Vergi indirimli laptop önerisi

Elbette öyle ama konuda da bahsettiğim gibi benim zamanım kısıtlı Resmi Gazete de 1 Kasım'dan sonraki faturayı baz aldığını söylemiş.

Kanka bir şey soracağım ya ben 9499 TL laptop almayı düşünüyorum da 9499 TL 5500 devlet destek olarak veriyor doğru mu? Bir de %15 indirim varmış yanı 2K yakın indirim yanı bu laptop bana 2K veya 3K mı gelmiş oluyor. Kafam cok karıştı anlamadım gitti.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kanka bir şey soracağım ya ben 9499 TL laptop almayı düşünüyorum da 9499 TL 5500 devlet destek olarak veriyor doğru mu? Bir de %15 indirim varmış yanı 2K yakın indirim yanı bu laptop bana 2K veya 3K mı gelmiş oluyor. Kafam cok karıştı anlamadım gitti.
Faturanda ne yazıyorsa o baz alınır. Yani indirim vs. uygulanıp en son faturada kaç TL ödediğin yazar. O fiyat 9500TL altında olduktan sonra sorun olmaz. 9499TL'ye bir laptop aldıysan 9499TL X 0.20=1899,8TL vergidir. O halde devletten 1899,8 TL geri ödeme alırsın. İndirim oldu ve Laptop sana daha uygun bir fiyata geldiyse aynı hesaplamayı yapabilirsin.

Hangi cihazı alıyorsan onun bir vergi oranı vardır. Telefonlar için %44, bilgisayarlar ve tabletler için %20 KDV vergisi alınıyor. Benim anladığım kadarıyla olay şu şekilde:
  • Eğer 9000tl'ye bir telefon aldığını varsayarsak bu telefonun ücretini 9000TL x 0.44 ile çarparsan 9000tl'lik bir ürünün 3960tl'lik kısmının vergi olduğunu anlarsın. Kısacası bu durumda cihazın sana maliyeti 3360TL'dir.
  • Aynı işlemi 8000TL'lik bir bilgisayar için yaptığımızda 8000TL X 0.20=1600tl vergi ücretidir. Bu cihaz için vergi indirimini kullandığında sana maliyetinin 6400tl olduğunu bulabilirsin.
  • Telefon ve Bilgisayar/Tablet vergi ücretlerini topladığımızda:
Telefon 3960TL + Bilgisayar/Tablet 1600TL = 5560 TL vergi ücretidir.
Devletin belirlediği en fazla vergi indirimi miktarı 5500 TL'dir. Bu durumda 60tl'lik vergi senin cebinden çıkmış olur. Başvuru yaptığın taktirde 5500 TL'lik miktarı senin ibanına gönderecekler. Özetle önce toplamda 17000 TL ödeme yapmış oldun. Daha sonra vergi indiriminden yararlanmak için GSB sitesine girip fatura bilgilerini ve iban bilgilerini girerek 5500TL'ni (bir kaç gün veya bir kaç ay içerisinde burası muamma) geri aldın. Sonuç= 11500TL ye iki cihazı da almış oldun.

KANUNUN ESAS VE USULLERİ HENÜZ BELİRLENMEMİŞ. YAZDIKLARIM GEÇERLİLİĞİNİ YİTİREBİLİR. SORUMLULUK SİZE AİTTİR.

Faturanda ne yazıyorsa o baz alınır. Yani indirim vs. uygulanıp en son faturada kaç TL ödediğin yazar. O fiyat 9500TL altında olduktan sonra sorun olmaz. 9499TL'ye bir laptop aldıysan 9499TL X 0.20 = 1899, 8TL vergidir. O halde devletten 1899,8 TL geri ödeme alırsın. İndirim oldu ve Laptop sana daha uygun bir fiyata geldiyse aynı hesaplamayı yapabilirsin.

Hangi cihazı alıyorsan onun bir vergi oranı vardır. Telefonlar için %44, bilgisayarlar ve tabletler için %20 KDV vergisi alınıyor. Benim anladığım kadarıyla olay şu şekilde:
  • Eğer 9000TL'ye bir telefon aldığını varsayarsak bu telefonun ücretini 9000TL X 0.44 ile çarparsan 9000TL'lik bir ürünün 3960TL'lik kısmının vergi olduğunu anlarsın. Kısacası bu durumda cihazın sana maliyeti 3360TL'dir.
  • Aynı işlemi 8000TL'lik bir bilgisayar için yaptığımızda 8000TL X 0.20=1600TL vergi ücretidir. Bu cihaz için vergi indirimini kullandığında sana maliyetinin 6400TL olduğunu bulabilirsin.
  • Telefon ve Bilgisayar/Tablet vergi ücretlerini topladığımızda:
Telefon 3960TL + Bilgisayar/Tablet 1600TL = 5560 TL vergi ücretidir.
Devletin belirlediği en fazla vergi indirimi miktarı 5500 TL'dir. Bu durumda 60TL'lik vergi senin cebinden çıkmış olur. Başvuru yaptığın taktirde 5500 TL'lik miktarı senin ibanına gönderecekler. Özetle önce toplamda 17000 TL ödeme yapmış oldun. Daha sonra vergi indiriminden yararlanmak için GSB sitesine girip fatura bilgilerini ve IBAN bilgilerini girerek 5500TL'ni (birkaç gün veya birkaç ay içerisinde burası muamma) geri aldın. Sonuç= 11500TL'ye iki cihazı da almış oldun.

KANUNUN ESAS VE USULLERİ HENÜZ BELİRLENMEMİŞ. YAZDIKLARIM GEÇERLİLİĞİNİ YİTİREBİLİR. SORUMLULUK SİZE AİTTİR.

Ben sadece laptop alsam ne kadar cebimden ücret cıkar? Kafanı şişirdim kusura bakma. Bilmedim icin yazıyorum. Sadece laptop almayı düşünüyorum.

Sorun değil. Aklında benzer sorular olan arkadaşlar da okuyup bilgilensin diye basit bir dilde anlatayım dedim.

Anladım reis demem o ki sadece laptop almak istiyorum. Onun için hem 5500 TL hem de indirim yararlanabilirim değil mi? Telefon almayacağım o zaman, laptop bana 3K mi geliyor?

Anladım reis demem o ki sadece laptop almak istiyorum. Onun için hem 5500 TL hem de indirim yararlanabilirim değil mi? Telefon almayacağım o zaman, laptop bana 3K mi geliyor?

Faturası 8.000 TL olan bilgisayar 8.000-1.600=6.400 TL oluyor.
Mesela 11.000 olan bilgisayarı siteden %15 indirim ile 9.350'ye aldın. 9.350*%20=1.870 geri ödeme alırsınız. Bilgisayar 7.480 olur. Burada bilgisayarın asıl fiyatı değil, faturada yazan miktarı önemli.

Laptoplarda ki vergi miktarı %20 olması gerek yani devlet aldıgınız ürünün %20'sini geri verecektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı