki) 1080 satıp Vega'ya geçiş düşünülebilir bence.

-------
Soracaksınız ey akıllı adam FreeSync 75Hz monitöre 1080 mi alınır falan. Ben sistemimi ilk RX 580 R5 1600 ile topladım, FreeSync 75Hz monitörü de onun için aldım. RX 580'den pek şikayetim yoktu optimizasyon sorunları hariç. Her oyunda solid 75Fps alınmıyordu tabii Ultra'da. Mining piyasası yüzünden RX 580 aldığım fiyatın üstüne 700 TL kâr ettim. Bu yüzden 1080 ile Vega arasında kaldım. 4K TV gaming de yapabilirim, şu an amaç sağlam rig kurmak. Monitör 2. planda kalacak.

VEGA'nın 2 ay sonra alınabilir olacağına inanan varmı? RX480 199dolar fiyat ile gümbür gümbür geliyordu güya, ne kadar beklediğimi ben biliyorum. Şuan AMD'nin kartları piyasada yok, 1 aydır daha eski kartlarını piyasaya sürememiş, VEGA'yı mı pazarda bulunabilir yapacak? Mining kartları işine hiç girmiyorum.
Polyanna'nın dünyasında yaşıyorsan VEGA'yı bekleyebilirsin tabii ki.
Bu arada AMD düşmanlığım yok hatta fanıyımdır, 2 ay özel tasarım RX480 bekleyip Rx470 almıştım, aldığım fiyattan daha yüksek fiyata satıp GTX1080 aldım paşa paşa oyunumu oynuyorum.
Bir bilgilendirme yapayım, MSI'ın ilkbahar indirim kampanyası var yanii MSI'dan alırsan GTX1080'i 195TL geri ödeme yapacaklar, ben geçen gün Nova'dan 2.500tl'e aldım 195 geri ödeme ile 2.300tl'e gelmiş oluyor bana bu hali ile gayet güzel :)

Son olarak Levent Pekcan'ın bir sözünü hatırlatarak bitireğim;
''Hayatta iyi şeyler olmaz''.

VEGA'nın 2 ay sonra alınabilir olacağına inanan varmı? RX480 199dolar fiyat ile gümbür gümbür geliyordu güya, ne kadar beklediğimi ben biliyorum. Şuan AMD'nin kartları piyasada yok, 1 aydır daha eski kartlarını piyasaya sürememiş, VEGA'yı mı pazarda bulunabilir yapacak? Mining kartları işine hiç girmiyorum.
Polyanna'nın dünyasında yaşıyorsan VEGA'yı bekleyebilirsin tabii ki.
Bu arada AMD düşmanlığım yok hatta fanıyımdır, 2 ay özel tasarım RX480 bekleyip Rx470 almıştım, aldığım fiyattan daha yüksek fiyata satıp GTX1080 aldım paşa paşa oyunumu oynuyorum.
Bir bilgilendirme yapayım, MSI'ın ilkbahar indirim kampanyası var yanii MSI'dan alırsan GTX1080'i 195TL geri ödeme yapacaklar, ben geçen gün Nova'dan 2.500tl'e aldım 195 geri ödeme ile 2.300tl'e gelmiş oluyor bana bu hali ile gayet güzel :)

Son olarak Levent Pekcan'ın bir sözünü hatırlatarak bitireğim;
''Hayatta iyi şeyler olmaz''.
Nova'dan baktım ama sen şanslıymışsın Gaming X 2500'e almışsın şuan 2723 de :/

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı