Venus'de hayat var mı?

Ben, uzaylılara inanırım. Ancak en azından bu 100 yıl içinde bulunamayacak gibi hissediyorum. Evren oluşurken bir sürü canlı oluştu ama hepsi yaşayamadı. Yaşayan türlerin sadece Dünya üzerinde olma ihtimali yok.

bu 100 yıl içinde bulunamayacak gibi hissediyorum.
2 gelişkin tür arasında sadece en yakın yıldızlarda var olabilmişler dışında bir iletişim olduğunu sanmıyorum. Uzaydaki mesafeler korkunç boyutlarda, ışık hızı kanunlarını aşabilecek düzeye gelen bir medeniye olduğundan da, olsalar bile space farming denilen yayılımı yapabileceklerinden de çok ciddi şüphelerim var.

Buraya göre daha önce tanımlanmamış bir organizma o şartlarda hayatta kalabilir mi bilmiyorum, bunun kesin olarak öğrenilmesi için çok sayıda Venüs görevi yapılması gerekiyor sondalarla. Venüs ile tür olarak bizim pek bağlantımız yok çünkü orada bizim açımızdan korkunç şartlar mevcut. Bütçeyi Mars gibi göreceli çok daha kolay şartlara sahip olan projeler için harcarlar muhtemelen.

Henüz yaşam var demek için erken, ancak olumlu bir gelişme. Venüs'te bir yaşamın olduğuna ben pek ihtimal vermiyorum. Fosfin gazının bulunması doğrudan gezegende hayat var demek için yeterli değil.

Geri
Yukarı