Veganlar haklı mı?

pixeliko

Hectopat
Makaleler
16
Yer
Türkiye
Veganlar ya da vejetaryenler her neyse, et tarzı şeyler tüketmezler ya, onlar da canlı katletmeyin diye. Acaba haklılar mı? Ben et tüketiyorum, her türlü de tüketirim ama mesela hayvanlar gelse senin derinden kıyafet yapmak için öldürse, ya da seni yemek için öldürse falan. Neyse işte anladınız, sizce haklılar mı değillerse neden?

Son düzenleyen: Moderatör:
Veganlar ya da vejetaryenler her neyse, et tarzı şeyler tüketmezler ya, onlar da canlı katletmeyin diye. Acaba haklılar mı? Ben et tüketiyorum, her türlü de tüketirim ama mesela hayvanlar gelse senin derinden kıyafet yapmak için öldürse, ya da seni yemek için öldürse falan. Neyse işte anladınız, sizce haklılar mı değillerse neden?

Hocam hep bundan nefret ettim ve bu veganlarda var senin fikrin ne benim fikrim a hayır seninkide b olmalı bundan nefret ederim.

Bir dakika, perry nerede? Şaka maka benim görüşümce hayvanların yenilmesi için öldürülmesi ve yemek için öldürülen hayvanların derilerinin kullanılmasında bir sorun yok fakat nesli sorunlu olan hayvanların sırf para kazanmak için öldürülmesi büyük bir vahşettir.

Değiller, sebebiyetim kendimde kalsın sonra benim şunum yok vs çıkıyor mesajlarimi silmek ile uğraşıyorum.

Desteklemiyorum ama saygı duyuyorum. Sonuçta bu ülkede isteyen istediği gibi yaşayabilir. Kötü veya küçümser gözle de bakmıyorum. İnsanların da bu bakış açısında olmalarını istiyorum.

Ama hayvanlar acı çekiyor, hayvanların hisleri var diye bir düşünceleri var(genelleme yapacak olursam) ve et yemiyorlar, ama bitkilerin de hisleri var. Bitkilerin kendilerine zarar verdikleri şeylerden uzak durmak için bir tropizma(bir sürü tropizma hareket çeşidi var) hareketi olan Travmatropizma hareketini sergilerler. Bitkilerdeki bu tropizma ve ek olarak nasti(bu da bitkilerdeki pasif hareket şekli) hareketlerini göz önüne alırsak aslında bitkilerin de hissedebildikleri sonucunu çıkarabiliriz. Aynı zamanda yaprakları koparılan ya da bozulmaya başlayan bitkilerin "ağladığı" da tespit edildi.
Et yiyen yemeyen herkese afiyet olsun :)

Not: Vegan ya da vejetaryen değilim.

Son düzenleme:
Koskoca evrende, bit kadar gezegende yaşayan karbon bazlı canlılarız çok kasıyorlar. Hayvanın karnı aç olduğu için beni öldürüyorsa helali hoş olsun ne diyeyim. Kürk olayına ben de karşıyım bu ayrı, ölü hayvandan pekala yapılabilir ama özellikle kürk için toplu katliam doğru değil. Evrim, Tanrı artık neyi takip ediyorsun bilmem doğanın kanunu bu, bizim temelimiz bu ne kardeşim bu kadar duyar kasmak. Ayı sırf bal yemek için arıların rızkını çalıyor ona ne diyeceğiz "dur ayı kardeş bu yanlış sen vegan olmalısın" falan mı. Geçsinler bu işleri orta sınıf beyaz yakalılar can sıkıntısından yapacak bir şey bulamayınca yoga, vegan diye kafayı kırıp soğanları bile "birey" olarak çağırıyorlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı